Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Най-често онлайн тормозът на децата е причинен от техни връстници

Ключови думи: деца, насилие, тормоз, онлайн, връстници, новини, новините днес, новини от последния час, днес

По данни на Министерството на образованието и науката, случаите на онлайн тормоз в училищата през 2016 г съставляват 38% от общия брой на случаите на насилие. Това е огромен скок от 25% в сравнение с 2010 г.

За един такъв случай разказва Симона Тодорова от „Младежки панел към Център за безопасен интернет“. Прави го тя и това не е случайно. Много често потърпевшите изпитват срам, страх и дълго преживяват последствията и не са готови да споделят преживяното от първо лице.

Вижте историята, която беше излъчена по време на благотворителния концерт на УНИЦЕФ и NOVA „Заедно срещу насилието в училище“:

„Конкретният случай, за който ще разкажа, е с една моя приятелка, която е осми клас – започва Симона. – Тя се запознава с едно момче, с което имат сходни интереси, слушат еднаква музика, излизат навън, забавляват се“. Историята започва като много други любовни истории. В тази обаче, идва етап, в който нещата се преобръщат. В момента, в който момичето започва да чувства приятеля си по-близък, започва да му изпраща и свои по-разголени снимки..

„Обаче в един момент те се отдалечават и, когато се скарват, той се възползва от това и пуска снимката ѝ във Фейсбук. Нещо повече - на другия ден снимката е разпечатана и във всички класни стаи в цялото училище има нейни копия“, разказва още Симона.

Тя знае за много подобни истории, като според нея изводът от всички е един: „Повечето възрастни не възприемат кибер тормоза като нещо сериозно, а има случаи, в които се стига и до самоубийство, заради това, че някой ни е отказал от нас самите или че ние не вярваме в себе си, защото сме обидени от някой друг, който дори може да не сме виждали на живо.“

Според Емануил Георгиев, експерт към „Център за безопасен интернет“ това е много сериозно явление и най-често онлайн тормозът на децата е причинен от техни връстници. „ 97% от децата в училище са онлайн като 93% са всекидневно… Всяко пето дете, според нашето изследване, се е срещало на живо с някого, с когото се е запознало онлайн и не го е познавало преди от реалния живот“.

Той допълва: „България е в топ пет на страните, в които се хоства детска порнография. И е хубаво да се знае, че голяма част от тези материали, всъщност са направени от самите деца. Кибер тормозът или онлайн тормозът може да продължи 24 ч в денонощието. Родителите много често не знаят за това, което се случва, за съжаление и учителите, и затова най-добрата форма на превенция е да въоръжим децата с умения – социални умения, умения да преценяват информацията, която получават. Хубаво е и родителите да изградят една атмосфера на взаимно доверие, така че децата да са склонни да им споделят.“ Е. Георгиев отбелязва, че по негови наблюдения към момента и самите учители изпитват сериозна нужда от подкрепа, за да развият необходимите предпазни умения у децата.

Симона също подчертава важността на комуникацията в семейството, както и че възрастните трябва да направят всичко възможно, младите хора, които биват тормозени, да не се срамуват от себе си след това. След случката с нейната приятелка, експерти на Центъра за безопасен интернет посещават училището и провеждат обучителна сесия с учениците по темата „Онлайн тормоз“ и емоционалните последствия върху потърпевшите от него. Последствия, които понякога, са за цял живот.

1
Коментара по темата
1.
Да бе да
24.02.2019 01:26:22
Не най-чесно, а винаги.
  Добави Коментар
"Ад" на популярен плаж: Дронове кръжат след атака на 4-метрова акула Жена на косъм от смъртта  Крал и на дансинга: Везенков "взриви" купона на шампиона с Бангаранга Сашо спечели най-престижния турнир в Европа и първенството на Гърция, след това "избухна" под звуците на песента победител в Евровизия за България
Огромен отзвук след шествието: Княгиня Калина в епицентъра, организаторите с реакция Нейната поява и заставане начело придобиха голяма популярност, намират се обаче и критици Изгряваща спортна звезда загина в зловещ инцидент Сблъсъкът става на мокър асфалт
Подробности за драмата с "принца"-красавец, признат за изнасилвач Мариус ще лежи в затвора в Норвегия Всички шофьори допускат тези грешки с климатика в колата, а те източват резервоара ви през лятото Пускането на климатика веднага след сядането зад волана подлага системата на максимално натоварване
Аз съм гастроентеролог от Харвард и ви съветвам да ядете тези 4 плода за добро храносмилане Редовната им консумация може да подобри чревния комфорт Пълен потрес: Пиян баща качи 15-годишното си дете зад волана Като част от новата офанзива за сигурност на пътя, СДВР разкрива специален служебен имейл адрес за подаване на сигнали
Вече не пържа тиквичките, а правя този солен кекс - пухкаво и вкусно изкушение, което изчезва още топло Идеален за закуска, обяд или лека вечеря Сребърни медали и две индивидуални отличия за несебърски деца на международен футболен турнир В престижната надпревара, „Купа Черно море“, провел се на градския стадион в Несебър,  участваха отбори от девет държави
Реферите на Световното първенство по футбол прибират по над $100 000 Това е минималната премия за главните съдии от Мондиал 2026 Подпалиха дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие Неизвестен извършител е подпалил служебните коли, които са били паркирани в централната част на македонската столица