Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Осем прекрасни села в Странджа планина, които задължително трябва да посетите

Най-старата къща в село Бръшлян е строена през XVII в. и още се обитава
Ключови думи: странджа планина, странджа, села в странджа, туризъм в странджа, новини от бургас

Планината е ниска, но речните долини са дълбоко всечени в ридовете, което създава чувство у всеки посетител, като че се намира из дебрите на много по-висока планина. На наша територия най-високият връх е Градище (710 m).

Флората на планината е съставена от над 1500 вида, като има десетки реликтни и ендемични растения, сред които най-популярна е странджанската зеленика (Rhododendron ponticum). На територията на планината се намира най-голямата защитена територия у нас - Природен парк "Странджа". В него попадат резерватите "Силкосия", "Тисовица", "Узунбуджак", "Средока" и "Витаново".

Поглед от връх Голяма Папия; Източник: Уикипедия

 Тази толкова интересна планина е най-слабонаселеният район в България - според статистиката гъстотата тук е едва 10 души на km2. Единственият град в планината е Малко Търново. Тя е дом и на няколко десетки села, най-интересните от които ще ви представим сега.

1. Българи - последното българско нестинарско село Намира се само на 17 km от Царево и е заобиколено от красиви речни долини. В близост до него върху хълм над р. Караагач се намира тракийска и късноантична крепост. Нестинарството в България е запазено в автентичен вид само в Странджа и само в с. Българи. В миналото обичаят е бил разпространен и в останалите села в околността - Костѝ, Бродилово, Граматиково и др.

Според традицията, нестинарите танцуват вечерта в деня на св. св. Константин и Елена (по стар стил - нощта на 3 срещу 4 юни). Обичаят е езически и дори има твърдения, че датира още от времето на траките. В миналото нестинарите са имали големи проблеми с църквата - те са преследвани и обявявани за "обладани от дявола". През XX в. обичаят постепенно губи своята популярност, като практикуващите го биват изселвани от селата.

В началото на 90-те години на XX в. интересът на българите към този любопитен ритуал се засилва и днес може да се смята за едно от културните ни богатства. Село Българи се смята за единственото нестинарско селище в България. Изпълнението на целия обред и танцът в жарава на 3 срещу 4 юни става все по-популярно сред българските и чуждестранни туристи.

Нестинарски танци. Снимка: Уикипедия

 

2. Село Бродилово и фестивалът на зелениката

Бродилово се намира на левия бряг на р. Велека, в границите на Природен парк "Странджа". В района около селото има останки от три крепости, стара църква и три могилни некропола. В църквата "Свети Пантелеймон", която е паметник на културата, се намира резбован иконостас, който впечатлява с красотата си.

Интересен факт е, че в края на 40-те и началото на 50-те години на XX в. през селото е преминавала теснолинейката Ахтопол-Бродилово-Костѝ, която за съжаление е била демонтирана през 50-те години, защото се смятало, че е неефективна.

Събитие, което си заслужава да бъде посетено, е Фестивалът на зелениката, който се провежда на 23 май. Ако пък се намирате в района през месец август, може да посетите ежегодния панаир с нестинарски танци, който се провежда през втория уикенд на месеца.

Странджанската зеленика - символ на планината

 

3. Варвара - красавицата на морския бряг Варвара е единственото селище между Царево и Ахтопол. Селото е малко и се намира на брега на Черно море, в подножието на странджанския връх Папия. Легендата за името на селото гласи, че още в древността тук се заселват трайкийски племена, които редовно нападали съседния град Агатополис (Ахтопол).

Тъй като градът е населяван от гърци, те започват да наричат нападателите варвари, от което идва и името на селището - Варвара. Днес селото е населявано от около 300 души и е известно с красивия си бряг. Много хора смятат, че плажната ивица на селото, макар и много малка, е най-красивата по цялото ни Черноморие.

В района има много скалисти заливи, а съвсем близо се намират и скалите, подаващи се от морето, наречени Дарданелите.


Плажът на Варвара; зад скалите се намират „Дарданелите“,
едно от любимите места на гмуркачите. Снимка: Уикипедия

 

4. Костѝ - селото на дървените къщи Намира се близо до границата с Турция и в миналото през него е преминавал старият път от Малко Търново за Ахтопол. Костѝ е старо тракийско селище, населявано в последствие от гърци, които са изселени през 20-те години на XX в.

На тяхно място биват заселени българи от Източна Тракия. Селото е било крайната гара на теснолинейката, свързваща го с Ахтопол. Тук все още могат да се видят стари дървени къщи, характерни за само трите гръцки села Костѝ, Бродилово и Каланджа (днес Синеморец). Къщите са големи и обикновено на два етажа.

5. Кондолово - селото със запазена странджанска архитектура Селото има много запазени сгради с типична странджанска архитектура, датираща от края на XIX и началото на XX в. Намира се на 24 km от Царево. В околностите на Кондолово може да се видят множество останки от крепости, некрополи, както и останки от римски път.

Храмът Св. Георги в центъра на селото. Снимка: Уикипедия

6. Граматиково - сгушено сред зеленина В селото се намира църквата "Свети 40 мъченици", която е била изгорена в миналото от черкези и възстановена напълно след това. В Граматиково можете да разгледате и музейната колекция "Горска сбирка", която е посветена на природата на Странджа планина.

Любопитен факт е, че част от българите в Крим и в Бесарабия са потомци на изселници от Граматиково, които по времето на Османската империя, са потърсили убежище в Русия. Жители на селото са сред най-дейните участници в Илиндеско-Преображенското въстание.

 

7. Калово - село с красива гледка Село Калово е разположено върху височина, от която се открива красива панорама към долината на р. Младежка и централната част на Странджа. В близост до селото се намира защитената местност Парория, за която изразът "вековна гора" важи с пълна степен.

Над 85% от дърветата са на възраст над 120 години. Едно от тях е още по-специално - дъб благун на над 1000 години, който е най-дебелото и възрастно дърво в цяла Странджа. Тук могат да се открият и много мегалитни тракийски долмени. Целият район около Калово е осеян с множество параклиси.

8. Бръшлян - архитектурен и исторически резерват То се намира сгушено в красива котловина. От 1982 г. цялото село е архитектурен и исторически резерват, като в него са запазени автентични къщи, характерни за странджанската архитектура от XVIII и XIX в. 76 къщи са архитектурни паметници на културата, a 9 от тях — с национално значение.

Най-старата къща в селото е строена през XVII в. и още се обитава. С усилията на местното Дружество за защита на природното и историческо наследство „Бръшлян“ и кметството са реставрирани килийното училище (функционирало през 1871-1877 г.), параклисите „Св. Пантелеймон“, „Св. Петка“ и „Св. Лефтера“, камбанарията на църквата „Св. Димитър“ (края на XVII в.) и е организирана етнографска сбирка и музей на открито на традиционното земеделие.

На няколко километра от селото има следи от долмени и тракийски светилища.

 

