Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Европроект улови лъжите на управляващите за съдебната реформа

Има голям дисонанс между предизборните обещания и законодателството в парламента, посочват от ЦЗОЗИ
Ключови думи: съдебна реформа, ЦЗОЗИ, Николай Димитров, ГЕРБ, Реформаторски блок, Патриотичен фронт, ВМРО, НФСБ


Много говорене и малко действия. Това е изводът на изследване за съдебната реформа у нас. То е на сдружението „Център за законодателни оценки и законодателни инициативи” (ЦЗОЗИ).
Резултатите от проучването бяха представени в централата на Българската стопанска камара (БСК).

От ЦЗОЗИ са направили съпоставка между политическите платформи на управляващите партии в последните четири парламента и изпълнението на заложените мерки в частта „Правосъдие и съдебна реформа”.
От 156 заложени мерки за периода 2010 – 2017 г. са изпълнени едва 11, което е 7%,
съобщи Николай Димитров – шеф на ЦЗОЗИ. Частично изпълнени са 10 мерки (6%). За 18 мерки липсва информация. 108 мерки не са изпълнени – това са 69% от заложените в политическите програми на партиите.
9 от мерките дори са неизпълними, посочват още от ЦЗОЗИ. Такава е например „масово съдене на депутати и висши чиновници”, която била в програмата на ВМРО.

Изследвани са програмите на ГЕРБ (2009 и 2013 г.), на „БСП лява България” (2012 г.), на ВМРО и НФСБ (2014 г.), на АБВ (2014 г.) и на Реформаторския блок (2014 г.).
Проучването наблюдава приетите законопроекти в 41-ото, 42-ото, 43-ото и 44-ото Народни събрания.


Повече от половината мерки за реформи в правосъдието (83) е следвало да се изпълнят в 43-ото Народно събрание, изчисляват от ЦЗОЗИ. Тогава управляващи бяха ГЕРБ, Реформаторски блок и АБВ, подкрепяни от „Патриотичния фронт” (ВМРО и НФСБ).

8 от 11-те изпълнени мерки са именно от този период. Въпреки това от ЦЗОЗИ посочват и това управление като негативно за съдебната реформа заради големия брой и на неизпълнените обещания (58).

За 41-ото Народно събрание са заложени 25 мерки, но е изпълнена само 1; за 42-ото – 16 заложени и 1 изпълнена; за 43-ото – 83 заложени и 8 изпълнени, за 44-ото – 32 заложени и 1 изпълнена (към момента).

Като пример за изпълнена мярка от ЦЗОЗИ посочват въвеждането на единна информационна система между прокуратурата, МВР и ДАНС.

След въпрос на „Флагман” дали депутатите се влияят от представители на съдебната система по отношение на съдебната реформа, Николай Димитров обясни, че по-скоро не вижда такова влияние. Той уточни, че изследването е само върху официални документи и не може да си позволи да дава оценки извън това.

Димитров посочи, че становищата на Върховния касационен съд обикновено са против промените в законодателството и са в дисонанс с намеренията на политическите сили в парламента. Това важало и за прокуратурата, поне формално – според документите.

Партиите нямат капацитета да извършват съдебна реформа в дълбочина, бе един от изводите на шефа на ЦЗОЗИ.
След въпрос дали реално тече някаква правосъдна реформа, Николай Димитров коментира: „Като че ли на ниво изпълнителна власт, говорим на ниво администрация, текат процеси по осъществяването на така, реформистки намерения, но като че ли отново трябва да стигнем до дисонанса на това, което е заложено като политики, и това, което се изпълнява реално. Застъпването между двете е в прекалено малка степен, за да говорим за някаква систематична реформа. И в този смисъл можем да говорим за това, че реформата е оставена на, извинявам се за думата, но на самотек.”

По думите му, на ниво политическо говорене и политически действия се вижда „много говорене и малко действия”.
„Останалото е административен натиск да се случва нещо. Друг е въпросът за качеството на това нещо, за количеството на това нещо”, каза още Димитров.

След питане дали това потвърждава изводите от евродоклад, че много говорим и нищо не правим, той отговори: „Като цяло основният извод можем да го формулираме и така, за съжаление”.

Николай Димитров смята, че нещата могат да се случват и по различен начин, ако съществува консенсус. Такъв обаче липсвал. 
Изследването е финансирано по европейски програма и е част от по-голям проект на стойност над 74 000 лв.

Николай Димитров (вляво) представи резултатите от изследването 

6
Коментара по темата
6.
До Гл.Прокурор Сотир ЦАЦАРОВ ,ВСС и ИВСС
04.04.2018 21:09:25
Прокурор Милена СТОЙЧЕВА също прикрива КРАЖБИ на НАСЛЕДСТВЕНИ ИМОТИ пр.пр.667/16 от 16,06,2016г. по описа на РП-Айтос

ВСС ,ИВСС -София ....питахте ли я защо ги прикрива...ЛЮБКА КАБЗИМАЛСКА знае най-добре
5.
Специалистът
02.04.2018 21:47:14
Обикновен гражданин също "УЛОВИ ЛЪЖИТЕ НА ПРОКУРОР МИЛЕНА СТОЙЧЕВА-ГЕНЧЕВА" ...в прикриваните от нея няколко ИМОТНИ ИЗМАМИ С НАСЛЕДСТВЕНИ ИМОТИ в Айтос и с.ЧЕРНА МОГИЛА
4.
И.Д.
02.04.2018 19:58:41
Само министри и депутати в затвора, така както е Румъния, ама там чокоите не си поплюват !
За 4 години там са вкарани над 1000 държавни чиновници, в т.ч. министри, вицепремиери, премиер, депутати, шефове на агенции ...
Тук сме просто все още в каменната ера... аборигените даже са в пъти по-добре и това са правителствата на ГЕРБ- голям го вадят и толкова!
3.
Пешо кура
02.04.2018 16:41:35
Открихте топлата вода
2.
оффф...
02.04.2018 15:50:45
Ето за това мислещите българи не гласуват. Чисто и просто
1.
Я
02.04.2018 15:14:11
Бойко нали каза, че съдебната реформа е приключила!
ЦЗОЗИ със сигурност повече няма да спечелят европроект.
  Добави Коментар
Веднъж сложих найлонова торба в пералнята и оттогава всеки път използвам този трик Това е интелигентен и безплатен начин да се отървете от космите от дрехите си Рекордните горещини водят до по-голямо обедняване По-бедните винаги са били по-уязвими от влиянието на климатичните промени
Бърз обяд за спешни случаи – пръстите ще си оближете, а се прави за минути! Буквално ще си оближете пръстите, а всичко е много лесно и най-вече бързо „Военна полиция“ разкри опити за измами с мними имоти на Министерството на отбраната На потенциални купувачи са предлагани имущества в София с фалшиви договори за собственост
Наталия Кобилкина разцепи: От 7 месеца не съм лягала с мъж, но имам чуднички играчки Сексоложката заяви, че за момента мъж не й трябва  Храни, които да ядем редовно за по-добро цялостно здраве Ето кои са те 
ЦСКА поиска 1,5 години за изграждане на нов отбор За това са нужни три трансферни прозореца, обявиха "червените" Повдигнаха обвинение на мъж, прострелял полицай с пушка Униформените са се отзовали на сигнал за междусъседски скандал
Тя стана кожа и кости. Какво стопи тази миска Близки до Ивайла Бакалова разкриват, че делата срещу мъжа й Веселин Денков се отразяват зле на психиката й и тя почти не се храни Над 200 тела на загинали има на Еверест Разчистват и 11 тона отпадъци от най-високия връх
Община Царево събира всички спортисти за плувен маратон В дните между 12.07.2024 г. и 14.07.2024 г. в морския град ще се проведат редица спортни събития Как би изглеждал парламентът, ако само българите в чужбина решаваха В Русия първа сила е „Възраждане“, в редица държави „Величие“ има силно представяне