Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Румен Радев в писмо: Каквато е свободата на словото, такава е и демокрацията. Позорното 111-о място е присъда

"Озаптяването на свободното слово днес е въздигнато в сложна и ефикасна система", пише в поздравителния адрес на президента, прочетен днес в СУ
Ключови думи: Румен Радев, президент, журналистика, власт, свобода на словото, Снежана Тодорова

Позорното 111-о място на България в глобалната класация за свобода на словото е присъда, която ни отдалечава от демократичния свят и ни нарежда сред страни, които още не са се преборили за свободата си.

Това пише президентът Румен Радев до Снежана Тодорова – председател на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти, в поздравителен адрес. Писмото е адресирано и до Академичния състав, студентите и гостите на тържественото събрание за честване на 175 години българска журналистика и 125 години от създаването на организирано журналистическо движение в България.

Събитието в Софийския университет (СУ) бе под патронажа на държавния глава.

Първоначално от президентството обявиха, че Румен Радев ще присъства на форума. Впоследствие обаче участието му бе отменено. Вместо това Румен Радев изпратил поздравителен адрес, който бе прочетен от Снежана Тодорова.

„Словото бе началото на нашето Възраждане. Редом с даскалите, църковните деятели и поборниците за свобода, вестникарите проправиха пътя на нова България”, сочи президентът.

„Печатните издания бяха нашите институции, преди да възкръсне държавата ни. Съдбата на радетелите на словото у нас никога не е била лека. Никоя епоха не е комфортна за журналиста, посветен на истината. Първата жертва на всяка диктатура е истината на върха на перото. Политиката винаги търси начин да запуши устата на свободомислещите, понякога с цената на живота им. Трагичните съдби на Йосиф Хербст, Райко Алексиев и десетки други бележат историята на българската журналистика”, се посочва още в поздравителния адрес.

„Озаптяването на свободното слово днес е въздигнато в сложна и ефикасна система. Уволнения и съблазни, икономическа принуда и зависимости, палитрата от способи за натиск е пребогата. Но по-огорчаваща от агресията на цензурата е моралната дилема на автоцензурата, пред която все повече български журналисти са изправени”, смята държавният глава.

По думите му, след 30 години демократични промени родната журналистика живее в паралелни реалности.

„От една страна реалността на тези, които удобно не виждат проблем с медийната среда в България. От друга, тази на драматичния срив на държавата в глобалната класация за свобода на словото. Позорното 111-о място е присъда, която ни отдалечава от демократичния свят и ни нарежда сред страни, които още не са се преборили за свободата си. А каквато е свободата на словото, такава е и демокрацията”, пише Румен Радев.

Според него свободата на словото не е отговорност единствено на издатели и журналисти.

„Тя е битка на всеки гражданин, защото гражданинът избира коя телевизия гледа, кой сайт или вестник чете.

В съвременния свят на дирижиран информационен шум, на фалшиви новини и отстъпления на класическите медии всеки от нас трябва да бъде непримирим към опитите за манипулация. Всеки от нас трябва да се научи да отсява лъжата, която настъпва все по-агресивно и организирано.

Вярвам, че в българските медии има личности, които знаят, че журналистиката е преди всичко мисия и след това – професия; които намират сили и характер да отстояват най-високите нейни достойнства - достоверност, критичност, храброст. Бъдете пазители на свободата и съвестта на нацията”, зове държавният глава.

На събитието в Софийския университет бе лидерът на БСП Корнелия Нинова.

4
Коментара по темата
4.
Да!
22.05.2019 16:17:20
Най-читавият политик днес е Радев! Точен, аргументиран, пестелив в думите, но на място! БРАВО!!! Подкрепям държавническото му мислене! Но мафията е навсякъде, как да се пребори...??????
3.
Един нормален
22.05.2019 14:03:41
Единствения нормален и честен човек по върховете на държавата е Президента Румен Радев!
Но му е много тежко срещу мафията, оглавявана от Тиквата, Пеевски и Цветанов!
Не се предавайте, г-н Президент! Народа е с вас!!!
2.
българин
22.05.2019 13:48:20
Позорно е! Така е!
Ама Червен Румен фон Грипен, как да знае, че Флагман, бързат да трият коментари, ако стане дума за комуняги-престъпници (обявени за такива със специален закон от НС).
Трият това, че макар и обявени за престъпници, комунягите и днес ходят по разни паметници на шумкари и ги обявяват за герои.
Трият това, че имаше легитимно взето решение от Общинския съвет за премахване на плочата на входа на Механото с имената на шумкари -терористи. Но, законът е погазен, и до днес плочата не е демонтирана, а изпълн. власт, съдебна власт, журналисти и пр. мълчат по въпроса като комунисти на разпит.
Трият, трият, искат си комунизма...
1.
Браво!!!!!
22.05.2019 13:21:14
Бъдете пазители на свободата и съвестта на нацията”, зове държавният глава.
Браво на ПРЕЗИДЕНТА - смел и справедлив държавен глава
  Добави Коментар
Снегът се завърна, ето къде вали (СНИМКИ) Има снежна покривка Шок! Лято 2026 ще е брутално - аквапарк "Нептун" отваря на 20 юни и стартира най-горещия сезон досега Хиляди гости от България и чужбина отново ще се стекат към едно от най-култовите летни места, където слънцето, водата и доброто настроение се срещат на едно място
В Гърция обсъждат 4-дневна работна седмица със същото заплащане Предложението за намаляване на работните дни на 35 часа седмично, но реакциите са противоречиви Жена с опасност за живота след падане на кола от 6 метра на новостроящо се жп трасе Инцидентът на АМ „Европа“, а разследване е в ход
Любовен триъгълник в "Ергенът" предизвика сблъсък между Стоян и Гатев Двамата мъже се изправят един срещу друг за сърцето на Илияна, а напрежението е на макс Исторически момент - Първото куче-водач влиза в Народното събрание Иван Янев от "Прогресивна България" влезе в парламента с помощта на своето куче-водач Роувър, поставяйки нов етап в интеграцията на хората с увреждания
Кои са новите заместник-председатели на парламента Оформи се пълният състав на ръководството на парламента Десет европейски държави създават нов военноморски флот за противодействие на Русия Обединеното кралство и девет други нации формират съвместни военноморски сили в Северна Европа, които ще подкрепят НАТО
Финални приготовления за „Флора Бургас 2026“ – изложението се открива утре Организаторите уточняват, че са възможни промени в програмата поради метеорологични причини. Porsche продаде дяловете си в Bugatti на египетски милиардер  Насеф Савирис вече притежава цялата собственост, след като придоби акциите от Porsche
Край на кутсуза за тези 3 зодии след 1 май 2026 г. Цветната Луна на 1 май 2026 г. носи силна енергия на обновление Израел задържа 20 кораба със 175 активисти от флотилията за Газа На борда на плавателните съдове има хуманитарна помощ