14
Коментара по темата
14.
Наско
21.03.2019 16:55:35
Аз ще ставам кмет на Калово
13.
коко
21.03.2019 16:41:49
В Калово само долни хора
12.
M3
21.03.2019 12:46:49
Този ритуал е тракийски. Траките не са живяли само с Странджа. За това имаше предаване за едно старозагороско село, в което също го е имало този нестинарски обичай. Но селото е запустяло в момента и не се провеждал празника. И в други краища го имало. В село Българи не са открили топлата вода, със сигурност. Още повече, че това е село е на 100-на години. Там е имало турски пост. Преди това е било другаде. Но турците ги изселили. Казват, че е защото масово имало кръвосмешение. И турците ги било гнус от тях и не ги закачали. Това е тъмната страна на с. Българи.
11.
до М2
21.03.2019 00:51:05
Слушай Бай Хой .. Нестинарството е точно Странджански ритуал от времето но Траките.Във Вършило няма нестинари,сега говорих и с единствения Българин в Зидарово бай Иван Циганина,той каза че и там няма ..Това вече дава ясно да се разбере че нестинарството е от Кости Българи и района .. Поздрави Кирчо Поздрава
10.
M2
19.03.2019 15:11:44
Странно! ПО БТВ показаха преди година-две четери села, които практикуват нестинарство. Едното беше Българи в Странджа. Останалите три бяха в други краища на страната. Този ртуал не идвал от Странджанския край, както се опитват да ни убедят. Малко е несериозно да правиш сензации с непроверени факти.
9.
до7
19.03.2019 15:01:58
половината са селяци от Странджа а другата полвина са селяци от Аитошкия и Карнобатския краи ,аристократите истинските са от Банкя ПРАВЕЦ,Етрополския балкан,Бистрица,Драгалевци,Симеонво,Бояна
8.
ALT
19.03.2019 13:23:33
Ако наистина е толкова хубаво там, защо е толкова безлюдно ?
7.
Jiju
19.03.2019 13:02:20
Половината Бургас (особено М.Рудник) е фул със селяци от Странджа,толкова ми е дотегнало от тях,чеееее само до родния им край ми е
6.
VARA
19.03.2019 11:58:26
ЕДНО ОТ НАЙ ПРЕКРАСНИТЕ СЕЛА В СЪЩИНСКА СТРАНДЖА ПЛАНИНА Е СЕЛО ЗВЕЗДЕЦ
НЕГО ТРЯБВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ПОСЕТИТЕ
5.
реалист
19.03.2019 11:21:15
Странджа е НЕгостоприемна планина ,пуста страна мистична сякаш иска да 'изгони'и малкото оптимисти решили да се заселят там .Даже качествта на планината се предават и на местните които са криви,раздразнителни завистливи и интриганти
СКУЧНО място без атракции ,слабо населена с неразвита инфраструктура ,повече от 1ден престои и не си струва
НЯМА атвата,джип сафарита редовни автобусни линии,лодки, комплекси и с басеини кортове ,замьци,крепости,цьркви липсват заради 500 год турско робство ,НИЩО само пустош
1 време по СОЦа е била гранична зона сьс забранен достьп като граница на Студената воина
сега е гранична зона място кьдето се сбльскват ХРистиянство ,Ислям и езичество и наи -вероятно ЗЕМЯ обещана от БГуправници на Турция
4.
илия спасов смешко
19.03.2019 10:04:18
Дo oнзи дeн "cпeциaлиcтитe" oт скат ни yбeждaвaxa ,че всико тука в Странджа е изсечено и попиляно,а сега реклама на селата,реклама на некое летище около Звездец,Малко Търново,Граматиково нема ли да покажът. Уж нямaлo тaĸъв xapaĸтep в планината,пъĸ вce пaĸ ce пycĸaт тaĸивa нoвини. Cмяx.
3.
didko
19.03.2019 08:46:44
ВИЗИЦА IS THE BEST!
2.
стефка златарова нанчева
19.03.2019 08:43:58
Поне тези излигавени туристи ще видят как няма нито едно отсечено дърво в Странджа,това е абсурд,невъзможно,тирове и други триози превозват туристи на горски джокинг,постоянно ще виждат и срещат всякакави животни,пернати,влечуги,реките пълни с риба като в Аляска и Сибир,направо идилия ,и всичко това благодарение на горските директори и съвестните гейлози.
1.
Пю
19.03.2019 07:19:27
Бяла вода.В близост до селото има над 5 вековни параклиса.
  Добави Коментар
Знаците, че всъщност вие сте проблемът във връзката Не е приятно да чуеш, че си този емоционален терорист, нали? Кой е единственият признак, че един мъж наистина иска да е с вас По какво да разберете
Навици, които имат само сродните души Те улавят своите емоции Любовен хороскоп за 13 – 19 май Очакват ни положителни събития
4 причини косата ви да спира да расте до определена дължина Възрастта влияе върху растежа на косата Домакините са луди по тази топ разядка по гръцки и определено има защо Крайният резултат е толкова неустоим, че със сигурност всички ще питат за рецептата и ще ви споменават само с добро
Откриха напитката еликсир на дълголетието Ежедневната му употреба е превенция и срещу куп опасни болести Най-странните правила на дворцовия етикет в кралското семейство Списъкът със сложни правила за жените е малко по-дълъг, отколкото за мъжете
Джулиана Гани: Не ме е срам, че имах двойки в училище, за да бъда стриптийзьорка! В началото на кариерата си като Мис Силикон Джулиана не криеше, че се е събличала за пари Голям скандал с бившата резиденция на Тато в Банкя В зелените площи като гъби изникнали и над 20 незаконни постройки
Едва на 38 години почина известен волейболист Загуби битката с рака  Шофьор загина при тази тежка катастрофа Инцидентът стана на пътя Велико Търнонов-Русе