Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Африканската чума ще надуе цените на колбасите

Индустриалните фабрики предлагат колбаси на субсидирани цени за фермерите в региона на завода им, които заколят прасетата в задните си дворове, от които може да пламне заразата
Ключови думи: африканска чума, цени на колбасите

Колбасите, саламите, надениците от свинско месо предстои да поскъпнат от есента до Коледа. Причината обаче няма да е хитруване на родните търговци за празниците, а африканската чума по свинете (АЧС), чиито огнища зачестяват у нас, но същевременно помитат като торнадо най-големия световен производители – Китай. Именно огромният недостиг, който се очертава на пазара в Пекин, ще надува световните цени, включително и на българския пазар, където по-голямата част от суровината е внос, показа допитване на "Икономист” до производители. 

Заради АЧС производството на свинско месо в Китай може да спадне с 30% тази година и да докара шок на световния пазар, сочи доклад на Rabobank International, цитиран от "Файненшъл Таймс”. "Когато се появи този голям недостиг, Китай ще повиши доставките на свинско от останалия свят, а по-бедните страни от Бразилия до България ще са притиснати от по-високите цени. Просто няма достатъчно животински протеин в света, за да запълни тази празнина", коментира пред изданието Джон Лин, портфолио мениджър на China Equities. Китай е производител номер 1 на свинско, като за година то е около 58 млн. тона. Заради заразата в последните месеци там вече бяха избити над 1,2 млн. свине.

Българските производители вече отчитат покачване на световните цени и очакват ново в следващите месеци.

"Цената на суровината на световните пазари се вдигна вече около 30%. Скокът бе регистриран през април и май т.г. Сега има малко задържане, а втората половина на годината очакваме да има нов взрив на повишение на цените. По принцип Европа е нетен износител на свинско и България внася две трети от суровината си от ЕС. Светът обаче е един голям скачен съд и цените ще се покачат в световен мащаб заради голямото търсене от Китай”, посочи пред "Икономист” Цветан Илиев от Асоциацията на индустриалните свиневъди. Споменатият ръст от 30% се наблюдава при фючърсните сделки на свинско от САЩ. Самото китайско министерство на земеделието излезе преди седмици със своя най-черен сценарий за последиците от африканската чума по свинете, според който цените на свинското там може да нараснат с над 70% през втората половина на 2019 година. Чумата обаче се бързо разпространява в цяла Азия, като вече са масови случаите във Виетнам и Камбоджа, поставяйки Тайланд, втория по големина производител на свинско месо в Азия, под тревога от най-висока степен.

У нас по-скъпо със 7 на сто за месец и с до 22% за година

Световното покачване на цените на свинското през пролетта е реагирало на пазара у нас, показват анализите на Института за аграрна икономика към Селскостопанска академия. "Следвайки динамиката на европейските пазари, цените на едро на свинско месо в страната се покачиха до 3,36 лв./кг през април, което е със 7% над ценовото равнище от предходния месец. Отчитайки тенденциите на световния пазар, движени основно от растящия износ на свинско месо за Китай, очакванията са цените да продължат да растат и да стигнат в близките месеци дори до 4 лв./кг кланично тегло. За сравнение цените на едро на свинското месо през същите месеци на 2018 г. се движеха около 2,90-3,10 лв./кг, което очертава прогнозен ръст между 18-22%, сравнено с изминалата година, коментира пред "Икономист” Божидар Иванов, директор на института. Той добави, че броят на закланите животните в промишлени условия през първите два месеца на 2019 г. е 175 хил. спрямо 151 хил. бр. за същия период на предходната година. Това води до увеличение на производството на свинско месо с 13%, изчислено на годишна база. Годишно в страната месо се добива от 1,5 млн. прасета.

"Със сигурност пазарът в България ще реагира и суровината ще стане по-скъпа за българските преработватели. Просто няма как, прасетата в Китай намаляват с милиони”, коментира пред "Икономист” и д-р Добрин Папазов, председател на Асоциацията на свиневъдите в България.


Морков и тояга за задните дворове

Огнищата на африканска чума по свинете в България през т.г. минаха 20, засега пикът е именно през юли, като са засегнати Северна и Североизточна България – областите Плевен, Бургас, Добрич, Враца. Случи се и най-тежкото развитие за разрастване на болестта. Тя бе регистрирана и в индустриален свинекомплекс у нас - в русенското село Николово. Избити бяха 17 000 прасета.  Изп. директор на Българската агенция за безопасност на храните д-р Дамян Илиев прогнозира, че ако се допусне нахлуването на заразата в индустриални заводи, щетите и за бранша, заедно с разходите за компенсации за индустриалците за потенциално избитите животни и за самите мерки за противодействие на болестта, ще достигнат 2 млрд. лв. На фона на тази прогноза индустриалният бранш излезе със заявки и за стимули, но и за крути мерки с цел ликвидиране на животните в задните дворове.

"Индустриалните свиневъди правят опити да предложат месо на субсидирани цени на хората в селата, където са техните комплекси. Идеята е по този начин да провокират местните да спрат да гледат нелегално животни. Забелязвате ли, че и при 12-те огнища на заразата става въпрос за отглеждане на животни, нерегистрирани пред закона, т.е. на черно”, посочи пред "Икономист” Цветан Илиев. Той обаче уточни, че схемата засега не дава резултати, а се хитрува чрез нея. Стопаните купували предлаганата на по-ниска цена сурова наденица, но не ликвидирали домашните си прасета. "Около всеки един голям свинекомплекс има няколко околни села, откъдето са и нашите работници. Затова е много опасно, ако някой вкъщи има болни животни, да не пренесе заразата в завода. Вземат се строги мерки за сигурност.

Задължително хората, преди да влязат в завода, вземат душ, вътре са с други дрехи, но независимо от всичко това рискът е налице. Ако няма животни в съседните села, рискът е много по-малък. Затова сме се опитали да направим такива стимули, но няма резултат”, заключи Илиев. Той добави, че и в ловните стопанства се наблюдават диви прасета, които умират масово. "Лошото е това, което чуваме, че роми събират умрелите животни или болните, отстрелват ги и след това се правят кебапчета и кюфтета и се разнасят из цялата държава”, каза още Илиев. Сигнали за търговия на черно на болни прасета от задните дворове на стопани е получавал и д-р Добрин Папазов. "Разнасят се меса и продукти от болни прасета и нещата ескалираха. Полицията и армията трябва да помогнат на Агенцията по храните и животните в задните дворове в потенциално опасните области да бъдат умъртвени, а не да се крият”, каза Папазов. От думите на шефа на БАБХ д-р Дамян Илиев от миналата седмица стана ясно, че в последния месец по Черноморието са конфискувани 400 килограма храна. Голяма част от тях било месо без документи за произход, като съмненията са, че стопаните, които отглеждат прасета в задните си дворове в селищата с открита зараза, се опитват да ги продадат, преди животните им да бъдат избити. Болестта по принцип не е опасна за хората при консумиране на заразено месо, но ако попадне в индустрията, щетите ще са значителни.

Индустриалните свиневъди признаха, че Наредба 44 позволява отглеждането на свине в дворовете, но тя е писана през 2006 г., "когато не се е предполагало, че африканската чума ще навлезе в България”. Незаконно е обаче, че по-голямата част от тях не са регистрирани пред ветеринарите. Затова индустриалците настояват за тотална забрана за отглеждане на свине в задните дворове на хората.

Пак се стигна до оградата

Д-р Румен Караманов от Асоциацията на индустриалните свиневъди посочи, че на среща със земеделския министър Десислава Танева са предложили да се укрепи оградата с Румъния, тъй като според него тя към момента не изпълнява никаква функция. Регистрираните огнища на заразата в северната ни съседка са над 1100. Самата ограда бе изградена миналата година именно за да спре навлизането на потенциално заразени диви прасета от Румъния. По-късно се разбра, че оградата е изградена от фирма, свързана със семейството на бившия шеф на Изпълнителната агенция по горите Григор Гогов, и той бе уволнен от премиера. За ограничаване на болестта сега стана ясно, че се обмисля раздаването на парични награди от 50 лв. на ловци за отстрел на дива свиня в зоните с огнища. Миналата седмица правителството отпусна над 3 млн. лв. за обезщетяване на стопаните на избитите свине. 

5
Коментара по темата
5.
Куку
26.07.2019 11:57:06
"Някой" ще внася...
Кой ? ? ?
4.
haha
25.07.2019 16:29:08
Какво общо има свинското с колбасите, че да надуват цените? Виж ако се стигне соята и тоалетната хартия може да се вдигне цената
3.
само питам
24.07.2019 19:03:34
Че кой нормален яде колбас !?
2.
!!!!!!
24.07.2019 16:56:30
И сега като тръгне един евтин внос от някоя братска европейска държава ще цъфнем и ще вържем.Миналата година съсъипаха овцевъдите сега сега свиневъдите за земеделието да не говорим само вносни краставици и домати!!!!Ама на нас ни дай да се ядеме помежду си за глупости докато ни закриват бавно като държава!!!!Честити ни нови избори с предизвестена победа!!!
1.
trundafor
24.07.2019 16:38:45
Колбаса?Че в колбаса няма месо.Само соя.Да ми ядат колбаса.
  Добави Коментар
Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица