Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Преди 30 години всеки искал да прави бизнес, сега - само 3.9%

Проблем е и качеството на образованието
Ключови думи: бизнес, икономика, образование, данъци, частен бизнес

Изпълнителният председател на Българската стопанска камара Радосвет Радев цитира по време на форум последни данни от международно изследване "Глобален предприемачески мониторинг", според които делът на българите, които планират да започнат бизнес следващите три години, е 3,9 процента, докато при съпоставими с нашата икономика страни този процент е около 26, пише БТА.

През 1989 - 1990 г. в България имаше регистрирани 1 млн. компании. В България се разминаваха хора, които си разменяха визитни картички, на които пише: "Иван Иванов - президент", но така или иначе, след 45 години планова икономика, в България имаше някакъв предприемачески дух, може би потискан, мачкан, изтъкна Радев и заяви, че преди 30 години всички искаха да правят бизнес, а сега никой не иска да се занимава с това. Защото това е големият риск, който трябва да поемеш, който да замени представата за комфортното място в модерна България - на чиновник, служител на голяма международна корпорация или политическа кариера, каза още Радосвет Радев, пред участниците в Българския икономически форум за 2019 г.

В България са регистрирани 413 300 стопански субекта, от които 753 изпълняват дефиницията на голямо предприятие и над 412 000 са стопанските субекти в дефиницията малки и средни предприятия /МСП/, а това, по думите на Радев, показва, че не е толкова клиширано, че МСП са гръбнак на икономиката ни, освен това 753 компании по правило не са с българска собственост. Сред основните пречки за развитие на бизнеса у нас са липса на квалифицирана работна ръка, като често пъти квалификацията става бизнес основанието за започване на бизнес. Друг проблем е свързан с това, че хората, които почват да правят бизнес в България, знаят, че корупцията и бюрокрацията са част от средата. Проблем е и качеството на образованието, каза Радев и цитира анкета сред деловите среди, в която 47 на сто определят, че това е пречка за развитието на бизнеса им.

За 17,3 на сто пречка е липсата на доверие и негативизмът спрямо бизнеса, за други затрудненията са свързани с инфраструктурата. Под 5 на сто определят като проблем гражданския натиск, протести, референдуми срещу инвестиционни проекти. Вероятно това е по-скоро проблем за големите предприятия, които искат да добиват материали и ресурси. Малките и средни фирми искат предвидима правна среда, а България е сред първенците по динамика на смяна на норми, отбеляза още Радев. За 11 месеца на тази година Кодексът на труда е променян десет пъти, КСО - 4 пъти, ЗУТ - 6 пъти. Фирмите се нуждаят и от по-добър достъп до финансови инструменти. Затруднява ги и липсата на напълно изградено е-правителство.

Проблем създава и нереформираната здравна и осигурителна системи, заради които страдат не само предприемачите, а и някой път и министрите, каза още Радев. За започване на бизнес у нас трябва да се преминат 7 процедури и 23 дни, за получаване на разрешително за строителство - 19 процедури и 97 дни, за включване към електрическата мрежа 6 процедури и 262 работни дни, като тази година работните дни са 260, а догодина ще са 261, защото е високосна, изтъкна Радев.

Времето за плащане на данъци в България, според проучване на Световната банка и на "ПрайсУотърхаусКупърс" отнема 4441 часа годишно, а стандартите по света под 240 часа, с което страната се нарежда на 97 място от 190 държави, изтъкна още Радев. Според БСК за да се подобри ситуацията, е необходимо стимулиране на иновациите, достъп до финансиране, държавна политика за стимулиране на нов бизнес, нагласа за поемане на риск. Тези, които стартирахме преди 30 години бизнеса си, вече сме в пред или вече в пенсионна възраст и е голяма тишината зад нас, каза още Радев.

3
Коментара по темата
3.
Бизнесмен
03.12.2019 23:54:31
Държавата ви е виновна на вас лентяи ! Не е лесно да се прави бизнес тук в България и бюрокрацията я има и корупцията, която създаваме самите ние като повечето не спазват законите с идеята, че ще ги заобиколят с някой лев. Има го и това че законите така са направени, че да има корупция за да има чиновници и да има кой да работи на държавата за 500.00-600.00 лв та да има повече за крадене по високите етажи. Друг е въпроса колко го мързи народа и всеки гледа да не инвестира а да спечели лесно и бързо като стане чиновник и започне да изнудва бизнеса. Обаче ако си смени с някой мястото няма да може и да изкара 2.00 лв защото на заплатка и рушветче е друго защо да си дава зор и да тегли десетки хиляди левове кредити да инвестира в нещо непознато понеже повечето хора са пълни индиянци точно поради проблема с образованието. Като цяло не е нужно да си бил отличник в училище за да си отличник в бизнеса ! Аз не бях от отличниците в класа, но пък съм си развил сам бизнеса докато скоро се срещнах с няколко мои съученици отличници та единия е в чужбина не знам както точно работи но едвали развива бизнес там. Другия е полицай третия работник в голям хипермаркет не че има нещо лошо де но... Та плюте държавата и се молете да я има да не умрете от глад. А аз отивам да си разширявам бизнеса защото съм млад меренджер.....хахаха
2.
Xaxo
03.12.2019 22:11:58
До там ни докараха.Никои не иска да прави бизнес .Всеки иска на държавна работа/хранилка.
1.
XX
03.12.2019 20:29:39
Така е в бокова България с ценностите... тази година по-малко от предишната и тнт.
  Добави Коментар
Болната Михнева сама на Великден За празника Чапа излиза от хосписа, в който живеят с журналистката Щерката на Стоичков ражда от богат венецуелец Христина чака момче от новия си годеник Карлос през октомври
Синът на Чарли Чаплин по-евтин от Лили Иванова Наследникът на великия актьор се изявява пред българска публика за 60 лева, примата иска по 600 за концерт в лозята "Газпром" отчете загуба от 7 млрд. долара Липсата на приходи за 2023 г. се случва на фона на над 13 млрд. долара печалба през 2022 г.
Тъмната страна на риалити шоутата: Секс, насилие и провокации Молят участници да не изнасят неща от "кухнята"  ТИР влезе в дере, спряха движението през Прохода на Републиката Камионът е самокатастрофирал 
Украйна иска от САЩ шпионския дрон MQ-9 Reaper Щяла да ги ползва за идентифицирането на руски цели  Линда на Киро обясни защо продава козунаци за 60 лв. бройката А вие за колко бихте продали труда си, пита риторично съпругата на съпредседателя на ПППП
Войната, мъжете, мобилизацията: Кое е по-ценно животът или Украйна? В момента към 650 000 украинци в наборна възраст пребивават на територията на ЕС  Запалиха Корана в Швеция преди старта на Евровизия Миналата година подобни акции предизвикаха гневни демонстрации и протести, съпроводени от насилие, в държави с преобладаващо мюсюлманско население
Килограм череши в Лондон чукна 165 паунда В България цената им е между 15 и 25 лева за същото количество Нова схема: Измамници се възползват от онлайн пазаруването в празничните дни         Пак ползват името на "Български пощи"