Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Войната между САЩ и Китай - икономическа, а не търговска

Ключови думи:
Продължаващият търговски спор между САЩ и Китай е инструмент на студена икономическа война, започната от Вашингтон, за да „задържи“ икономическия възход на Пекин, но тя може да доведе до фрагментация на глобалната икономика и финансова система, предупреждава Алисия Гарсия-Хереро, старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel, цитирана от Euractiv.

През 80-те години на миналия век Вашингтон се насочва към Япония, за да редуцира своя търговски дефицит. Спокуването на японския икономически балон, който достигна своя предел в края на същото това десетилетие, бе непредвидена последица за Токио, смята Гарсия-Хереро, предава investor.bg

При сегашната ситуация, според експерта, САЩ използват митата като по-бърз и по-евтин начин, с който да се справят с икономическата експанзия на друга азиатска страна, в случая Китай.

Според Гарсия-Хереро тези търговски бариери са само част от по-широката икономическа война. Мерките включват и ограничаване на китайските инвестиции в САЩ, както и „данъчна война“, след като данъчните реформи на президента Доналд Тръмп бяха последвани от съкращение на корпоративните данъци от Пекин.

Конфликтът навлиза в нова, по-дълбока фаза с налагането на икономически санкции, какъвто беше и случаят с китайската технологична компания ZTE.

В началото на октомври окръжният съдия от Далас Ед Кинкдийд разкри, че компанията е нарушила пробацията, наложена през март 2017 г., когато се призна за виновна след обвинение за нелегално изнасяне на стоки и технологии от САЩ към Иран.

Тази икономическа война може да доведе до фрагментация на глобалната икономика и на финансовата система, като за пример Гарсия-Хереро посочи съдбата на Съвета на икономическата взаимопомощ по времето на Студената война между САЩ и СССР.

„Това може да създаде две паралелни вселени, което е много опасно“, предупреждава експертът.

Въпросът е къде САЩ ще „пуснат бомбата“ от санкции.

Една от евентуалните цели на Вашингтон е Хонконг предвид прозрачността и паричната система, базирана на долара в най-големия финансов център на Азия.

Въпреки това Гарсия-Хереро не смята, че това би удържало Китай.

Според нея китайската икономика е напът да се превърне в световен хегемон и единственият начин тя да бъде спряна е чрез използването на „сила“.

Основната жертва на икономическата война, като признаци от това могат да се видят и в момента, ще бъде мултилатерализмът.

Въпреки желанието на Европейския съюз (ЕС) да се превърне в главен проповедник на тази идея блокът не е способен да се справи сам със задачата.

Администрацията на президента Доналд Тръмп открито подкопава световното статукво, а в същото време гледните точки на ЕС и Китай продължават да се отдалечават една от друга, освен когато става въпрос за субсидии или концепцията за пазарна икономика.

„Невъзможно е ЕС и Китай да стигнат до споразумение в този нов, осакатен мултилатерален свят без участието на САЩ, след като именно Вашингтон създаде тази концепция“, смята Гарсия-Хереро.

Според нея икономическата война не е тристранна игра между САЩ, Китай и ЕС.

„Това е конфликт между САЩ и Китай, а ЕС играе ролята на онази карта, която и двете страни искат да притежават“, смята експертът.

Ако ЕС реши да се сближи с Китай, Доналд Тръмп веднага ще наложи мита върху вноса на европейски автомобили, удряйки сериозно икономиката на най-развитите европейски страни и най-вече Германия.

И все пак има възможност за задълбочаване на двустранните отношения между Пекин и Брюксел, без да се провокира агресивно търговско поведение от страна на Вашингтон. Това може да стане чрез по-широкото отваряне на китайския пазар за европейските компании, както се случи с германския автомобилен производител Mercedes-Benz, твърди Гарсия-Хереро.

Силно развитата верига на доставки, която притежава Китай, позволява на азиатската страна да се насочи към трети страни, с които да извършва търговска и икономическа комуникация, изолирайки САЩ от този процес.

За да илюстрира по-ясно това, Гарсия-Хереро припомня, че на 5 ноември китайският президент Си Дзинпин ще открие първото изложение в Китай China Import Expo, на което ще присъстват представители от 130 държави и над 2800 компании, сред които 130 от САЩ.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Всеки втори лекар у нас е над 55 г. В Плевен на 100 хил. души се падат 47 доктори, в Кърджали - едва 25 БСП няма да участва в разговори с ГЕРБ-СДС за кабинет Гуцанов: Методиев "се появи" при регистрацията на листата на БСП
Извънредно от Бъкингам! Лекарите на Чарлз в бойна готовност Монархът взе решение, което променя живота му НАП погна този актьор заради смешните 1,89 лв. данък Това са глупости, системите им не работят, скочи  комикът Мариан Бачев
Парламентът дава 4 млн. лв. за нови коли за депутатите Те ще бъдат 70 на брой Зодиакалните знаци, които нямат нужда да са във връзка, могат да са щастливи и сами Водолеите са пионерите на независимостта, маршируващи в ритъма на собствения си барабан
Цветелина Янева се събра с Галин Проектът, озаглавен “Хавана”, ще бъде промотиран в началото на следващата седмица Внимание! Не си купувайте тази марка вода за уста - може да причини рак Учените съветват да не се използва Listerine Cool Mint
Шофьорка с 2 промила удари 4 коли, задържаха я Инцидентът е станал в рудоземското село Чепинци Обратното броене започна? Третата световна война избухва до часове?! Новият Нострадамус даде ясна дата кога може да започне фаталният конфликт
Проучване: Все повече хора обръщат гръб на новините Почти четирима на всеки десет души или 39% по света казват, че понякога или често активно избягват новините УЕФА няма да допуска руски флагове на мача на Украйна с Румъния В други двубои на европейското първенство вече бяха забелязани знамена на Русия, макар те да бяха скривани от телевизионните камери