Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Божидар Иванов спечели единайстото издание на блиц-турнира "Янко Гюзелев"

Гросмайстор Борис Чаталбашев, Желчо Желев, Петър Тодоров, Божидар Иванов и Ивон Гюзелева по време на награждаването
Ключови думи: блиц турнир, янко гюзелев
В празник за шахмата в Бургас се превърна и тазгодишният блиц-турнир за купа „Янко Гюзелев“.  Той бе основан преди цели 11 години от видния агробизнесмен, който приживе бе страстен почитател на древната игра. След неговата смърт делото му бе продължено от неговия син Стоян Гюзелев, а в последните няколко години основен двигател на турнира е внучката Ивон Гюзелева.

В единадесетото издание, което традиционно се провежда в зала “Компас” на Интерхотел “България”, се включиха  34 състезатели, като най-радостното бе, че по-голямата част от тях са деца и ученици от шахматен клуб “Бургас 64”, прославил града ни в Европа и света с много шампионски титли.
Децата от шахматен клуб "Бургас 64", прославили града ни по целия свят

И тази година бяха излъчени победители в няколко възрастови групи. При момичетата до 10-годишна възраст победител стана Жасмина Кондева, която спечели в същата категория и юбилейното десето издание на турнира. Тогава, в чест на юбилея, Жасмина Кондева изигра малък финал с победителя до 14 г – Ефим Кан. За да се компенсира разликата във възрастта, Жасмина имаше 5 минути за игра, а Ефим – 2 минути. В крайна сметка по-опитният състезател победи и спечели като награда юбилейна монета, направено от злато и сребро.
Жасмина Кондева и Виктория Златева по време на награждаването

Сега при момчетата до 10 години първенец стана Иван Иванов – много талантливо бургаско дете. През ноември миналата година Иван спечели безапелационно турнира “Криле на интелекта”, който се проведе  в Пловдив през ноември с деца до 8 години от цяла България. Сега негови подгласници станаха Филип Червеняков – второ място и Никола Чапанов – трето. Никола е абсолютен дебютант, това е неговоспърво участие в турнир и третото място е много сериозно постижение.
Иван Иванов /с купата/ и неговите подгласници Филип Червеняков и Никола Чапанов

Във втората група – до 14 години – първа сред момичетата се класира Виктория Златева, а при момчетата този път над всички бе Николай Желев - бивш вицеевропейски шампион по ускорен шах за 2016 година. Втори и трети са съответно Стилян Костадинов и Христо Стоянов.

Европейският вицешампион Николай Желев с купата на победителя.  До него са Стилян Костадинов и Христо Стоянов

При мъжете първи с 6,5 т от 7 партии стана Божидар Иванов, на който миналата година не достигна само половин точка, за да вдигне купата. Тогава той бе изпреварен от руснака Вячеслав Тиличеев, който от години живее в Бургас и е треньор в детската школа на шахматния клуб „Бургас 64“. Тази година той не участва. Второ място с 6 точки зае най-титулованият състезател на турнира – гросмайстор Борис Чаталбашев, а трето – Желчо Желев, а четвърти – бившият световен ученически шампион /отборно/ Петър Тодоров, който сега студент.