Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Експлоатация на работниците у нас, злоупотребява ли се с извънредния труд

Експерт счита заплащането от 25 стотинки за нощен труд, какъвто е случаят с МВР, за "идиотия”
Ключови думи: извънреден труд, нощен труд, Експлоатация на работници, заплата, заплащане

България и Гърция са страните, в които се полага най-много труд в ЕС, а у нас има експлоатация и злоупотреба с работниците, смята президентът на КТ "Подкрепа” Димитър Манолов. "Когато приложихме европейската директива за работното време и почивките, избрахме най-неизгодния вариант. Нужно е преразглеждане", това заяви пред bTV.

По думите му извънредният труд е ниско платен. "Постигнато е съгласие с работодателските организации, че извънредният труд трябва да бъде регламентиран и да се заплаща достойно”, добави още Манолов. Експертът счита заплащането от 25 стотинки за нощен труд, какъвто е случаят с МВР, за "идиотия”.

Зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков също смята, че е нужно преразглеждане на ситуацията с работното време, което пък ще доведе до нов Кодекс на труда. Той е категоричен, че България е единствената страна в ЕС, в която извънредният труд е забранен.

По думите му проблемът у нас са многото режими на работа. Освен това Бранков подчерта, че трудовото законодателство е зле транспонирано и остаряло. Експертът смята, че това са причините за злоупотребите с трудоспособните. Също така подчерта, че настоящото законодателството е между 20 и 30% преписано от това на Съветския съюз от 1922 г.

"Където има колективен трудов договор сумата за нощен труд достига 2,50 лв. на час. На тези места актуализацията е задължителна. Тя трябва да се случи през наредбата и през колективното трудово договаряне”, добави още той.

Обикновено работното време у нас е 8 часа на ден, като е нормално да го удължим до 10 часа. Често работната ни седмица се измерва на 40 часа, но с удълженията тя става на 48 часа. Според Кодекса на труда не се допуска повече от 60 дни годишно или 20 последователни дни да удължаваме работното си време. Николай Стоянов от Главната инспекция по труда заяви, че удълженото работно време дава възможност на работодателя, след предварителна консултация със синдикатите или представители на работниците, да удължи работата до 10 часа. Освен това експертът подчерта, че това се случва по индивидуална преценка на работодателя. Той обясни, че удълженото работно време не означава по-високо заплащане.

"Работодателят следва до 4 месеца след полагането на удължения труд да компенсира служителя със съответното намаляване. Ако до 4-тия месец е прекратен трудовия договор, то трябва да бъде изплатено като извънреден труд. Ако работодателят не го направи, служителят в двуседмично предизвестие може да определи кога да бъде компенсиран”, добави той.

По думите му законът е категоричен що се отнася до почивката. Задължителната дневна почивка е 12 часа, а седмичната почивка - 48 часа. Стоянов обясни, че в случаите на сумирано изчисляване на работното време, задължителната седмична почивка трябва да е не по-малко от 36 часа.

2
Коментара по темата
2.
ХХ
07.10.2019 14:41:53
Аз викам да вземем пример от южна корея, за да се развиваме още по бързо и настигнем по бързо европейците: работна седмица 52 часа, отпуска максимум 15 дни и ако шефит каже да бачкаш в неделя - бачкаш!
1.
Кххх
07.10.2019 12:48:05
Чак сега ли се сетихте да променяте КТ.
Открихте топлата вода и със ставката за нощен труд.Контрол трябва от държавата,а ма го няма,щото няма държава.Оня си рита в Банкя,праи си кинтите,дреме му!
  Добави Коментар
Трансферна бомба на Острова - ще играе ли Салах в Саудитска Арабия Египтянинът изкара седем сезона в Ливърпул и за това време успя да спечели Шампионската лига, Световното клубно първенство, ФА Къп, Суперкупите на Европа и Англия, две Купи на лигата, както и Висшата лига МФ: Фискалният резерв е 11,87 млрд. лева Приходите, помощите и даренията по КФП към март 2024 г. са в размер на 15 757,1 млн. лв. или 20,9 % от годишните разчети
Пеевски призова служебния кабинет незабавно да отмени решението си за частната детска болница „Недопустимо е държавата да абдикира от главната си отговорност - опазване на здравето и живота на децата”, казва председателят на ДПС Дете е с 35% изгаряния след взрив на газова бутилка Пострадала е и възрастна жена
Всички приятелки полудяха по тази рецепта за пилешко месо с фъстъчено масло! Истинска наслада за небцето Американските войски се изтеглят от Африка Нигер заменя западните сили в страната с руски
Незабавно отървете дома си от тези 9 неща Без значение дали го осъзнавате или не, но сами може да направи така, че домът ви да се превърне в неприятно, неугледно и грозно място Синоптици категорични: Такова чудо не е било от 30 години Това е най-топлият месец април от 2017 година насам и е един от най-топлите месеци април за последните 30 години
Ядеш и ревеш: Ако имате малко кайма и картофи, непременно направете тази вкусна и проста запеканка Вкусна е и студена, и топла Много важна новина за всички с Андроид на телефоните Гугъл вади нов преводач на английски
Не сте яли такава вкусотия! Козуначени мекици - пухкави като бухти Тестото може да изпържите на момента или да го съхранявате в хладилник за уикенда Цените в еврозоната продължават да се стабилизират Европейската централна банка ще намали лихвените проценти през юни