Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Трябва ли основното образование да стане задължително?

Ключови думи:
В края на миналата седмица вицепремиерът Томислав Дончев предложи – основното образование да стане задължително.

„Задължение за образование и сега има според Конституцията. Според чл. 53 училищното обучение е задължително до 16-годишна възраст. Тук идва обаче въпросът как би се приложила тази идея, защото ние видяхме един опит на настоящото правителство да върне отпадналите деца в училище. 216 000 обхода, 198 000 деца, от които са върнати 9 000. И от тези 9 000 колко ще останат окончателно ние не знаем. За една година те са останали, това означава 5%” каза в „Тази сутрин” учителят Емил Джасим.

Той запита заслужава ли си парите, които биха се дали за идеята на вицепремиера, да бъдат похарчени с такъв успех.

„Доколкото разбирам, г-н Дончев го повдига като въпрос за дискусия. Не беше напълно твърд, не беше някакъв вид формулирано предложение. По принцип на нас не ни е непозната тази тема. Споменах, че първият Закон за народното просвещение през 1892 г. фиксира тази задължителност. След това се повтаря през 1921 г. при един от най-големите министри, които сме имали, новатори. Стоян Омарчевски фиксира основното образование като задължително”, обясни проф. Тодор Танев, бивш министър на образованието.

Той добави, че това задължение е дало резултат. По негови думи след 9 септември този закон се е спазвал с други средства под натиск. „Тук има един проблем и този проблем е сблъсъкът между два термина – „има право на обучение”, което е записано, и „ще има правото, което е задължително”. Обаче задължително е да свърши и с дипломата, тоест в пакет всичко. Резултатът трябва да бъде фиксиран, а не да ползва едно право и докъдето стигне”, поясни проф. Танев.

Според Джасим вицепремиерът се е изразил неправилно, като е казал, че тези, които нямат основно образование, не могат да бъдат пълноценни граждани на обществото. Джасим предложи сегашните закони да се прилагат с цялата им строгост. Според него отношението към образованието трябва да бъде като път за пълноценен и щастлив живот.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Горя жилище в Пловдив Жена е в болница Голяма авария във Варна Много хора са без вода
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда