Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Спомени от соца: Как се борехме със снега преди 1989-а

Непочистени пътища почти нямаше, защото отговарящите за даден участък даваха отчет и пред партийния секретар
Ключови думи: спомени от соца, сняг, техника, снегопочистване, трактор, зима

По време на моето детство снегът започваше да вали през ноември и си отиваше чак през март. И никой не се оплакваше от времето, защото това си беше нормална зима. Тогава също имаше много села, които оставаха под снега, но хората си имаха лични стопанства, животни, кокошки, зимнина, дърва за огрев и просто изчакваха да бъдат изринати от снегорините на местното ТКЗС, припомня Ретро.бг

Кооперативните стопанства бяха задължени да оборудват по 4-5 големи трактора с гребла за снегопочистване. Освен че ринеха дори най-затънтените улици по селата, те се грижеха денонощно за почистването на снега и между отделните селища.

На всеки 15-20 км по пътищата имаше оборудвани кантони, които освен че се използваха за даване на дежурства от механизаторите, заети с почистването, предоставяха подслон на закъсали пътници при големи снеговалежи. Край шосетата имаше засадени снегозащитни пояси от дървета.

Повечето „живи“ пояси са били направени по времето на Вълко Червенков. Това е било задача №1 за спасение от зимните виелици и ерозията. В резултат на изсичането на тези пояси след 1989 г. много селища в Добруджа и Северна България буквално остават зарити от виелиците. На местата с опасност от снегонавяване, в нивите в близост до пътя се поставяха устойчиви снегозадържащи ограждения, които се монтираха през зимата и напролет се прибираха.

Една част бяха метални ограждения, а друга - направени от дървени жп траверси забити в земята. От тези снегозащитни съоръжения имаше двоен ефект – задържаше се снегът в нивите, като се поддържаше добра почвена влажност и нямаше навявания по пътя. Тогава с изкупуване на метали се занимаваше държавата и нямаше как да се краде, така че металните огради си стояха през цялата зима по местата.

Снегът се чистеше основно със зилове, грейдери или трактори „Беларус“ с прикачни устройства за снегорини, които щъкаха постоянно по заснежените шосета. Снегът се извозваше със самосвали и се изхвърляше в полетата. Службите, които отговаряха за почистването, бяха комуналните стопанства и пътните управления по места.

Непочистени пътища почти нямаше, защото отговарящите за даден участък даваха отчет и пред партийния секретар, а при пропуски се тръгваше нагоре по системата. Нека не забравяме, че тогава имаше и БНА, които също осигуряваха ресурс и техника. При тежки зими войничетата се включваха в снегопочистването и помагаха на затъналите в преспите хора.

13
Коментара по темата
13.
XX
22.12.2019 19:45:29
@марин стоянов
Но имаше масово здравеопазване и идиоти кото теб можеха да получат безплатни хапчета, за да си лекуват шизофренията.
Саян ще го потвърди.
12.
fen
22.12.2019 19:19:52
az se 4udq kak izop6tp sme jivqli.
Mamka vi fa6isti dolni i kapitalisti bylgarina e jiv
11.
Тнт
22.12.2019 12:44:38
Тогава имаше човеци! Сега незнам вече хора ли сме, вълци ли! Отделно много безотговорни. Незнам
10.
Имаше хора
22.12.2019 12:04:38
Абе имаше държава имаше и хора. Сега хората са малко а държавата е за много малко хора това е истината. Но за това не ние е виновна държавата и малкото хора за които я има а сме виновни всички ние защото, си мълчим и ги оставяме да ни мачката. Само ревете тука и във фейсбук докато ви хвърлят някоя дребна троха за вас голям залък или малко прах в очите и си кютате жалкия живот и после има пак майка и държава скапана. То държавата уж сме ние ! Значи ние сме скапани и калпави много мързрел в тоя народ всеки мисли всичко за даденост и че не е нужно да работи за да го получи. И преди не е било много хубаво ама поне хората са били хубави и читави с малки изключения а сега е обратно!!!
9.
Васил
22.12.2019 11:35:04
Тогава като паднеше 1-2 метра сняг и родната милиция кажеше че за леки коли е забранено движението , никой и не си помисляше даже да припари до автомобила си.А си се качил да караш и ако направиш задръстване или ситуация ще ядеш бой в участъка до припадък и глобата отделно
8.
Kmeta
22.12.2019 11:27:06
Togava njamache MAGISTRALA PROSTAK VSI4KO BECHE NARED
7.
мислещ
22.12.2019 10:04:30
Пълни глупости,положението си беше трагично при соца,просто нямаше нито коли по пътищата,нито фейсбук в който пишман шофьори да се жалват че бедстват при 2см сняг на магистралата !
6.
Пълни глупости
22.12.2019 10:00:25
При соца като паднеше сняг имаше населени места по един месец без ток и вода камо ли изчистен път до тях.Разликата е че тогава нямаше интернет и не можеха да се оплачат на никой и съответно никой не знае.
5.
XX
22.12.2019 09:48:29
Има и неверни неща, но повечето е истина... имаше затрупвания и поледици, но се работеше, а не като преди 3 години магистралата да е затворена цяла седмица.
4.
Гост
22.12.2019 09:46:43
В България вече няма,нито параклиси,нито зима.Мирише ми на носталгия по миналото.Като се събереш с вълци,ще виеш по вълчи.
3.
Свидетел
22.12.2019 09:20:30
Тази статия си е чиста манипулация! Помня, че в края на 70-те когато работех в голям завод, като паднеше дебел сняг турците от айтоските села не идваха на работа по една седмица. На края на месеца обаче взимаха същата заплата като работилите, защото това било форсмажор. Единствената разлика тогава беше, че масово се вадеха верижни машини от военните да помагат. Само на главните пътища естествено!
2.
Младеж
22.12.2019 08:34:51
Колко е хубаво онова време..
1.
Даа
22.12.2019 08:34:31
Тогава и хората бяха други.
  Добави Коментар
Мадалина най-сетне обяви причината за раздялата с Гришо Румънката излезе с официално писмено изявление Голям ли му е на Константин?! Той разкри подробности за "питона в гаража" Шоуменът разказа доста любопитна история, която обяснява защо към днешна дата няма притеснение да се съблече гол пред жените
8 загинали и 11 ранени при катастрофа между микробус и камион в Турция Микробусът бил смачкан при удара и е паднал по склон Германия отзова посланика си в Русия Причината е, че Социалдемократическата партия стана мишена на кибератака, която според Берлин е била организирана от Москва
Ядете ли това през нощта, ще отслабнете поразително Този продукт е изключително полезен и ще стопи всяка мазнина Съдбовни промени за 3 зодии през май Важен месец за тези, чието внимание е насочено към кариерни въпроси
Никога не слагайте чаршафи в този цвят, ще съсипят здравето ви Има някои нюанси, които всички трябва да избягваме в леглото си Каква е цената на черешите в България и Англия Оказва се, че има съществена разлика в цената на плода в радиус на 20 километра от населеното място
Гери-Никол възседна мотор в мини рокля Бившата приятелка на най-добрия български кикбоксьор Стоян Копривленски засне импровизирана фотосесия Пачки по петдесетачки: Малина се нагуши с огромен бакшиш на тузарска сватба Кръшната певица впечатли гостите на събитието в Париж
Стига, бе! Слави се ожени Дългия реши, че вече му е време да мине под венчило и да скъса с имиджа на ерген Кирил Петков заведе семейството си на плаж Корал Колко хубаво беше на плажа, точно сега в началото на май, посочва Петков