Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как се ражда Денят на народните будители и кой стои зад тази инициатива

Ключови думи:
Денят на народните будители се чества вече 95 години - официално (иначе за първи път е отпразнуван в Пловдив през 1909 г.). Обявяването му за празник става през 1922 г. по предложение на министъра на Народното просвещение Стоян Омарчевски.

В мотивите си пред Министерския съвет той изтъква: „Първата наша грижа е да обърнем погледа на младежта към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество... Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното, а това е вложено в образите и творенията на всички ония наши дейци, които будиха нашия народ в дните на неговото робство, които го водиха към просвета и национална свобода през епохата на Възраждането и които му създадоха вечни културни ценности през неговия свободен живот ..."

Стоян Омарчевски

С окръжно № 17743 на Министерството на народното просвещение от 28 юли 1922 г. 1 ноември, денят на св. Йоан Рилски, се определя за празник на българските будители, за празник на големите българи, за ден, в който да се отдава почит „към паметта на народните будители, към ония, които като самоотвержени воини водеха българския народ в миналото към просвета, към свобода, към култура…“

По предложение на министър Омарчевски на 31 октомври 1922 г. е обнародвано постановление на МС (утвърдено с Указ № 391 от 22 ноември с. г.) за обявяване на 1 ноември „за народен празник на заслужилите българи”.

Предложението за наименованието на празника Ден на народните будители е на проф. Боян Пенев.
Композиторът Добри Христов пише текста и музиката на Химна на народните будители.

Стоян Омарчевски лично изработва и програмата за първото честване, състояло се през 1922 г. в София, следвана в основни линии години наред.

Денят започва с молебен на площад „Александър Невски”. Присъстват министър-председателят, министърът на Народното просвещение, министърът на войната и други членове на правителството; висши чиновници в различни министерства; представители на Двореца; на всички културни организации; цялата учаща се младеж в столицата и много граждани.

Молебен на 1 ноември 1927 г. в София

След реч, посветена на възрожденската епоха и делото на будителите, процесията начело с духовенството, министрите, културните дружества и учениците от столичните училища, носещи портрети на народните будители, минава по бул. „Цар Освободител”, покрай Военния клуб, Двореца и ул. „Търговска” до църквата „Света Неделя”.

Както при първото отбелязване на Деня на народните будители през 1922 г., така и после училищата стават основен инициатор и център за неговото организиране.

Министерството апелира да се даде „външен вид” на увековечаване паметта на будителите чрез строителство на паметници „на подобающи места из България” и издаване на биографиите им, които да се „пръснат из населението”.

Денят на народните будители е определен за всеобщ български народен празник.

След включването на България във Втората световна война той е обявен за „всебългарски народен празник”, а акцентът при отбелязването му е насочен към пропагандиране на следвоеннната вътрешна и най-вече външна политика. Обединението на българските земи се представя като стъпка по начертания от будителите път, продължение и завършек на тяхното дело.

При коренно променените политически реалности в края на 1944 г. националната идея е изместена от тази за братското сътрудничество с балканските народи. Навсякъде, отново и главно по линия на просветните учреждения, на 1 ноември се организират утра, вечеринки, манифестации, беседи.

Министерството на народната просвета дава указания за провеждането на празника „в духа и светлината на революционната промяна от 9 септември 1944 г.”, в духа „на новото демократично време“.

Дават се указания делото на възрожденците да се свърже с делото на народните партизани и антифашистката борба, да се пропагандират най-вече техните идеи за Балканско споразумение и побратимяване.

Наред с портретите на народните будители по време на това последно честване се появяват тези на загинали партизани. Наред с „Шуми Марица” звучат партизански песни…

След 1947 г. Денят на народните будители е изваден от празничния календар.

Традицията се възобновява едва през 1992 г., когато Първи ноември официално е обявен за Ден на народните будители. Идеята е на Общонародното сдружение „Мати Болгария“.

Казанлъчанинът проф. д-р Петър Константинов възражда в ново време честването на Деня на будителите

От 2002 година на тази дата е въведен ритуал с вдигане на националния флаг пред Президентството и тържествена смяна на караула.


2
Коментара по темата
2.
Пусть всегсда будет СОЛНЦЕ
01.11.2018 23:19:00
Кои са народните будутели ;агент БУДА ,деси и Сашко Кадиев отБТВ ,Хекимян,Гала ,Мьжанагала,Азис ,Фики Стораро ,НИЛО,Алисия,Гер-Никол.100 кила
1.
Българка
01.11.2018 23:05:24
Трябваше по рано да излезе тази информация и не само веднъж и в една медия.Трябва да се разбере какъв празник е на 1 ноември-стига чуждопоклонничество инепознаване на българската история. Много оглупяха и хелуинясаха...
  Добави Коментар
Ако се събуждате между 3 и 5 сутринта - това е знак отгоре Вижте какво означава събуждането през различните часове през нощта Всички шофьори, пътуващи в неделя, задължително да прочетат тази новина АПИ въвежда промени в движението за улесняване на трафика в последния почивен ден
Днес е четвъртата неделя след Великден - на разслабения Определението разслабен в българската Библия се използва за парализиран човек Ново брутално убийство смрази България Мъж от Севлиево е убил майка си, намушквайки я многократно с нож
Жестока трагедия на концерт на известна група, спасители броят труповете ВИДЕО На мястото са се отзовали спасителни екипи, включително армията и националната гвардия Ново проучване: UV радиацията изгаря мазнини
Ветровита, но слънчева неделя Прогноза за времето - 26 май, неделя Връткана погача с масло! Най-меката, най-вкусната, най-лесната – с очи да я изядеш! Питката става мека като душичка, откакто я направих вкъщи, не можем да й се наситим
Уникално чудо на природата се появи в наше село (СНИМКА) Бялoто вpaбчe e дoбpa пoличбa и нocи нaдeждa зa пo-дoбpи вpeмeнa На Острова обмислят забрана на смартфоните за деца до 16 г. Без спешни действия повече деца ще бъдат поставени в опасност 
Най-подходящо за море у нас ще бъде от 20 юли до 15 август Има вероятност лятото да е по-топло от обичайното с валежи около нормата Потвърден е кредитният рейтинг на България, перспективата е положителна При стабилно правителство след вота няма да се бави приемането на страната в еврозоната, отбелязва агенцията