Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Забравете за настинките през студения сезон с няколко лесни трика

Взимайте медикаменти, на които имаше вяра
Ключови думи: настинка, зимно време, хрема, заболяване, лекарства, хрема

Статистика сочи, че пипваме средно три настинки годишно и всяка ни мъчи по седмица-две. Добави и опасността да ни тръшне грип (от 5 до 20% от нас се разболяват на сезон), който може да се влачи още по-дълго време. Събира се повече от месец да сме болни. Ето как да предотвратим или поне да съкратим периода на „пазенето“ на леглото, пише cosmopolitan.bg.

1. Приемай пробиотици Може да е с храната или като хранителна добавка – трябва да съдържат лактобацили. Пробиотиците снижават опасността от инфекции на дихателната и стомашно-чревната системи. Анализ на 10 американски проучвания през 2011 г. показва, че хората, които приемат пробиотици, настиват с 42% по-рядко.

2. Яж повече чесън Алицинът, който е основна съставка в чесъна, има силен противовирусен ефект. Достатъчно е да хапваш по 2 сурови скилидки на ден, за да помогнеш на имунната си система в борбата с вирусите.

3. Спортувай Хората, които тренират 5 пъти седмично, боледуват от възпаления на горните дихателни пътища с 43% по-малко дни в сравнение с тези, които водят застоял живот. Спортувай 30-60 минути дневно и ще поддържаш кръвообращението си активно. То ще разнася защитните клетки из целия ти организъм и имунитетът ти ще е железен, съветват авторите на изследване.

4. Ваксинирай се Това е най-сигурният начин да се предпазиш от сезонните вирусни инфекции. Ваксините се разработват всяка година според очаквания вирусен щам и те защитават през целия сезон.

5. Мий си ръцете често Задължително е след всяко докосване до общи предмети или ръкуване с някого, който може да е приносител на болестотворни микроби. Важно е и подсушаването на ръцете след миене – вирусите живеят и се размножават много повече във влажна среда.

6. Спи достатъчно Имунната ти система трябва да си почива, за да те пази здрава, а сънят е най-отмарящият и зареждащ метод. Изследвания показват, че дори да се чувстваш свежа, ако спиш по-малко от 7 часа на нощ, си 3 пъти по-податлива на вирусни инфекции от хората, които си осигуряват 8 или повече часа сън.

7. Медитирай Така ще намалиш с 40-50% риска от настинка според проучване от 2012 г. Обяснението е, че при медитация умът се избавя от психическото напрежение и намалява негативните прояви на стреса върху физическото ни здраве.

8. Добавяй астрагалус (клинавиче) в супата си Ползва се като кореноплоден зеленчук – накълцай на дребно или настържи 5-7 см дълго парче клинавиче и го прибави в супата. Засилва активността на белите кръвни телца, които ни пазят от вируси.

9. Употребявай билки и подправки Те имат способността да увеличават защитните сили на организма. Чудесно действат сухият риган в спагетите, мащерката и джодженът за боба, куркумата за ориза, горчицата за сандвича с пуешко филе. Разбира се, билковите чайове са номер едно за студения сезон.

10. Стопи излишните килограми Наднорменото тегло може да намали ефекта на противовирусните ваксини, доказват изследвания. Организмът на пълния човек произвежда нормално количество антитела след ваксинация, но те намаляват през следващите няколко месеца, преди да е изтекъл срокът на превенция. Опитай се да отслабнеш поне с 5-10% от теглото си.

11. Пий достатъчно вода Дехидратирането на организма го прави по-податлив на вирусни инфекции по много причини. Например слизестата обвивка пресъхва и не може да секретира достаъчно защитни клетки за имунната система. Колко вода е необходима зависи от теглото и начина на живот – по-пълните хора, упражняващите физически труд и активно спортуващите имат нужда от повече течности. Общовалидно правило е обаче да пиеш по чаша вода след всяка чаша кафе или алкохолна напитка, която приемаш, защото те имат дехидратиращ ефект.

12. Грижи се за четката си за зъби Не става дума само за редовното й подменяне на 3 месеца, а за това къде я държиш. Осигури стойки за четките за зъби на всеки член на семейството, за да не се допират една до друга в обща чаша и да си предават болестотворни микроби, както и да изсъхват по-бързо.

13. Взимай витамин С Приемът по 1 г дневно намалява с 8% оплакванията при простуда и оздравявате 1-2 дни по-рано, показва изследване за допълнителни терапевтични средства.

14. Срещай се с приятели Вярно е, че хората разнасят вирусите, но е доказано, че общуването засилва имунната система, като те прави по-устойчива на атаките на песимизма и депресията – врагове на доброто здраве. Освен това приятелите могат да те подтикнат да водиш по-здравословен живот, например да спортувате заедно или да спреш цигарите като тях.

15. Спри да си пипаш носа, да си търкаш очите или да си гризеш ноктите Не е много лесно, защото човек докосва лицето си 15 пъти на час, но все пак е необходимо да се ограничим. Невинаги можеш да поддържаш идеална чистота на ръцете си, така че просто избягвай да ги допираш до „пробойните“ за атака на вирусите – най-достъпните места са през носа, устата и очите.

16. Яж гъби Различни видове гъби подсилват имунната система, но сред медицински доказаните са т. нар. фунги шийтаке, рейши и др. Обяснението е, че те засилват размножителната способност на защитните клетки на организма.

17. Пий медикаменти, на които имаш вяра Доказано е, че ако вярваш, че лекарството ще ти помогне, увеличаваш ефикасността му. Това е т. нар. плацебо ефект – например при изследване на терапевтичния ефект на ехинацеята при настинка хората, на които им е било казано, че пият тази билка (под формата на таблетка), са прекарали по-леко и кратко заболяването си, независимо дали хапчето им е било с ехинацея или не.

18. Направи си натурален дезинфектант Смеси 250 мл дестилирана вода с 30 капки натурално ароматно масло (от лавандула, розмарин, градински чай, бабина душица, чаено дърво) в шишенце с пулверизатор. Пръскай с него дръжките на вратите, телефонни слушалки и други общодостъпни места, където биха могли да се лепят и задържат вируси. Така освен ароматизиране и освежаване на въздуха ще постигнеш и дезинфекциране на евентуално заразените точки.

19. Пази се от разпространители на вируси За жалост, те невинаги са ясни – над 8% от хората са вирусоносители без изразени симптоми на настинка и грип. Отделно са служителите, които макар и болни, ходят на работа. Единственото спасение в този случай е да си миеш често ръцете, да ги подсушаваш само с хартиени еднократни кърпи и да проветряваш редовно офиса, където си сред хора.

20. Не пипай неща, докосвани от болни Грипните вируси са жизнеспособни до 8 часа извън организма, полепнали върху различни повърхности. Така че е добре да почистваш с антибактериална мокра кърпичка всичко, до което се е докосвал някой заподозрян вирусоносител – например в офисите най-често са „заразени“ бутоните на машината за кафе, автоматът за вода, асансьорът, принтерът и ксероксът, ползвани от всички служители. Дръжките на вратите и прозорците са другите опасни места.

21. Яж повече плодове Ползата от тях за предпазване от сезонни настинки е доказана. Тези, които хапват 3 или повече пъти на ден плодове, прекарват с 25% по-малко дни със симптоми на възпаление на дихателните пътища в сравнение с хората, които ядат само веднъж или въобще не хапват плод на ден. Обяснението е, че наред с полезния витамин С, който съдържат, плодовете са богати на полифеноли – вещества с антивирусни свойства.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ревнивец наряза с ножица главата на приятелката си в Елена Пострадалата е в болница с множество рани по главата Сгради в Царево, Ахтопол, Лозенец и Синеморец с архитектурни проекти от кадри на висшето училище по архитектура „Ла вилет“
Веселин Маринов спасил този тв водещ от самоубийство Шоуменът стигнал до тежка депресия след като загубил гласа си В Черноморец ще отключат морето на летния Никулден Денят ще започне с литургия в храма "Св. Никола"
Силвестър Сталоун пуска на търг колекцията си часовници Само за един от нея се очаква да бъдат платени 5 млн. долара Делегация от ACES Europe пристига в Созопол, за да подкрепи кандидатурата на града за Европейска столица на спорта Пратениците на организацията ще присъстват на презентация с участието на деца от спортните клубове в града
Лекарите вече могат да поставят ваксината за коклюш по-рано Първата имунизация ще е 6 седмици след раждането Карнавал, велопоход и познавателен тур са в програмата на предстоящия зелен уикенд в Бургас   Вижте програмата
Европа забранява партиите, взели пари от Русия Мерките се вземат, за да се ограничи намесата на Путин в евроизборите Как се приемат витамини и минерали?
Отиде си голяма звезда от сериала "Игра на тронове" Иън Гелдър влезе в образа на Кеван Ланистър още в първия сезон на "Игра на тронове" След въздушния Шенген: 6 деца са били изведени извън страната без съгласието на другия родител Съгласно правилата на Шенген не се извършва граничен контрол при извеждане на деца в рамките на шенгенското пространство