Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Чернокожите кавказци: Кои са те и откъде са се появили?

Ако посетите красивия район - Абхазия, може би ще срещнете чернокожи по улицата
Ключови думи: чернокожи, абхазия, история, кои са те, кавказ, новините днес

Ако посетите красивия район - Абхазия, може би ще срещнете чернокожи по улицата. Това не е необичайно, вие решавате, може би той е дошъл тук след дипломирането си или на работа, и след това е решил да остане, пише Блиц.

Вашата грешка обаче може да бъде открита, ако попитате този човек кой е той и откъде е дошъл. Тук ще дойде време да се изненадате, защото той може да ви отговори: Аз съм абхаз от Абхазия.

Абхазските чернокожи живеят в Абхазия от миналия век и днес никой не знае със сигурност как са дошли тук. Има обаче версии.

Една от тях разказва, че турски кораб, превозващ роби, се разбил край бреговете на Абхазия през 19 век. Голям брой роби успели да доплуват до брега и да избягат. Въпреки това, мнозина поставят под въпрос тази версия, смятайки, че турските кораби нямат нищо общо с водите на Абхазия.

Друга версия предполага, че голям брой чернокожи в Русия са внесени от Петър I. Въпреки това, много от черните жители от юга не могли да свикнат със студения климат на северната столица. И тогава Петър ги изпратил на абхазките князе.

Третата, абсолютно фантастична версия твърди, че кавказки кораби са поели на дълъг път и са стигнали до Африка. Оттам те довели у дома невиждани досега  черни хора.

Има версия, че черните  са живели на черноморското крайбрежие още от древността. Тази версия е частично потвърдена от Херодот, който говори за тъмни и къдрави жители на Колхида.

Дълго време черните абхазци не влизат в контакт с коренното население на Кавказ и запазват расовата си идентичност, но с течение на времето те свикват с тях и започват да ги възприемат като свои абхазци. Впоследствие повечето от тях били асимилирани.

Друга невероятна история е свързана с абхазките черни. През 19-ти век абхазският принц Ахба хванал в гората, дива жена, наречена Зана. Тя привикнала към хората, живеела в селото и дори имала деца от местните жители. В продължение на много години Зана се смятала за снежен човек - тя била висока, с мускулеста физика, с тъмна кожа и гъста къдрава коса. Американски генетици проучиха ДНК на потомците на Зана и заключиха, че тя е била от Западна Африка.

1
Коментара по темата
1.
baihui
20.05.2019 20:58:41
Само евангелистките кравари са вземали насила роби от Африка!
  Добави Коментар
Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година В Банско собственици на механи поставиха следния казус- след полунощ клиент има сметка 500 лева. Но казва: Плащам 168 евро и останалата сума в лева В Дома на писателя се проведе вечер на поезията за деца Децата от литературните клубове при 3 „в“ клас на ОУ „Любен Каравелов” с удоволствие  и от сърце рецитираха закачливите, духовити и забавни стихотворения на бургаските поети
Ивайло Пенчев дава 50 хил. лева за главата на хакерите, ударили Уолтопия Държавата трябва да пази хората от разбойници – това е първичната ѝ функция, категоричен е той Осма поредна победа за харпунистите от  СКПР „Черноморец Бургас“ Капитанът на националния ни отбор Валентин Люцканов безапелационно завоюва купа „България“
Тя умря, но посмъртните й мемоари разтресоха цял свят Вирджиния Джуфре, чиито посмъртни мемоари, публикувани по-рано този месец, отново изведоха на дневен ред обвиненията й за сексуално насилие Няма да повярвате коя звезда се крие зад името Карло Педерсоли Актьорът е комедиен и цяло едно поколение израсна с неговите "спагети уестърни"
Празник на тиквата оцветява есента в Бургас! Цветното събитие ще се проведе на 06 ноември от 16 часа на Централен пазар „Краснодар“ Знаете ли какво е панелният парадокс Българите забогатяват, но живеят в сгради от времето на социализма
Министър Станков: Партньорството между България и Азербайджан ще направи икономиките ни по-конкурентоспособни Активно развитие на взаимоотношенията с водещ сектор енергетика бе отчетено в рамките на седмото заседание на Българо-азербайджанската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество  Ако ползвате револют задължително прочетете тази новина Платформата спира да работи с български левове до дни 
България обмисля превантивна забрана за износ на дизел и авиационно гориво Проектът на решение ще бъде разгледан първо в комисия, а след това и в пленарната зала Америка откачи заради тази сделка Продадоха ЛА Лейкърс за 10 млрд. долара