Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Зимата идва! Подгответе колата... и едни 300 лева за обслужване

Ключови думи:
Макар и навън температурите да са необичайно високи за края на октомври, рано или късно зимата ще дойде. Със зимата, очаквано, идват и някои разходи за автомобила.

Тази година подготовката на колата за зимния сезон, ще излезе около 300 лева.

Според Закона за движение по пътищата шофирането със зимни гуми в България е задължително от 15 ноември до 1 март. Така че шофьорите имат около две седмици да "преобуят" колите си с гуми, чийто грайфер е минимум 4 милиметра.

Смяната на четирите гуми заедно с изправянето на джантите излиза между 20 и 100 лева - и то в случай че поставите миналогодишните. Ако имате нужда да купувате нови гуми, финансовото положение се усложнява, защото трябва да броите между 250 и 600 лв., пресмята "България днес".

Цената е според качеството на каучука, като огромно значение има и марката. Търговците масово предлагат безплатна смяна на гумите, ако си ги купите от тях.

Ако решите да го правите в последния момент ще трябва да се заредите не само с пари, но и с търпение и време. А асфалтът вече е достатъчно изстинал, за да сложите зимните гуми.

Глобата за шофиране с износени гуми е 50 лева.

Зимата е най-неблагоприятният период за всеки акумулатор. Затова сега е моментът да проверите състоянието му и ако е необходимо, да си купите нов. При ниски температури двигателят пали по-трудно и черпи повече ток от акумулатора, а капацитетът му значително намалява. Нов акумулатор ще ви струва около 200 лева, като собствениците на дизелови автомобили задължително да си вземат по-силни. За всеки случай винаги дръжте в багажника на колата и комплект кабели за зареждане.

Едно от първите неща, които трябва да направите, е да проверите дали чистачките ви не са за смяна. Нов комплект от качествени чистачки струва 20-30 лева. Веднага щом паднат температурите, казанчето за измиване на стъклата трябва да се зареди с незамръзваща течност.

През зимния сезон много важно е осветителната система на автомобилите да бъде наред. Това означава изправни къси и дълги светлини, габарити, стопове, мигачи. Не забравяйте също да носите резервни крушки, ако се наложи смяна.

Препоръчително е да имате в колата си още стъргалка за лед, въже, вериги и спрей за размразяване на ключалки.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/cars/2018/10/31/zimata-idva-podgotvete-kolata-i-edni-300-leva-za-obslujvane.392113
4
Коментара по темата
4.
10лв и съм готов
31.10.2018 18:53:50
Сменям летни с алуминиеви джанти със зимни със стоманени джанти - 10лв с бакшиша. Антифриз, масло и акумулатор са в норми. Друго?
3.
Fake news
31.10.2018 14:57:06
Много яко сте излъгали за зимните гуми
2.
majkooo
31.10.2018 13:27:25
майкоооо изключително компетентна статия флагман зизключително потребна полезна... мн ум налят някой ги разбира. не може да сте го измислили това сами от някъде сте го преписали.
1.
Лъжете
31.10.2018 12:46:23
Шофирането със зимни гуми НЕ е задължително от ноевмри до март.
Стига сте лъгали и правили оборот на дистрибуторите на зимни гуми.
Това което е задължително е да има грайфер минимум 4 мм без значение дали лятна или зимна.
  Добави Коментар
Почина известен българин България загуби един от най-големите си морски изследователи Дни преди Великден: Ще има ли поскъпване на яйца и други продукти за празничната трапеза Цените на основни продукти като яйца и агнешко месо не се очаква да скочат значително, въпреки сезона на засилено търсене
Вучич: Сърбия няма намерение да напада Хърватия Имаме многопластова отбрана във въздуха и придобиваме още повече, каза сръбският президент Истински приятел: Шон Пен пожертва Оскарите, заради среща със Зеленски „Ти си до Украйна от първия ден“, заяви президентът на Украйна
Ето кои имена празнуват днес На 17 март Християнската църква почита паметта на Св. преп. Алексий, човек Божий Тръмп вдига на непознати номера, лесно е да се получи личния му номер Той е запазил стария си телефонен номер въпреки опасенията, че Китай може да го следи 
Социолог: Вкарването на спортисти в листите е експлоатация на имената им С листите си партиите дават ясен сигнал за посоката, в която ще водят кампанията Гърците на масов петролен туризъм в България А българите пътуват до Гърция за по-евтини хранителни продукти, след като там бе въведен таван на цените
Израел удари високопоставени ирански военни лидери Засегнати са ключови фигури в иранската сигурност В Шри Ланка обяви всяка сряда ще е почивен ден, за да се пести гориво Правителството предприема мерки за справяне с евентуален недостиг на гориво, причинен от войната в Иран
Апелативният съд възобнови делото за предсрочното освобождаване на Брендо Според съда, първоинстанционният съд трябва да продължи производството и да се произнесе по същество. Тир разсипа товара си и блокира Прохода на Републиката Инцидентът на международния път край село Пчелиново доведе до временно затваряне на пътя