Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лоша комуникация = лоша връзка

Ключови думи:

Всички ние комуникираме ежедневно с околните, но рядко си даваме сметка, ако общуването ни е трудно и разочароващо за тях. Има моменти, когато имаме предвид нещо добро, но заради начина по който го казваме, нашето послание остава неразбрано и понякога води до нежелани последици.

По-долу ще видите четири от най-често срещаните грешки, които можете да направите в междуличностната комуникация и които често водят до конфликти и влошаване на взаимоотношенията.

Добрата новина е, че след като сте наясно с тези лоши навици, можете да промените начина по който общувате и да подобрите отношенията си със своята половинка.

Четири характеристики на неефективната комуникация:

1. Винаги обвинявате на „ти"

Тази неефективна комуникация се характеризира с употребата на местоимението „ти", в допълнение с думата "трябва". Всички изречения, които започват с: "Ти трябва да ...", „Ти по-добре...", "Ти си...", „Ти не си.." са изявления, които звучат като, или като отрицателна оценка към другия, или като заповед. Например:

"Ти не си достатъчно добър ..."

"Ти трябва да обърнеш внимание ..."

"Ти трябва да разбереш моята позиция ..."

Повечето хора не обичат да бъдат съдени или да им се казва какво трябва да правят. Това лесно може да събуди тяхното чувство на възмущение и те да заемат отбранителна позиция. Този тип комуникация е проблематична и подканва към отговор "не", и в резултат възниква конфликт.

2. Правите универсални заключения

Универсалните изявления и заключения са израз на обобщаване на характера на човека или на неговото поведение, но по един негативен начин. Най-често срещаните видове универсални заключения включват използването на думи като "винаги", „никога", „толкова", "така", "всеки път". Например:

"Ти винаги оставяш седалката на тоалетната вдигната!"

"Ти никога не слагаш капачката на пастата за зъби след като я използваш!"

"Ти винаги бъркаш!"

"Ти си толкова мързелив!"

"Ти пропускаш концертите всеки път!"

"Ти си такъв скъперник!"

"Всеки знае, че ти си лош!"

Тези универсални заключения ще подтикнат другия човек да каже, че не е вярно, за да опровергае твърдението ви. Тоест те обезкуражават промяната в него, защото са твърде общи и негативни като съдебно решение. Важно е да избягвате използването им и при общуването с децата си, за да не накърните тяхното самочувствие.

3. Отнасяте се твърде лично по въпроса

Ефективните комуникатори знаят как да се изразяват по-меко към лицето, което критикуват, така че то да понесе истината и мнението им. Неефективните комуникатори правят точно обратното. Те буквално хвърлят истината в лицето на другия човек, а за него тя може да е трудна за преглъщане.

Например:

Неефективна комуникация: "Ти си толкова глупав!"
Ефективната комуникация: "Ти си умен човек, но това, което направи тази сутрин не беше много умно."

Неефективна комуникация: "Никога не си почистваш. Ти си прасе!"
Ефективна комуникация: "Забелязах, че само аз мия чиниите тази седмица."

Неефективна комуникация: "Ти изкарваш малко пари!"
Ефективната комуникация: "Ще можеш да се справяш по-добре с парите, ако си потърсиш друга работа."

По-меката критика, която не звучи твърде лично и строго, предизвиква по-малка негативна реакция и има по-голям шанс да бъде взета под внимание.

4. Анулирате/не уважавате чувствата на другия

Заличаването на чувствата на другия по време на комуникация е един вид подценяване и игнориране на личността му и то по един твърде отрицателен начин. Например:

"Твоите опасения са безсмислени за мен!"

"Твоите оплаквания са напълно неоснователни."

"Ти винаги раздухваш нещата и правиш от мухата слон!"

"На кого му пука, че си ядосан и аз съм ядосана!"

Когато не уважавате чувствата на другия човек, пък било то и отрицателни, вие няма да получите от него желаното поведение, защото слагате бариера в отношенията си.
Така вие го предизвиквате да се чувства още по-наранен и ядосан. Заличаването на чувствата на другия е едно от най-разрушителните неща, които можете да направите в интимните си отношения.

Последици от неефективна комуникация:
Тя предизвиква конфликти и влошава отношенията между партньорите. Тоест, ако сте неефективен комуникатор можете да изградите невидими бариери във връзката си, които постепенно да я разрушат.
Все пак комуникацията е умение, което може да се научи, като карането на велосипед. Ако сте склонни да работите върху това умение вие много бързо ще подобрите не само връзката си, но и всеки аспект от живота си.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Жените от тези зодии привличат токсични мъже Не говорим само за негодник, който лъже и изневерява Признаци на мъжа, който ще ви донесе само проблеми и главоболия В повечето случаи такива господа изобщо не будят подозрение в първите дни на запознанството, но въпреки това допускат някои грешки
Пазете се! Тези 12 неща в къщата неусетно разрушават психиката ни Незабавно се отървете от тях Откакто научих рецептата за тази сладоледена торта с бишкоти, друг десерт през лятото не правя! (ВИДЕО) Разхлаждаща свежест, уникален вкус
4 качества на хората, които умеят да избягват провалите Всеки човек в този живот има външни опори: сродна душа, любящи роднини, работа, някакво хоби Как да защитим парите и данните си, ако ни откраднат телефона Експерти дават пет съвета как да се предпазим от злоупотреба, дори и след като телефонът ни е бил откраднат
Габровска с номинация „Порнозвезда на годината“ Розовата актриса иска да превземе и Лас Вегас Чистачки лъскат апартамента за 500 лева Богаташи глезят съпругата с домашна помощница
Вежди Рашидов вае Ламбо за 100 000 лева! Столична община не дава паметникът да е пред Народния театър Кой е бил най-големият страх на Мария Бакалова преди пробива в Холивуд Бургазлийката разказва за пътя си към голямата сцена
Варненци пропищяха от змии От Общината търсят решение на проблема Има надежда! Лекарство на Pfizer срещу вид рак на белия дроб показва добри резултати След 5 години при повече от половината пациенти, лекувани с лорлатиниб, ракът не е прогресирал