Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Преподаватели гонели бизнеса от училищата и университетите от страх да не загубят работата си

Съпротивата е много голяма, защото ще има уволнения, смята Петър Кънев. Той подкрепи Милена Дамянова за промени във висшето образование
Ключови думи: образование, висше образование, средно образование, училища, университети, Петър Кънев, Милена Дамянова, парламент, Драгомир Стойнев, работодатели, бизнес, дуално образование


Промени в средното и висшето образование водят до напрежение сред учителите и преподавателите, тъй като те се страхуват да не загубят работата си. Това е причина за съпротива отвътре по отношение на реформите, които се правят, стана ясно на последното заседание на парламентарната икономическа комисия, председателствана от бургаския депутат Петър Кънев.

На него бяха обсъдени на първо четене изменения в Закона за висшето образование, предложени от депутати от ГЕРБ.

Една от проектопромените предвижда до 10 на сто от общия хорариум на учебните часове при степен „бакалавър“ и до 20 на сто – при „магистър“, да бъдат провеждани от изявени специалисти в практиката. Това ще може да става след решение на факултетните съвети на университетите.
Друга поправка в закона предвижда работодателите да могат да внасят предложения за обновяване на учебните планове и програми. Становище по предложенията ще дава съветът на настоятелите.

Една от най-спорните проектопромени е свързана с това в комисиите за провеждане на държавни изпити и за защита на дипломни работи да могат да участват и представители на работодателите.

Петър Кънев обясни, че съратниците му от „БСП за България“ са гласували с „въздържал се“ в образователната комисия.
„Аз ще подкрепя този закон на първо четене тука. Разбрали сме се, че по тази тема ние имаме свобода на решението – ние сме една демократична партия и по закони, които подлежат на редукция между първо и второ четене, мисля, че е добре да направим първия опит. Години наред ние коментираме участието на бизнеса“
, каза бургаският народен представител.

Той обаче добави, че действително е притеснен от доста теми.
„Първата е, което повдигна и проф. Гечев – напрежението от хорариумите и проблемът тук е не за това, че се закриват катедри, а за това, че трябва да се уволняват преподаватели. Напрежение ще има. Между другото, Вие сте в течение – същият проблем е и с дуалното обучение. Там съпротивата от учителите, основно които преподават хуманитарни дисциплини 11-и и 12-и клас, е много голяма, защото просто ще трябва да останат без работа“, коментира Петър Кънев.

Той добави, че поправките, които предвиждат до 10 или до 20 на сто участие на изявени специалисти в преподаването на студентите, са палиативна мярка, която няма да има ефект. Според Кънев, процентът трябва да е твърд, за да има смисъл.

„Третото, което е – аз също мисля, че не е много удачно участието на бизнеса в изпитните комисии. Между първо и второ четене и това ще трябва да се процедира. Първият опит е добър, трябва да го направим. Аз затова казвам, че аз ще подкрепя на първо четене, но на второ четене вече спокойно в зала по много от тези текстове, които са предложени, ще имам по-различно мнение, ако те не се редуцират“, добави бургаският депутат.

Председателят на образователната комисия Милена Дамянова от ГЕРБ обаче защити поправките. По думите й, тук-таме имало неразбиране на това какво се предлага.

Дамянова обясни, че и в момента законът позволява в държавните изпитни комисии да участват и външни за висшето училище лица.
„Ние просто добавяме и „включително и представители на работодателите“. В крайна сметка всеки преценява дали да ги включи или не“
, каза депутатката.

Тя заяви още, че работодателите няма да имат превес в комисиите. Така например при петчленна комисия, можело да има само един техен представител.

Дамянова коментира, че така или иначе изявените специалисти от практиката ще преподават по утвърдени програми и попита защото трябва да има притеснение, че тези хора ще могат и да оценяват студентите.

„По отношение на предложението на г-н Кънев (ние го коментирахме) за процентите – аз съм съгласна да посочим твърд процент, но тогава напрежението във висшите училища ще стане още по-голямо. Съгласна съм, че решението на факултетния съвет всъщност може да доведе до това такива специалисти от практиката да няма, но дали студентите ще изберат това висше училище за свое образование? И ако ние продължим да мислим за това дали един преподавател или друг ще си загуби работата, ами колеги, когато ние не предлагаме адекватно образование на младите хора – виждате, те избират висшите училища в чужбина. Преподавателите пак ще останат без работа“, каза още Милена Дамянова.

Тя подчерта, че трябва да се променяме, за да остават младите хора в България и да избират българските висши училища.

Драгомир Стойнев от БСП от своя страна коментира: „Със сигурност ще бъдат канени успешни хора и е съвсем нормално той да сподели своя опит пред аудиторията. Но... той е успешен човек, но той има друга професия. Той няма как да бъде оценител. Аз не знаех, че е така законът. Наистина не знаех и се надявам да не се възползват. Според мен това е грешно и трябва да бъде премахнато.“

Законопроектът мина на първо четене в икономическата комисия при последвалото гласуване с 12 „за“ срещу 6 „въздържал се“.
Предстои дебат и гласуване в пленарна зала.
4
Коментара по темата
4.
Вижте в Швеция как е
16.09.2018 21:21:04
Там можеш да бъдеш преподавател бе повече от два пъти по четири години. Хората са преценили, че след осем години ти тотално си изостанал от новостите о полза от теб няма. А тука как е. Повечето преподаватели стават такива още от студентската скамейка. И като такива пък въпбще не успяеат да вшязат в час новостите и реалноста. Преподава се една суха теория, нямаща нищо общо с реалноста. Ма що се учудеаме. Вижте къде са шведите и къде сме ние. Толкоеа години как не се намери поне един умен монистър да го види това. Ма то как да ср намери. Няма от къде. Навремето са поканили Константин Иречек, да въведе малко европейски порядки и резултатите не са закъсняли. Ма сега как да поканят, като ще им резне крилцата.
3.
тъпаци
16.09.2018 21:11:37
Тия защо се правят на малоумни?!? или не се правят, те са си такива. Младите хора бягат в чужбина, защото не искат да бъдат работещи бедни. НЕ ИСКАТ ДА БРОЯТ СТОТИНКИТЕ И ДА ОЦЕЛЯВАТ. ИСКАТ ДА ЖИВЕЯТ.Когато тия хрантутници го признаят и го променят , тогава и българите ще се завърнат в България.
2.
sis
16.09.2018 20:53:50
Съвсем нормално е в комисиите на държавните изпити да има представители на работодателя - това допринася за обективността на оценката, а и няма нищо ако учителя изгуби 30-40 лева хонорар!
1.
Брей,бря
16.09.2018 20:04:35
Нищо не а да се промени от 240 в парламента поне 160 са с купени дипломи от висши учебни заведения в кавички
  Добави Коментар
Алчност по съседски: Семейства плащат по 1000 евро за ферибот от Атина до Родос Нашенци масово канселират екскурзии заради надутите цени на морския превоз Тези 4 навика преди сън ви състаряват жестоко Миенето на лицето преди лягане е жизненоважно за хубава кожа
Шок и ужас! Младоженец откри на сватбата, че съпругата му е мъж Двамата имали 1-годишна връзка, в която се въздържали от интинмни контакти Тези симптоми алармират за... 5 признака на дефицит на витамин B
Испания срина авиокомпаниите, глоби ги солено заради таксите за багаж и за избор на място Превозвачите често извиват ръцете на потребителите с допълни плащания, понякога по-скъпи и от билетите, за да настанят дете до родител например Тя е милионерска съпруга и отправи уникално предложение към Мъск Светлана Гъщерова иска чипиране на всички политици
Екшън в София! Арабин извади пистолет, насочи го към автобус с пътници Свидетел даде описание на чужденеца: черна къдрава коса, светлокафява кожа и рядка брада Пуснаха тайно от затвора Ценко Чоков Скандалният бивш кмет на Галиче и синът му лежат само година и половина зад решетките заради фиктивна работа
Община Созопол изненада децата със забавления за 1 юни Кметът Тихомир Янакиев раздаде сладолед на малчуганите Тази миска гушна трета диплома за висше Антония Петрова ще се вихри в здравния мениджмънт
Започва премахването на сградите на терена на бъдещата детска болница Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева ще даде старт на процеса Кметът на Бургас Димитър Николов: Децата са светъл лъч в нашия живот Градоначалникът поздрави бургаските малчугани по случай 1 юни