Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Научна среща, посветена на християнството в Странджа и Одринска Тракия, ще се проведе в Ахтопол

Сдружение „Черноморска Странджа” създаде и обществената експозиция „История на котвата” - една от най-богатите колекции в Средиземноморския басейн
Ключови думи:
Сдружение „Черноморска Странджа“  – Ахтопол обяви кръгла маса, посветена на важна тема от културно-историческото наследство на нашия народ - Християнството в Странджа и Одринска Тракия и борбите за самостоятелна църква. Научната среща поставя проблем от съществено значение за съхраняването на националната ни идентичност, съобщават от изследователския център ЕКОПАН.

Тя ще се състои от 11 до 13 май 2018 в хотел „Невен” в Ахтопол под патронажа на г-н Вълчо Чолаков, областен управител на Бургас. На нея се поставя и трудната задача да се подскажат нови възможности за развитието на Странджа.

В програмата на периодичния форум се търси не само съхранението на българската идентичност, а и развитие на консолидираща сила на обществото каквато е християнската религия.

Изборът на Ахтопол, един от големите християнски центрове на Източна Тракия не е случаен. Благодарение на усилията на Управителния съвет на сдружение „Черноморска Странджа” (председател инж. Петър Кънев), интегриращата дейност на Обществения му съвет (председател Пламен Крайски) и интердисциплинарната роля на Научния съвет (председател д-р Атанас Орачев) Ахтопол уверено възстановява своята духовна роля.

Показателна е програмата на предстоящата среща в южния ни град. По време на нея ще бъдат изнесени следните доклади: „Наблюдения върху състоянието на църковната мрежа от двете страни на българо-турската граница в Странджа около края на XIX – началото на XX в.” от доц. Ангел Николов, СУ „Климент Охридски”;  „Документи за българските църкви и църковни общини в Лозенград, съхранявани в ЦДА”  от Дарина Билярска, държавен експерт в Централния държавен архив, ДА „Архиви”; „Хърватите и българското униатство в Странджа и Одринска Тракия 1878-1913 г.” от проф. дин Светозар Елдъров, Институт за балканистика с център по тракология към БАН; „Християнският културен пласт в топонимията на Източна Тракия” от Стоян Райчевски, Тракийски научен институт; „Давид Дисипат – едно голямо име от манастира на св. Григорий Синаит в Парория” от Венцислав Каравълчев от Богословския факултет на СУ „Климент Охридски”; „Херменевтичен анализ на няколко текста от ръкописите на Архимандрит Рафаил (Вълчанов)” от Горан Стефанов, Исторически музей „Проф. Александър Фол”, гр. Малко Търново; „Странджанските вотиви и християнската цървка” от д-р Иглика Мишкова, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН; „Икони в храма на ... на музите” от Иванка Делева, главен уредник в РИМ – Бургас. 

Нов акцент на програмата в Ахтопол е представянето на изложбата „Созопол – вечния град на България” и осъществената по инициатива на Община Созопол съвременна едромащабна туристическа карта  на черноморската община.

Поредицата от ахтополски срещи на сдружение „Черноморска Странджа” не само задълбочено анализират демографската картина, културно-историческото наследство, икономическия живот и условията за туризъм в Източна Тракия. Те разкриват нови възможности за проспериране и пътища за тяхното пълноценно използване в условията на европейско развитие на България.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Пробив в Париж. Български килими украсиха френската столица Най-старият килим, който се показва в изложбата е от 1830 г. Тази певица рухна! Психолог й обяснява как да оцелее, не може да приеме, че животът й е пълен провал Не можела да пее и мислила само за пари
Търсят ловци на змии, ето къде В Морската столица хората все по-често се натъкват на влечугото Тя е адреналинка от Господарите, сега пъчи фамозно дупе в Созопол Виктория участваше и в любовното предаване "Един за друг"
Почитаме жертвите на комунистическия режим в лагера "Белене" Поклонението ще се състои днес на остров Персин Децата, които живеят на такива места, са изложени на голяма опасност Депресия, тревожност и психотично поведение – това са проблемит, които ги застигаt
Този май е бил вторият най-студен за последните 20 години Отчетени са средни месечни температури между 12 и 18 градуса Тази певица си оправи хормоните и стопи 30 кила Последната година с Мария Илиева се случи истинско чудо
При 51 университета имаме едва 36% висшисти Това е далеч от общата цел за ЕС от 45% лица до 34 г. с диплома за висше образование Отбелязваме Международния ден на детето! Какво знаем и какво не знаем за празника 
Още не е изстинал, а го нападаме! Ако имате бисквити, яйце и крема сирене, непременно го направете Прави се само за 10 минути!  Турски гранд иска Кирил Десподов Бешикташ вади големи пари за българина