Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

С 20 стотинки по-скъпа вода за русенци от 1 януари

Ключови думи: вода, Русе, поскъпване

Домакинствата в Русе ще плащат с 6,75% по-скъпо студената вода от 1 януари. Това става ясно от доклада за изменение на цените на ВиК дружествата от догодина, който ще бъде разгледан на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране на 17 декември, пише вестник Утро.

Единната цена на ВиК услугата за битовите потребители (доставяне на вода, отвеждане и пречистване на отпадъчните води) ще поскъпне с 20 стотинки, като за един кубик ще плащаме не 2,943 лева с ДДС както в момента, а 3,142 лева. 

Цената от 1 януари съответства на разписаната в петгодишния бизнес план на ВиК-Русе 2017-2021 г., утвърден още през 2017-а. Тя се коригира с натрупаната оттогава инфлация, която според данните на Националния статистически институт е 6,887%. Тъй като поскъпването върви по две линии - веднъж заради покачващите се цени в бизнесплана и втори път заради инфлацията, догодина водата ще ни излиза с 21,5% по-скъпо, отколкото през 2017 г. През 2018-а цената се покачи с 6,25%, през тази скочи с 6,2 на сто, а от догодина се добавят още 6,75%.

Необходимостта от поскъпване на водата КЕВР обосновава с нуждата от сериозни инвестиции за подобряване на мрежата, така че авариите и загубите на вода плавно да намаляват. По тези показатели ВиК-Русе е отличникът на страната, макар числата все още да изглеждат стряскащи. Според бизнесплана се предвижда общите загуби на вода да намалеят от 41,89% до 38,83%. А течовете от всеки километър водопроводна мрежа да паднат от 8,26 до 7,31 кубика през 2021 г.

От КЕВР ни успокояват, че новата цена на водата е доста под социалната поносимост на цените на ВиК, която е 4,696 лв./куб.м с ДДС. Този показател се изчислява като 2,5% от средномесечния доход на лице от домакинството в региона.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шерцингер гледа българско предаване Направи й впечатление пантомима Гери от Игри на волята потъна в скръб (СНИМКА) Инфлуенсърката загуби майка си
Какво се случва с Крисия и Никола Цолов? Гаджета ли са? В Национален парк „Пирин“ откриха мъж, обявен за починал преди години Служители на парковата охрана открили мъжа, който проявил агресия, когато му били поискани  лични документи за да му бъде написан акт за нарушението
Не купувам безобразно скъпата Нутела, а си я приготвям сама у дома от обикновени банани: Здравословна и вкусна! За разлика от класическата Нутела, тя не съдържа палмово масло или рафинирана захар Тази течност може да предотврати редица здравословни неприятности Какаото е много полезно, сочат експерти
Тайна съставка прави перфектни тези палачинки Рецепта без дупки за солен и сладък пълнеж! Масова стрелба до България Има жертви в Гърция
Подарък за учителите в Деня на будителите: Увеличават заплатите им Kонкретните параметри все още се обсъждат със синдикатите и директорите, посочи министърът Сърбин с гръмко изказване за Мони Николов Подчерта, че Симеон е бижу в спорта
Вкусна, топла и ароматна гъбена супа с пиле Идеална за студените есенни дни Наводнение във Варна Получиха се водопади