Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Зловещо: Самоубиват се по двама българи на ден

Ключови думи: статистика, самоубийства, българия
Средно по двама българи на ден отнемат живота си, като през 2015 г. броят на самоубийците у нас е бил 682 души, от които 523 мъже и 159 жени. Това показват данни от анализ на Евростат за самоубийствата на Стария континент за въпросната година. Това означава, че 9 българи на 100 000 души сами са отнели живота си през 2015 г., при среден показател за ЕС - 11 на 100 000.

Броят на българите, посегнали на живота си, намалява през годините, като за сравнение през 2014 г. самоубийствата у нас са били 714, а техният пик е бил през 2011 и 2012 г., когато са се самоубили съответно 800 и 811 българи, показват данни на Националния център за обществено здраве и анализи /НЦОЗА/.

В НЦОЗА от миналата година работят по проект "Подобрени услуги за психично здраве", чиято основна цел е да намали с около 10 на сто броят на самоубийствата у нас. Проектът е подкрепен от Норвежкия финансов механизъм и финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство като основно се работи по повишаване на знанието в обществото за тревожността и депресията, които са в основата на извършените опити за самоубийство.

Годишно около 3000 българи посягат на живота си като съотношението на неуспешните опити към успешните е приблизително 4:1.

Близо половината от опитите за самоубийство, както и реализираните опити /около 45 процента/, са заради конфликти в семейството, показват данни на експерти от НЦОЗА.

Втора водеща причина за това българите да посягат на живота си, са тежките психични разстройства - около 12 на сто от самоубийствата.

Следват: неуспешна любов - 8 на сто от случаите; тежко физическо страдание - 7 на сто; тежки финансови затруднения - 5 на сто.

Заради загуба на работата си са посегнали на живота си едва 1-2 процента от самоубийците у нас.

Над 56 000 са самоубийствата в ЕС Повече от 56 хиляди са били реализираните самоубийства в ЕС през 2015 г., което съставлява около 1 процент от всички смъртни случаи в Евросъюза - над 5 милиона. Най-много самоубийства на глава от населението са регистрирани в Латвия - 30 случая на 100 000 жители.

Следват: Словения - 21 случая, Литва и Унгария - по 19 случая на 100 хиляди и др. Най-нисък дял регистрирани самоубийства на глава от населението е регистриран в Кипър - 4 на 100 хиляди, Гърция - 5 на 100 хиляди и Италия - 6 на 100 хиляди. В абсолютно изражение най-голям брой самоубийства са регистрирани в Германия /10 200/ и Франция /9 200/, следвани от Полша /5 400/, Обединеното кралство /4 700/, Италия и Испания - по 3 600 самоубийства. Картината при съседите ни е доста разнообразна: в Гърция има реализирани 529 самоубийства /по 5 на 100 хиляди/, в Румъния - 2 225 /11 на 100 хиляди/ в Сърбия - 1 064 /15 на 100 хиляди/ и в Турция - 1 532 самоубийства - или по 2 на 100 хиляди души население, сочи европейската статистика.

Като цяло в ЕС се самоубиват повече мъжете - почти 8 от 10 самоубийства - се отнасят до мъжете и едва 20 на сто - до жените.

Друга характеристика на самоубийците в ЕС е фактът, че около 30 процента от тях са на възраст между 45 и 60 години или всеки трети самоубиец в ЕС потенциално е бил в разцвета на живота си и в трудоспособна възраст, отчита Евростат.


3
Коментара по темата
3.
Моето решение
17.07.2018 10:00:04
Аз отдавна фанах пътя от летище Сарафово, хващайте го и вие,няма такава държава
2.
nedevbs
17.07.2018 09:38:08
Малко са, но Държавата ще се коригира и чувствително ще увеличи броя.Сега, след като приключат с животните почват и нас.
1.
JimmyWolf
17.07.2018 09:11:42
В тая пародия на геЙберастка държава очаквате нещо друго ли? Радвайте се, че не са тръгнали да ви избиват, все още.
  Добави Коментар
Коя зодия е най-трудна за разбиране Един знак често крие повече, отколкото показва, и оставя околните в чудене какво всъщност мисли и чувства Свинско с картофи на фурна - стъпка по стъпка Крехко месо, добре изпечени картофи и домашен аромат
С този навик прахът у дома се трупа по-малко Една проста промяна в ежедневието може да помогне повърхностите да останат по-чисти Кекс с какао, който винаги се получава - домашна рецепта Ароматен десерт с мек вкус
Преливат три язовира, "Асеновец" е запълнен на 100 процента Министерството на околната среда и водите с официална информация Банята блести, ако използваме този лесен подход Малка промяна в начина на поддръжка може да помогне плочките, смесителите и стъклата да изглеждат по-свежи
Отиде си легенда на българската художествена гимнастика Почина Райна Афионлиева Станка Златева: Вкарахте ме в цирк Скандалите в борба продължават
С този трик мивката ще блести Лесен домашен подход помага да върнем блясъка Домашна питка за всяка трапеза - лесна рецепта стъпка по стъпка Меко и ароматно печиво
Футболният гигант Италия ще троши исторически карък с подарък от... Бургас Бонучи ще отнесе мартеница на сбора на отбора Неописуема трагедия: Спортна журналистка и трите ѝ деца загинаха при пожар Огънят, оказал се фатален, горя в САЩ