Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Грандиозни промени в училищата! Изхвърлят легендарни автори от учебниците!

​Вижте пълния списък с автори и техните произведения, които ще изучават учениците в 11 клас, ако програмата бъде приета без промени
Ключови думи: промени, училище, деца, изучавани, произведения, литература
Фейлетоните на Алеко Константинов, както и целият Емилиян Станев ще бъдат изхвърлени от учебниците по български език и литература. Това става ясно от новите учебни програми, които Министерството на образованието и науката публикува за обсъждане. Промените касаят основно 11 и 12 клас.

Вместо публицистиката на Щастливеца, в 11 клас ще се изучава неговият “Бай Ганьо на гости”, а Емилиян Станев изпада като задължителен автор изобщо от образователната програма за средните училища. Запазва се, както досега, изучаването в последните две години в клас само на български автори.

Някои от досегашните текстове са орязани за сметка на нови произведения на съвременни автори като Виктор Пасков и Борис Христов. Съществена разлика с досегашните програми е изоставянето на хронологичния принцип на изучаване на творбите.

Те са групирани на тематичен принцип: любов, вяра и надежда, труд, природа, смърт, род и родно, памет, власт, насилие и др.. Тази промяна се налага заради новия закон и въвеждането на втори гимназиален етап, обясниха от просветното ведомство, цитирани от "Труд".

Поемата “Септември” на Гео Милев вече няма да се изучава, както досега в 12 клас, а в 10-и. В 11 клас пък като непознат автор се въведе Никола Фурнаджиев със “Сватба”. Причината е да се обслужи тематичният принцип при подбора на автори и произведения.

Пълният списък с автори и техните произведения, които ще изучават учениците в 11 клас, ако програмата бъде приета без промени, включва:

“Железният светилник” – Димитър Талев;
“Криворазбраната цивилизация” – Добри Войников;
“При Рилския манастир,
“Новото гробище над Сливница” и “Паисий” от “Епопея на забравените” – Иван Вазов;
“Спи езерото” от цикъла “Сън за щастие” – Пенчо Славейков;
“Градушка” и “Нощ” – Яворов;
“До моето първо либе” и “Борба”- Христо Ботев; “Сватба” – Никола Фурнаджиев;
“Андрешко” – Елин Пелин;
“Приказка за стълбата” – Христо Смирненски;
“История” – Никола Вапцаров;
“Бай Ганьо на гости” – Алеко Константинов.

Ето и списъка с произведения за 12 клас:
“Аз искам да те помня все така” – Димчо Дебелянов;
“Колко си хубава” – Христо Фотев;
“Любов”, “Молитва” – Атанас Далчев;
“Спасова могила” и “Ветрената мелница” – Елин Пелин;
“Вяра” – Никола Вапцаров;
“Песента на колелетата” – Йордан Йовков;
“Балада за Георг Хених” – Васил Пасков;
“Две души” – Пейо Яворов; “Потомка” – Елисавета Багряна;
“Честен кръст” – Борис Христов.

Подход Министерството се застрахова

От Министерството на образованието посочиха, че за да няма реакции срещу отпадането на автори и произведения, учителите ще имат право сами да подбират допълнителни текстове. Преподавателите обаче са на мнение, че и сега часовете не стигат за всичко, още повече за допълнителна литература.

Освен това те са на мнение, че новият принцип на изучаване – тематичен вместо хронологичен, ще затрудни и обърка учениците. Промяната в момента е обект на дискусии в МОН. Според експерти на ведомството новият принцип е бил единодушно приет от всички присъствали на изработването на подход и подбор на тестове.

Преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски”: Тематичният принцип е по-добрият вариант

Тематичният принцип е по-добрият вариант от хронологичния принцип, смятат преподаватели по педагогика от академичните среди. Подредбата в тематичния предпоставя отнасянето на различни произведения към една тема. Така погледът в образователния процес е в по-мащабен, а учениците ще могат да обхванат процеси не само от българската литература, но и от европейската.

“Преди години се направи опит тематичното проблемно организиране да бъде наложено в кандидат-студентския изпит с около 15 тематични ядра. Така в продължение на три години кандидат-студентската концепция по български език и литература беше организирана по теми, но тъй като в училищата не се работеше по този начин, бъдещите първокурсници бяха затруднени”, обясниха пред “Труд” преподаватели от СУ “Св. Климент Охридски”. Именно това е причината и концепцията на кандидат-студентския изпит да се върне на изходна позиция – водената от хронологичния принцип. Опасенията, които специалистите изпитват, са свързани с адаптацията на учителите по новия предложен от МОН метод.

Мотивите са, че много от учителите са свикнали на един тип на обучение и новият може да доведе първоначално до объркване

“Фейлетоните винаги са се приемали много трудно в училище. Учениците изпитват трудности при четенето и разбирането им, но смятаме, че те са нужни от гледна точка на това да се онагледи авторовата критична гледна точка към обществото. Хубаво е всяко общество да има подобно критичен глас, а това в случая е публицистичният глас на фейлетониста”, настояват специалистите, но уточняват, че ролята на учителя в момента е крайно значителна.

В 11-и клас 40% за нови знания и упражнения

В учебната програма, предложена от МОН, часовете по български език и литература в 11-и клас са 108: 54 часа за български език и 54 часа за литература.

От министерството посочват за препоръчително учителите да разпределят часовете си така, че близо 40% от занятията да са посветени на нови знания и упражнение, а останалите за преговор, обобщение, контролни и класни работи.

По отношение на оценяването срочните и годишните оценки на учениците ще са формирани от по 20% от контролни работи и работа в клас. Текущите оценки, устните и писмени изпитвания ще носят 60% за годишните ученически бележки.

В 12-и клас МОН разпределя по равно часовете по БЕЛ

В учебната програма за 2018/2019 година Министерството на образованието и науката предлага в 12-ти клас да са заложени 93 часа по БЕЛ (български език и литература).

От тях 46,5 ще са насочени за занятия по български език и също толкова по литература. Препоръчителното разпределение на часовете по литература е подобно на подялбата в 11-ти клас, а именно: близо 40% от тях да са заделени за нови знания и за упражнения. ​​​​​​​

Оценяването на бъдещите зрелостници в клас е огледално на единадесетокласниците, при което оценката се формира главно от текущите оценки от устни и писмени изпитвания (60%), а по 20% за оценки от контролни и класни работи, както и от работа в часовете.


6
Коментара по темата
6.
???
30.04.2018 11:49:45
До кога с тези "промени"..??? Никой ли вижда резултатите? Неграмотно, безродно, опростачено....поколение....държавата ни ЗАГИВА! Някой мисли ли за бъдещето ни???
5.
комунистически безродник
30.04.2018 11:15:19
Ама разбира се! Комунистическата свинщина трябва да се съхрани! Отровата в главите на възрастните комундета трябва да се прелее в главите на младите. Разбира се, че е от жизнено важно значение да се изучава поемата “Септември” на Гео Милев - "Нощта ражда из мъртва утроба вековната злоба на роба" и т.н. Трябва да се внушава на българите, че са роби. Разбира се, че трябва да се възхвалява т.н. "антифашистко въстание", което нито е антифашистко, нито е въстание. Фашизъм в България никога не е имало с изключение на комунистическото управление - червеният фашизъм. Става дума за прокомунистически метеж организиран и финансиран от Москва и с ръководители В. Коларов и Г. Димитров, които вдигат бунта и бягат през Сърбия при господарите си в Москва. И пропагандатори като Г. Милев да идеализират свинщината. Да е написал някъде, че комунизмът е свинщина? Не! Ама за "Септември" пише....!
И как ще се откъснем от Вапцаров, разбира се. Вапцаров е върл комунист и македонист, и тия му политически възгледи са отразени в по-голямата част от творчеството му. На най-високо ниво участва в подготовката подготовката на атентата в църквата "Св. Неделя". разнася позиви за македонизъм. Част е от финансираната и ръководена от Москва комунистическа и диверсионна т.нар. "съпротива". Заловен е, плаче като момиче и прави подробни самопризнания, съден е и разстрелян за държавна измяна. Измяна срещу България в полза на Москва.
Който иска може да прочете всички документи тук: http://policefiles.archives.bg/dosieta/2013-01-21-13-41-03
Със идеите на ето какви юнаци, сегашните управници искат да пълнят главите на вси по-оредяващата българска младеж.
4.
.
30.04.2018 11:14:51
При положение, че 60% от днешните ученици ще емигрират, за къф' им е бг. език и литература?
3.
дълес щастливеца
30.04.2018 10:58:16
на теб ти липсва и средно, дали са ти наръчник как да станеш трол
в една песничка бе вкаран текст именно за иронизиране на такива като теб "книги ли четете бе трябва да знаете по какъв начин да се продадете бе"
2.
нелка
30.04.2018 10:22:04
Трябва да се изучават съвременни неща децата да са с крак във времето.Като например кой създаде БКП-БСП,ДПС,Герб да се опише приватизацията.Мутринските години ВИС,СИК,ТИМ къде са народните пари.Колко е нараснал дълга.Защо цените скачат всеки ден,а заплатите и пенсиите стигат за един чифт обувки.Да се разгледа политиката на Герб,защо цената на тока е по-висока от реалните заплати и защо министърът на икономиката се прави на две и половина с Борисов.Нашите деца трябва да стават роби в чужди държави.
1.
Истината
30.04.2018 10:10:29
Глупости.
Половината година трябваше да се изучават биографиите на най богатите хора и лидерите които сами са станали богати. Тряба да се дискутира какви решения са взели какви жертви са дали, да се анализират сделките им и активите.
Не създавайте нация от роби!!!!!
Създавайте градивни лидери!!!!
  Добави Коментар
Нещо неприятно се случи с тази естрадна легенда Апаши разбили апартамента на 85-годишната певица и свили всичките ѝ ценности Вече не съм мамино синче номер едно, хвали се Сашо Кадиев Изместиха ме, детронираха ме, 
Чоткин с голямо решение за бъдещето си, избра... Шеф Ангелов ще му е кум на сватбата с Камелия Как Капките се превърнаха в най-успешния тв формат в България 11000 души изгледаха на живо финала на шоуто за имитации, милиони бяха пред малките екрани 
Свиреп крадец се завърна тайно в България под чужда самоличност Според думите на запознати, Иван Турчина се укрива от органите на реда във Варна, в къща в квартал „Виница“, предоставена му за ползване от морския престъпен авторитет Николай Тошев – Чирпанския Български университет затваря утре в знак на протест Служителите искат увеличение на заплатите
Президентът на РСМ се възхити от българската опера Силяновска предизвика скандал с това, че отказва да нарича страната с международно признатото ѝ име, а използва само Македония, на което България и Гърция реагираха остро Къде отлетяха Цветанка Ризова и любимия й Двамата бяха засечени с куфарите на Терминал 2
Шопската салата поевтинява, поскъпват млечните продукти Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 1,25 на сто От Русе до Истанбул: Вижте българката, която е сред най-популярните актриси в Турция (ВИДЕО) „След 9 сериала и един игрален филм – може да се каже, че имам хубава кариера”, признава Гюлсим Али
Теорията на Юнг: Защо сънуваме кошмари, бивши и секс Какво ни подсказват нашите сънища  Земетресение е регистрирано край София Магнитудът е 2.7 по скалата на Рихтер