Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

ЕК глоби България с 13 млн. евро за къщите за гости

Тези пари ще бъдат платени от българските данъкоплатци
Ключови думи: сотир цацаров, европейски съюз, глоба, българия, къщи за гости, новини

Европейската комисия наказа България с около 13 млн. евро заради нередности с къщите за гости за изминалия програмен период 2007 - 2013 г., съобщава Mediapool, позовавайки се на свои източници. По неофициална информация помирителната процедура все още окончателно не е затворена, но е постигната договореност България да понесе финансова корекция от 13 млн. евро заради нередностите с къщите за гости. Това означава, че тези пари ще бъдат платени от българските данъкоплатци. Според изданието към момента е загадка колко къщи за гости са построени с европейски средства в България. Не се знае също колко от тях са предоставяли туристически услуги, колко продължават да работят, колко вече са спрели да го правят след изтичането на 5-годишния контролен период, предава Марица.бг.

Междувременно главният прокурор Сотир Цацаров нареди МВР да провери всички къщи за гости, финансирани с европейски пари в периода 2007 до 2013 г, съобщават от държавното обвинение. Това се случва след скандалите с имота на бившия зам.-министър на икономиката Александър Манолев и проекта на фирма, свързана с бащата на мъжа до депутата Елена Йончева. Освен тези два случая екип от прокурори и полицаи започват да проверява за злоупотреби с пари във всички обекти в страната.

Ще бъде извършена документална проверка на всички проекти, подавани по мярка 311 „Разнообразяване към неземеделски дейности“ по Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2007 - 2013 г., финансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, с предмет - изграждане/модернизиране на туристически обекти - жилищни сгради (къщи) за гости. Това става ясно от заповедта на главния прокурор.

На място служители на ГДНП ще извършат и проверка дали къщите за гости се ползват по предназначение.

За тази цел ще се изискат заверени копия от регистри за настанените туристи за български и чужди граждани, от документацията за регистриране и категоризиране на обекта, информация за заплатените туристически данъци за пренощували туристи. Ще се изискат от съответното РУ на МВР по местонахождение на къщата за гости справки за постъпилите регистрационни карти за нощували туристи.

Ще се проверява дали вписаните в регистрите гости действително са посетили къщите за гости

Главният прокурор разпореди на ГДНП и извършване на проверка и на всички проекти, по които са подпомагани разходи, свързани със закупуване на пътни превозни средства за неземеделски дейности, пряко свързани с дейността на бенефициентите.

Определен е двумесечен срок за извършването им.

По данни на прокуратурата ще бъдат проверени 746 къщи за гости, в които са инвестирани 202 млн. лв. от европейските фондове. Не стана ясно дали в тази бройка са включени всички къщи за гости, изградени по мерки 311 и 312 на ПРСР за изминалия програмен период, както и тези по линия на "миговете" (МИГ - местна инициативна група).

През изминалия програмен период средно отпуснатата субсидия за изграждането на една къща за гости е около 300 000 лв. Това става ясно от публикуваните два списъка на страницата на Държавен фонд "Земеделие". Информацията в тях е много противоречива, но от ДФЗ и МЗХГ не смятат за необходимо да внесат повече яснота по нея.

Съгласно изискванията, за да бъде призната субсидията по проект за къща за гости, тя трябва да работи целогодишно, да бъде регистрирана и категоризирана в Общината, както и да има персонал.

4
Коментара по темата
4.
OOOOOOOO
14.06.2019 00:00:37
ПАК ЧЕП
3.
кой излъга?
13.06.2019 23:50:51
Бойко да ги плати
Нали каза че данъкоплатците няма да плащат ако има санкции
ЕС можеше да си поиска всичките 200 млн
2.
кой излъга?
13.06.2019 23:50:09
Бойко да ги плати
Нали каза че данъкоплатците няма да плащат ако има санкции
ЕС можеше да си поиска всичките 200 млн
1.
a taka
13.06.2019 21:07:35
А така , да видим сега политици, министри, депутати, калинки и прочие, защото обикновени хора едва ли има...
  Добави Коментар
Шокиращо: Син държал тялото на баща си във фризер 2 години и половина заради пенсията 55-годишният собственик на хотел в Мистра излъгал полицията, че възрастният мъж живее в Атина Държавата затяга контрола: Треньорите вече упражняват регулирана професия Правителството въвежда задължителни квалификационни изисквания за треньорите и помощник-треньорите, които работят с деца, любители и професионални спортисти
Парламентът заделя над 1 млн. евро за самолетни билети, в списъка е и Москва Двугодишната поръчка обхваща 57 възможни дестинации за депутати и служители, сред които Пекин, Ханой, Делхи и четири града в САЩ Екшън: Мъж бяга от полицията със самоделно електрическо бъги (СНИМКА) Полицаите го преследвали по велоалея, пътно платно и между блоковете
Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха Нетната миграция се сви почти наполовина, а отрицателният баланс в движението между Германия и България достигна 14 000 души Пленерът „Добротворци“ в Поморие събра над 3500 евро за деца в нужда Участие взеха над 40 деца и младежи
Родители след първите профилактични прегледи в Детската болница: Бургас се гордее с вас! На 7 август предстои да бъдат обявени следващите специалности, по които ще бъдат проведени профилактични прегледи до края на месеца - всеки работен ден от 9 до 16 часа Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет 39-годишният мъж дал положителна проба за три вида наркотици, а в Индонезия е заплашен от доживотен затвор или смъртна присъда
17-годишен нападна двама полицаи, единият е със счупен пръст Младежът късал униформите, отправял обиди и повалил с юмрук командир на отделение България е първа в ЕС по производствена инфлация за трети пореден месец Годишният ръст достига 18,2%, а енергията остава основният двигател на поскъпването
Емона отваря дворовете си за изкуство: Фестивалът "АртЕмона" започва на 6 август Седем дни с концерти, кино, литература и творчески занимания ще подкрепят каузата за съхраняване на местните храмове и паметници Банков рекорд у нас: 1,1 милиарда евро печалба за половин година и силен ръст на чуждите инвестиции Данните на БНБ за първото полугодие на 2026 г. отчитат масиран скок в кредитирането, исторически ниски нива на лошите заеми и депозити за над 101 млрд. евро