Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как кървавата суперлуна ще повлияе върху хората на 31 януари

Ключови думи: кървава, луна, затъмнение
На 31 януари за първи път от 150 години насам пълно лунно затъмнение ще се съчетае с второто пълнолуние през месеца. Така от Земята ще бъдат видими едновременно феномените кървава и синя суперлуна, тъй като само една нощ преди това земният спътник ще се намира и в най-близката точка от орбитата си спрямо планетата.

Предстоящото лунно затъмнение със сигурност ще бъде зашеметяваща гледка, но подобни явления винаги повдигат въпроси и притеснения за влиянието на Луната върху хората.

През зимата, когато слънцето залязва по-рано, значението на земния спътник изглежда нараства още повече.

Вярванията и легендите, свързани с Луната през вековете са много. В исляма например денонощието започва с нейния изгрев. За много култури тя е източник на магическа сила. В древногръцката митология с Луната е свързана Хеката, почитана като богиня на подземния свят.

За нея се вярвало, че изпраща кошмарни сънища на хората, както и че трябва да бъде  призовавана при правенето и развалянето на магии, но и за облекчаване на родилните мъки. В Америка пък ацтеките смятали, че луната е бог от мъжки пол – Тексистекатъл.

За европейците през средновековието Луната била източник на страх, а Хеката – зла богиня, придружавана от демони.

В Библията хора, умствено или телесно болни, за които се вярвало, че се мъчат най-много при пълнолуние, са наречени лунатици. В Евангелието от Матей те са свързани с бесове и с Дявола. През 2012 година употребата на думата „лунатик” бе забранена за употреба като обидна в САЩ.

През средновековието Луната се свързва и с мита за върколаците – хора превръщащи се в човекоядни вълци при пълнолуние. Тези вярвания са свързани с друг мит – че вълците вият към земния спътник, което всъщност не е вярно.

Виенето е свързано с многобройни социални функции и общуването в глутницата. То достига сезонен пик през зимните месеци, по време на ухажването и развъждането. Ето защо за древните хора е било логично да свързват виенето на вълците с пълнолунието през януари.

Доколко обаче луната влияе върху човешката психика и поведение е твърде спорно. Няма категорични научни доказателства за подобни ефекти. Изследванията сочат, че по време на пълнолуние дълбоката фаза на съня продължава средно с 5 минути по-малко. Тази промяна не изглежда достатъчно значителна, за да доведе до преумора или някакви други последствия.

Освен това в големите градове, които са осветени денонощно, влиянието на промените в лунната светлина е минимално.

Пълната Луна е свързана и с по-силни приливи. Докато гравитационното влияние на спътника върху планетата е безспорно, то ефектът за отделните хора до този момент не е доказан.

Има теория, според която, тъй като по-голямата част от човешкото тяло е съставена от вода, то Луната му влияе подобно на океаните. И например по време на пълнолуние менструалният цикъл на жените е по-силен и се раждат повече деца. Липсват категорични научни доказателства за тези теории, като повечето изследвания не откриват никаква връзка между лунните цикли и човешкото здраве.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сложете край на навика „пране на 40 градуса“ Ензимите в модерните перилни средства са оптимизирани да разграждат замърсяванията именно в диапазона около 30 градуса Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Медицинският център „Шааре Цедек“ премести стотици пациенти под земята след засилени атаки и очаква нови ранени
Смесете дафинов лист със сода и цял живот ще ми благодарите Една проста комбинация от продукти може да направи чудеса за въздуха в дома Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки След атака с дрон близо до летището
Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Книжката на водача е отнета и са му съставени актове за 2100 лева Пролетта се отлага Времето се обръща до часове, студ, дъжд и сняг ще ни смразяват до края на месеца 
Фаворита Тимъти Шаламе, не грабна Оскар въпреки силния си сезон Звездата от „Sinners“ получи първата си статуетка на Академията Киър Стармър: Великобритания няма да се включи във войната между САЩ и Иран Британският премиер отказа искане за военни кораби в Ормузкия проток и обяви финансов пакет за домакинствата заради растящите енергийни разходи
Телевизии в САЩ заплашени с отнемане на лицензи заради репортажи за Иран Изявлението му бе дадено след публикация на Тръмп, в която президентът критикува „умишлено подвеждащо заглавие“ на медии относно инцидент с пет самолета-цистерни, поразени при ирански атаки в Саудитска Арабия Инфлацията у нас е 3,3 процента през февруари НСИ отчита 0,4 процента месечно поскъпване, а 89 процента от левовете вече са изтеглени от обращение
Това е футболът, който трябва да играем, каза босът на Черноморец д-р Спасимир Иванов Поздравявам и тях, и треньора Иван Колев с целия щаб, както и всички в клуба, които работят неуморно за да върнат марката Черноморец, там където и е мястото, каза босът на акулите Сериозен интерес към двама футболисти на "Черноморец 1919" Интересът не е случаен. Централните бранители са сред най-постоянните играчи на тима и имат сериозен принос за стабилното представяне на отбора през сезона