Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Повсеместен глад за кадри, заплатите са в точка на замръзване

Въпреки липсата на търсените служители, ръстът на заплатите у нас се бави
Ключови думи: кадри, дефицит, заплати

Недостигът на работници вече пречи на развитието на икономиката, предупреждават работодатели. Според анализатори, въпреки липсата на търсените служители, ръстът на заплатите у нас се забавя.

Заради емиграцията и застаряващото население работодателите изчисляват, че всяка година икономически активните българи намаляват с по 50 000 души. Така през 2018 г. работещите у нас са се увеличили едва с 2000 души.

Без работа са били 173 000 българи между 15 и 64 години. Така, от една страна, статистиката отчита рекордна заетост, а от друга - бизнесът се оплаква от сериозен недостиг на служители.

Освен инженери се търсят кадри в сферата на продажбите, IT специалистите и владеещите езици.

Според Мирослава Николова, която се занимава с човешки ресурси, глад за кадри се усеща навсякъде, но това вече не водело до по-високи заплати.

"По-скоро работодателите са занижили очакванията си към даден кандидат", коментира тя пред bTV.

Според икономисти заплатите все пак растат, но по-бавно.

"Вече се вижда, че недостигът на кадри не е достатъчен, за да предизвиква такъв голям ръст на заплатите, какъвто видяхме през 2016-2017 г. Освен това не трябва да забравяме, че инфлацията се върна в родната икономика", коментира икономистът Явор Алексиев.

Занапред икономиката ще трябва да се адаптира към недостига на работна ръка като внедри повече машини. Ръстът на заплатите ще върви само с по-високата квалификация.

"С едни и същи човешки ресурси ще произвеждаме повече и ще генерираме ръст. Това съответно ще доведе и до увеличаване на заплатите на работници и служителите", обяснява Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал.

Все пак според бизнеса до края на годината заплатите у нас ще се увеличат средно с 8,5%.

3
Коментара по темата
3.
комуняга - бизнесмен
19.03.2019 14:46:12
В Германия има работници всякакви. Нашенските полукриминални комунистически бизнесмени да се разходят до Германия и да си намерят работници., защото всичко младо, читаво и кадърно е тръгнало натам. Така е другари комуняги - вашите работници отидоха в Германия - там ги търсете. Измет!!!
2.
чичи кмета
19.03.2019 11:39:33
Безкрайно слабоумна статия, уж няма работници а замразяват заплатите. Еми който иска работници ще вдига заплати. толкова е просто
1.
ееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееее
19.03.2019 11:36:26
Заплатите у нас ще се увеличат средно с 8,5%.
Тогава си намерете кубинци да ви работят.
  Добави Коментар
Мелания Тръмп говори високо и ясно в ярко жълто на държавния банкет във Великобритания Кейт Мидълтън и Мелания Тръмп предприеха различни подходи към модата в замъка Уиндзор  Държавата заделя над 1,5 млн. лв. за спасяване на Рибарското училище в Созопол Проектът осигурява изграждане на временна укрепваща конструкция, която ще стабилизира сградата, без да натоварва допълнително компрометираната конструкция
На вниманието на Джокович! Камелия ще гостува на Фестивала на семейството в Полски извор Тази година програмата е страхотна Работодатели искат да се замрази минималната работна заплата Дават ли се „пари под масата“ за възнаграждение и в кой сектори?
Баща и син от Царево дариха уникална пейка за кърмачки на Общината Царево стана първият град в България с пейка, създадена специално за удобство на кърмещите майки Байдън закъса с парите - няма желаещи за лекциите му по $500 000 Основната причина е ниската му популярност сред американската публика
Коса“ – култовият мюзикъл на Опера Пловдив за първи път в Бургас на 24 септември Спектакълът ще започне от 19 часа в Летният театър Нещо невероятно ще се случи с Дупката в центъра на Бургас Осмото издание на фестивала ще се проведе от 6 до 8 октомври и ще представи творби на автори от България, Германия, Франция, Украйна и Унгария
Вижте как конвоираха до съдебната зала прокурорския син от Бургас Срещу него има две повдигнати обвинения - за отглеждане и държане на марихуана, прокуратурата го иска за постоянно в ареста Как Макрон ще докаже, че жена му е жена Семейство Макрон е завело дело за клевета срещу американската инфлуенсърка Кандис Оуенс, след като тя многократно е разпространявала в социалните мрежи своето убеждение, че Бриджит Макрон е родена мъж
Таксите за преминаване през Босфора и Дарданелите скочиха 7 пъти за 2 години Много корабни компании се ориентират към Трансантарктическият транспортен коридор С мащабни военни учения в Карибите Венецуела респектира САЩ Участват 12 кораба, 22 самолета и 20 малки лодки от "Специалната военноморска милиция"