Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Huawei може да остане и без процесори за телефоните си

Трудностите за китайската компания продължават да се трупат
Ключови думи: huawei, телефони, процесори, скандал, бизнес, новини, новините днес

Трудностите за Huawei продължават да се трупат, като китайската компания остава и без един от основните си партньори в разработката на процесори за мобилните си телефони. Причината този път обаче е извън САЩ - британската компания ARM е решила да преустанови всякакви бизнес отношения с Huawei, съобщава БиБиСи, като се позовава на вътрешни документи, които е получила, пише vesti.bg.

ARM е компанията, която стои зад едноименната процесорна архитектура. Тя е част от преобладаващата част от процесорите за мобилни телефони по света, като се използва от много компании и производители на чипове. Сред тях е и Huawei, която използва ARM архитектура за своите чипове Kirin.

ARM е базирана във Великобритания и затова американските санкции не би трябвало да влияят за нея. Според документите на компанията обаче, в разработките ѝ има технологии с американски произход. За да не рискува да загуби достъп до тях, ARM решава да се съобрази със санкциите и е инструктирала служителите си да спрат всички активни договори, поддръжка и други взаимоотношения с Huawei и дъщерните ѝ компании. ARM дори е казала на служителите си да не говорят по бизнес със служители на Huawei, ако се срещнат с такива по време на събития и конференции.

В коментар пред БиБиСи, ARM казва, че води разговори с американското правителство, за да се увери, че не нарушава нищо, като допълва още, че цени партньорството си с Huawei и се надява на бързо решение на проблема. Самата Huawei също коментира, че цени партньорството си и разбира, че на някои от тях се налага да взимат решения под политически натиск.

В дните след издаването на забраната, Huawei обяви, че има план "Б", който включва алтернативна операционна система. Компанията заяви още, че се е подготвила и с процесори, като има натрупан складов резерв и способност сама да си осигурява чипове занапред.

Скандалът и ограниченията се случват в критичен момент и от гледна точка на навлизането на мобилните мрежи от пето поколение. Точно сега телекомите по света инвестират в оборудване за 5G мрежи, като Huawei е сред основните доставчици на такава техника. Американските компании вече не могат да купуват това оборудване и трябва бързо да търсят алтернативи.

Има и очаквания, че и други телекоми по света ще потърсят други решения, за да не рискуват потенциално въвеждане на санкции и от техните държави или просто за да не се окаже, че американски компании не искат да работят с тях заради оборудването. Самата Huawei също може да има още проблеми с осигуряването на лицензи за технологията.

"Това е пълна бъркотия и се случва в критичен момент за навлизането на 5G", коментира главният редактор на специализирания телеком сайт Алън Бъркит-Грей.

Онлайн изданието Ars technica отбелязва и друг проблем за Huawei, който тепърва ще се проявява. Хардуерът е постижим, операционната система е по-трудна, но възможна, но приложенията ще са големият проблем.

Дори и Huawei да си направи процесори и операционна система, най-важното за потребителите ще са приложенията. А повечето от най-популярните приложения са американски. Освен всички услуги на Google, вероятно за Huawei недостъпни ще станат и услугите на Microsoft, Facebook, Twitter, Amazon, Netflix, Instagram, Snapchat, Messenger, WhatsApp, Uber и стотици други приложения.

А разнообразието и достъпът до най-новите приложения е сред основните изисквания на потребителите. И докато Huawei може да си осигури алтернативен хардуер и операционна система, няма как да предложи алтернатива на популярните мобилни приложения.

За сега тя има срок до 19-ти август да продължи да работи с американски компании. След това ще предстои ново разглеждане на потенциално удължаване на срока. Има вариант Huawei да продължи да получава подобни отсрочки и компанията да се държи "изкъсо". По-добрият изход за нея ще бъде пълна отмяна на забраната, а най-лошият - окончателното ѝ въвеждане.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица