Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Хакери атакуват смартфони за "копаене" на криптовалута

Ключови думи:
Ако вашият смартфон изненадващо започне да работи по-бавно, да се затопля и батерията бързо да пада, той може да е "похитен" за "копаене“ на криптовалути.

Този нов вид кибератаки се наричани "криптоджакинг“ от експерти по информационна сигурност.

Терминът означала пробив в интернет сървър, личен компютър или смартфон за инсталиране на зловреден софтуер, който копае криптовалути, обяснява Джеръм Билойс, експерт в компанията "Уейвстоун“, пише Citizen.

Копаенето по принцип е процес, с чиято помощ се проверяват и обработват трансакции в даден вид виртуална валута. В замяна на тази услуга тези, които я предоставят, са възнаграждавани с определено количество от тази валута.

В законните операции за добив се използват едновременно хиляди процесори, за да се увеличи изчислителната мощ и да се печелят криптовалути.

Копаенето на биткойни, етереум, монеро и други криптовалути може да се окаже печеливш бизнес, но изисква значителни инвестиции и здраво надува сметките за ток, пише vesti.bg

Хакерите обаче откриха по-евтина възможност – тайно да експлоатират процесорите на смартфоните.

За да примамят жертви, те прибягват до еквивалент на троянския кон в дигиталния свят – в иначе безвредно изглеждащи приложения и програми, те вмъкват зловреден код. Помага им популярността на игрите в интернет.

"Неотдавна открихме, че версия на популярната игра Bug Smasher, която е инсталирана от Google Play между един милион и 5 милиона пъти, тайно копае криптовалутата монеро на устройствата на потребителите“, обявиха изследователи от компанията за информационна сигурност ESET.

Този феномен очевидно се разраства.

"Все повече и повече мобилни приложения, криещи троянски коне за копаене на криптовалути, се появяват на различните платформи в последните 12 месеца“, заяви Дейвид Ем, изследовател в "Касперски лаб“, която е водещ доставчик на софтуер за компютърна сигурност и автивирусни програми.

"Мобилните устройства имат по-малка изчислителна мощ, но са далеч повече и като бъдат впрегнати заедно, имат по-голям потенциал“, добави той.

За притежателите на смартфони копаенето в най-добрия случай е неприятност, която забавя работата на устройството и го затопля, докато процесорът работи за добив на криптовалута и върши други задачи.

В най-лошия случай обаче това може да причини повреда на телефона.

"На устройства с „Андроид“ натоварването дори може да доведе до такъм „напън“ върху батерията, че да причини физически повреди или да унищожи устройството“, посочва ESET.

Като цяло потребителите рядко знаят, че са били обект на криптоджакинг, посочва Ем.

Този вид криптоатаки засяга най-вече смартфони, използващи операционната система "Андроид“ на "Гугъл“, тъй като "Епъл“ упражнява повече контрол върху приложенията, инсталирани на нейните айфони.

Но "Гугъл“ неотдавна прочисти платформата си за приложения Google Play и каза на разработчиците, че вече няма да приема приложения, които копаят криптовалути.

Трудно е обаче да се разбере кои приложения да бъдат блокирани, предупреждават експерти и посочват, че всеки ден се появяват нови.

А в същото време хакерите правят всичко възможно да са максимално дискретни и копаенето не започва веднага след инсталирането.

Има начини смартфоните да бъдат защитени от такава дейност.

Освен антивирусна програма, важно е и да бъде обновявана операционната система до последната версия. Предпазна мярка е и да се избягва сваляне на приложения от неофициални източници.

Криптовалута е средство за размяна, основано на блокчейн технология и криптография за отчетност на транзакциите и осъществяването на контрол върху създаването на нови единици.

Криптовалутите са подвид на алтернативни валути, или по-конкретно на цифрова валута. Първата децентрализирана криптовалута стана Биткойн през 2009 г.

Оттогава са създадени множество други криптовалути.

За разлика от електронните пари в централизираните банкови системи контролът при криптовалутите е децентрализиран.

Поради големите скокове в цените и произтичащите от това измами финансовите регулатори се опитват да ограничат и регламентират по някакъв начин криптовалутите и всички услуги и продукти, свързани с тях. В тази посока са и действията на големи рекламодатели като "Гугъл" и "Фейсбук", които вече са забранили рекламите, свързани с крипто продукти.
1
Коментара по темата
1.
уточнение
23.08.2018 13:03:07
гугъл ифейсбук не са забранили рекламата а т.н. ICO първоначално предлагане
  Добави Коментар
44 университета затворени заради липсата на дългосрочна целеположена политика? Протестът ни не е толкова заради възнагражденията, обясни проф. Миглена Темелкова Голяма трагедия с 5-годишно дете Родителите му го закараха мъртво в болница 
Иран потвърди смъртта на президента Раиси Обявяват го за мъченик  Ясно е кой е поръчителят на убийството на Алексей Петров Разследването има сериозен напредък
Те се завръщат в бТВ Тези дни стана ясно, че са дали именно на нея очаквания от години филм за Георги Аспарухов – Гунди, превръщайки медията в свой ексклузивен медиен партньор Заслужаваха ли да спечелят Един за друг Финалната игра подложи на тест добрата работа в екип и волята за победа на трите двойки
Бургаската полиция се сдоби с такъв джип, конфискува го от дрогиран шофьор 34-годишен мъж от Братово остана без возилото си Батерия на винтоверт гръмна, едва не изпепели къща в село Драчево 17-годишен е приет с обгазяване в болница 
Той взе книжка съвсем наскоро, но си пийна порядъчно, качи се зад волана и катастрофира край Минералните бани 19-годишният водач от Кръстина остана без кола и книжка  Ще превали... пак Максималните температури ще са 17°-20°
Има ли раздор в Сливенската епархия? Новият митрополит ще е избран в неделя Само двама духовници от Малко Търново и от Бургас подписаха с особено мнение протокола за епархийския избор, разкри варненският владика Йоан Край на евтиния ток заради скъпото ядрено гориво? Синдикален лидер очаква цента да не скочи с над 30 на сто Това ние да си избираме доставчика след либерализацията и да следим борсовите индекси е безумие, коментира Димитър Манолов