Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Деца с аутизъм и увреден слух общуват чрез таблети

Проектът е насочен към създаването на адаптивна, достъпна и лесна за използване софтуерна система, която ще подпомогне хората с вербално-комуникационни затруднения
Ключови думи: Деца с аутизъм, увреден слух, таблет, мобилно приложение

Деца с аутизъм, увреден слух и говор и езиков дефицит вече ще могат да общуват по-лесно благодарение на новите технологии. Вместо да обясняват с жестове на лекаря къде ги боли или в магазина какво искат да си купят, те ще използват съответните катринки и думи на своя таблет или мобилен телефон.

С няколко клика на устройството ще могат да съставят цели изречения, които им е трудно да произнесат. Базата със символи и ключови думи ще се попълва от родители, учители, експерти и от самите деца.

Софтуерът е разработен в рамките на международен проект „TESI“ по програма „Еразъм+”, който ще бъде представен официално утре в Пловдив. Той се координира от ПУ „Паисий Хилендарски“, в партньорство с университети и училища от Испания, Румъния, Полша, Гърция, Хърватия и България, сред които и пловдивското Специално училище за ученици с увреден слух „Проф. д-р Стоян Белинов”.

„Проектът е насочен към създаването на адаптивна, достъпна и лесна за използване софтуерна система, която ще подпомогне хората с вербално-комуникационни затруднения да преодолеят трудностите и препятствията, пред които са изправени ежедневно, спомагайки за тяхното активно социално включване и въвличане в живота на общността. Информационните технологии и използването на мобилни устройства могат да спомогнат успешно за компенсирането на вербално-комуникационните нарушения и да улеснят взаимодействията между хората с аутизъм, експертите в областта и други. Те предоставят на ползвателите и възможност за намиране на нови начини за комуникация, социализиране, обучение и заетост”, обясняват от Пловдивския университет.

За децата с увреден слух приложението е изключително ценно, тъй като не само ще помага в общуването им, но и ще обогати активния и пасивния им речник. Създателите на проекта смятат, че той ще е в помощ и на хора с езиков дефицит – бежанци или младежи, чийто роден език не е български.

1
Коментара по темата
1.
XX
30.10.2019 16:46:16
наред с "децата на демокрацията", любимите на брюксел авроараби, може да включат и шимпанзета в контролната група на таргет потребители.
бас държа, че маймуните ще се наредят след афроарабите и преди "децата"- все пак вторите са призвани да обогатят сбъркания ес ген.
  Добави Коментар
Опасно време днес Очакват се градушки в Северна България и планините Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър
Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането
86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог
Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм Кардиналите се заключиха, избират новия папа и по кой път да поеме църквата Конклавът за посочване на наследник на Франциск започна в късния следобед
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"