Белгия взе бронзовите медали на световното след победа над Англия

Ключови думи:
Белгия спечели сблъсъка за третото място на световното първенство след победа с 2:0 над Англия. Талантливият състав на Роберто Мартинес стигна до успеха с голове на Тома Мюние още в четвъртата минута и Еден Азар в края на двубоя.

"Червените дяволи" записаха най-доброто си представяне на световни финали, след като през 1986 г. завършиха на четвърто място. Английският отбор пък отново остана четвърти, както и през 1990 г.

Капитанът на Белгия Еден Азар направи поредния си силен мач за "червените дяволи" и отбеляза третото си попадение в турнира. Той взе участие общо при седем гола на отбора си. Белгия игра силно и в защита, като в много малко моменти от срещата беше застрашена сериозно.

Английският отбор, който започна световното без никакви очаквания също впечатли с представянето си в надпреварата. Тимът, воден от Гарет Саутгейт остана на крачка от финала, след като загуби от Хърватия в полуфиналите.

Селекционерът на Белгия Роберто Мартинес заложи на младия Юри Тилеманс вместо Маруан Фелайни, което беше най-голямата изненада в състава на "Червените дяволи". В тима на Англия пък имаше пет промени, като сред титулярите започна Фил Джоунс, Ерик Дайър, Фабиан Делф, Рубен Лофтъс-Чийк и Дани Роуз.

От началото белгийският тим прие играта в своята половина и заложи на контраатаки. Още в четвъртата минута планът на "червените дяволи" сработи и те откриха резултата.

При една контраатака Насер Шадли се озова отляво и веднага центрира в наказателното поле, където Тома Мюние изпревари Дани Роуз и се разписа – 1:0.

Фланговият футболист беше десетия белгиец, който се разписа за тима си на световното. Това беше и изравнен рекорд от Белгия, след като през 1982 г. десет французи вкараха, а през 2006 г. - десет италианци.

Ранното попадение стъписа футболистите на Гарет Саутгейт и до 20-ата минута Англия не успя да стигне нито веднъж в близост до вратата на Белгия. Вместо това Кевин Де Бройне имаше отлична възможност в наказателното поле на "Трите лъва", но реши да подава с пета и сгреши.

До края на първото полувреме Англия не успя да се активизира и само веднъж Хари Кейн имаше възможност на сметката си. Ударът на централния нападател обаче беше много неточен, пращайки го в аут.

Слабата игра на Англия доведе до две промени на почивката като Саутгейт извади Роуз и Стърлинг, за да пусне Джеси Лингард и Маркъс Рашфърд.

Началните минути на второто полувреме отново бяха за отбор на Белгия, който започна силно и се настани пред вратата на Джордан Пикфорд. След първите 15 минути обаче Мартинес също направи смени с единствената цел да затвори мача и да уплътни средата на терена.

Изваждането на Ромелу Лукаку намали агресията на белгийския отбор в предни позиции, като вече нямаше кой да пресира англичаните при изнасянето на топката.

Чак след 70-ата минута футболистите в червено се настаниха по-сериозно пред белгийската врата, но разчитаха само на центрирания. Хари Кейн обаче нямаше никакви шансове срещу високите централни защитници на "червените дяволи".

Най-добрата възможност за Англия се откри пред Ерик Дайър, който малко изненадващо изскочи сам срещу вратаря Куртоа. Халфът технично копна топката над плонжа на стража, но Тоби Алдервейрелд притича и изчисти пред голлинията.

При навлизане в последните десет минути пред белгийците се отвориха много пространства за контраатаки, които бяха използвани. В 80-ата минута спираща дъха контраатака изведе Мюние на стрелкова позиция. Той отправи красив удар от воле, но Пикфорд се намеси и успя да избие.

Две минути по-късно обаче белгийците не сгрешиха и вкараха втори гол. Футболистите в жълти фланелки отново разиграха на скорост, Де Бройне изведе Азар в наказателното поле и капитанът на Белгия вкара втори гол.