Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Опасни ли са панелните блокове

Падащи мазилки, пукнатини в конструкциите и рушащи се козирки са само част от проблемите
Ключови думи:
Милион и половина българи живеят в над 700 000 панелни жилища, разположени в 20 000 сгради в цялата страна, съобщава NOVA.

Падащи мазилки, пукнатини в конструкциите и рушащи се козирки са само част от проблемите, които се появяват в тези постройки.

Тази седмица беше белязана от тежък инцидент в Силистра. Жена полетя от четвъртия етаж с балкона си. Това съвсем не е първият такъв инцидент . През 2014 г. балкон на апартамент се срути в панелен блок в Шумен. Същата година отломка от фасада полетя от петия етаж и едва не уби жена в Бургас. Панел се отцепи от последния етаж и помете долната тераса в Лом. Огромна плоча падна в Бургас и се разби пред вход. През 2017 г. мазилка от панелен блок едва не уби 6-годишно дете в Перник.

Показателен е случаят с панели на блок 208 в столичния квартал „Надежда”. Той се разцепи през 1998 г. Две години по-късно обитатели на жилищата, където се появи пукнатината, бяха евакуирани. Компрометираната конструкция обаче все още не е разрушена. Заповед за събаряне отдавна е издадена, но процедурата се бави.

След рестарта на националната програма за саниране през миналата година се оказва, че най-малко сгради са обновени в София – едва пет, а най-много в Благоевград – 93. При лоша поддръжка обаче дори по-новите сгради и тераси са опасни, а потенциална жертва може да е всеки.

Някои от най-старите панелни блокове имат нужда от спешни ремонти заради падащи мазилки и пукнатини в самите конструкции на панелите. Над 95% от жилищата обаче са в частни ръце и именно собствениците трябва да се погрижат за укрепването на конструкциите в блоковете, в които живеят.

За всеки блок трябва да се изготви технически паспорт, който да посочи какви мерки да се предприемат, за да може жилището ни да „живее” възможно най-дълго. Така и инцидентите с пострадали хора да станат все по-малко.
6
Коментара по темата
6.
Панелин
10.09.2018 18:06:03
Не е за вярване но панелките като свързана конструкция са много стабилно и гъвкаво спрямо земетресения конструкция.Проблема им е износването на комуникациите .... ел. вода канал.
5.
Истината
10.09.2018 12:29:15
В коментарите се вижда пак робите и изродите.
Тъпия Българин който 50 години свикна наготово все да мисли че “държавата” ще му готви ще му пере ще му прави панелката. А коя е държавата? Работещите хора. Значи това е Българина който иска ДРУГ НЯКОЙ да работи заради него.
Егати паразита!!!!!
Вие сте изроди и роби!!!
Затова ви бият и Американци и Китайци.
На това ви учат кметове и тъпаци.
Ще има да чакате. Ще мрете бедни.
Обшината е престъпна че не казва на хората че трябва да си плащат месечни вноски за панелките.
Това което става е абсурд.
НИКОЙ не плаща за НИЩО!!!!!
Кризата идва!!!!
Очаквам панелките в Бургас да почнат да падат скоро. Народа е евтин изрод. Не работи. Не учи. Не се грижи.
4.
Sade
10.09.2018 11:33:38
60000евро върви тристаен панелен апартамент..........евтинийка...идвайте в Бургас ,.!!!!
3.
az f
10.09.2018 09:52:56
Санирането не решава големия проблем в панелните конструкции.
Санирането е по-скоро естетическа градация, но проблемът си стои. Въпрос на време е най-старите панелни блокове да започнат своята регресия, чрез която да не дава Господ може и да пострадат хора. И нещо друго - вразумете се хора. Брокери продават панелни "имоти" на безумни цени, а дънни риби им се вързват. Ако има държава ще спре всячески търговията с този вид имоти за да предпази младите хора от грешки, които така или иначе собствениците им ще трябва да поправят САМИ. Мисля, че не е далеч времето, когато ще се появят комисии, които да ограничават хората...да живеят там.
2.
Антон
10.09.2018 09:33:25
Задължително ремонт и саниране
На всеки един панел в страната. Без такива глупости като самоучастие. Не е възможно на съседа да му слагат N камерна дограма с противовзломен обков на 2ри етаж с К стъкла, да му оправят парапети, да му шпакловат входа от-до, да ремонтират козирки и др, а на другите- самоучастие. Оправяйте панелите докато не се случила някоя голяма трагедия, че тогава пак ще летят оставки и виновни няма да има.
1.
Частник
10.09.2018 09:19:08
С тази статия флагман се опитват да прикрият кражбата на 2 млрд лева от саниране, тъй като нищо не се свърши по конституцията на санираните.
  Добави Коментар
Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица