Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

100 000 протестираха в Солун: Македония е била и ще бъде гръцка!

Ключови думи:
Над 100 000 гърци се събраха в град Солун, за да протестират срещу използването на думата "Македония" в решение на спора за името на северната съседка на Гърция.

Това е първият голям протест в Гърция откакто двете страни се съгласиха този месец да подновят усилията за решаване на 25-годишния спор, отбелязва в. "Катимерини". С гръцки знамена и знамена със звездата от Вергина, с плакати "Македония е била и ще бъде гръцка", "Долу ръцете от Македония", "Името е нашата душа" десетки хиляди гърци се събраха на протест в защита на името Македония.

Митингът започна малко преди 14 часа местно време, а мотото "Македония е гръцка" е в центъра на всички речи на ораторите. "Този, който даде името Македония, ще бъде национален предател", заявиха организаторите на протеста. Митингът бе подкрепен и от няколко митрополити от Северна Гърция, а реч пред събралите се произнесе солунският митрополит Антим.

Открояваха се група жители на остров Крит, които се включиха в протеста, облечени в традиционни носии, а някои от тях дори бяха пристигнали с конете си, отбелязва "Катимерини". Някои представители на консервативната партия Нова демокрация също участваха в демонстрацията, въпреки че лидерът на партията Кириакос Мицотакис ги призова да избягват събитието.

Почти едновременно с големия митинг срещу името на Македония левичарски и анархистки групи организираха контрапротест, на който обаче присъстваха много малко хора. Те заявиха, че са против всякакъв национализъм, и отправиха призив "Нито капка кръв и междудържавни конфликти за имена".

Гръцките медии съобщиха, че протестите са били предшествани от малък инцидент, при който анархисти са замервали с бутилки и камъни група демонстранти, тръгнали с гръцки знамена за протеста в центъра на Солун.

В същото време гръцкият премиер Алексис Ципрас се разграничи от протестиращите, заявявайки, че трябва да се намери решение на спора, който Гърция има с Република Македония. Обратното само подкопава позициите на Атина в региона, изтъкна той. Ципрас, обръщайки се към своите сънародници, подчерта, че много страни от цял свят вече 25 години признават северните съседи с името „Република Македония“.

Според него би било нормално Македония да фигурира в името на страната, но то трябва да бъде част от по-сложно съставно наименование. В момента 139 държави са признали западната ни съседка като - Република Македония. Спорът между Атина и Скопие, който продължава вече 25 години, пречи на Република Македония да бъде приета в НАТО и ЕС. Същото целеше и блокадата на гръцко-македонската граница, която властите в Атина бяха организирали с цел икономическо задушаване на младата държава.

Преговорите за решаването на влачещия се от четвърт век спор навлязоха в своята решителна фаза. Според повечето наблюдатели новото македонско правителство на премиера Зоран Заев има желание да реши спора за името с Гърция. В сряда той ще се срещне със своя гръцки колега на световния икономически форум в Давос. По време на разговорите двамата ще засегнат и спора за името.

Международният посредник в спора за името Матю Нимиц предложи 5 наименования: Република Горна Македония, Република Северна Македония, Република Македония /Скопие/, Република Нова Македония и Република Вардарска Македония. Политиката на Зоран Заев намира подкрепа сред международната общност – страните-членки на НАТО и ЕС. Това бе подчертано и от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който беше на двудневно посещение в Република Македония тази седмица.

По време на визитата си той даде за пример постигнатия вече от Заев Договор за добросъседство и приятелство с България, който беше подписан на 1 август 2017 г. от премиерите на двете страни. Самият договор беше ратифициран на 15 януари 2018 г. от македонския парламент. Това е знакова дата, защото на нея през 1992 г. България първа в света призна Република Македония под нейното конституционно име, а след това направи постъпки пред Великите сили да строят същото.

В резултат на дипломацията на президента д-р Желю Желев през лятото на 1992 г. суверенитета на Република Македония беше признат и от първия демократичен президент на Русия Борис Елцин, което даде „зелена светлина“ и други държави да последват този пример. Действия, които днес признава гръцкият премиер Алексис Ципрас.
2
Коментара по темата
2.
хйкк
22.01.2018 06:33:52
Нека им на македонците,сега като им отнемат името и илюзиите,че са потомци на Александър Македонски може да им дойде акъла в главата.
1.
Gocho
21.01.2018 21:46:22
Цяла Гьрция е Бьлгарска !
Казах !!!
Само музиката им е тяхна !
Ефхаристо !
  Добави Коментар
100-километров разлом заплашва Югоизточна Турция със земетресение от 7-а степен Според учените по тази разломна линия от дълго време не са ставали земетресения и няма регистрирани данни за такива в миналото, но... Червени флагове, които карат мъжете да се отдръпват Какво ги провокира да избягат въпреки интереса си
10 неща, които всяка жена заслужава от мъжа до себе си Задоволяването с по-малко може да донесе усещане за нещастие във връзката 10 знака, че мъжът, когото обичате, не ви заслужава Не си губете времето
Любовен хороскоп за 29 април – 5 май Ще търсим и ще получаваме повече романтика Бабината рецепта за празнична великденска пита Лесен начин на приготвяне и бон апети
НСИ: Какъв е броят на разводите у нас през 2023 г. За 84.6 % от жените и 84.2% от мъжете, сключеният граждански брак през 2023 г. е бил първи Защо децата ни са първи по пушене и пиене? Това са много стряскащи резултати, защото са свързани с подрастващите хора, малките деца, смята експерт
70% от българите нe си мият зъбите Децата в никакъв случай не трябва да се плашат със зъболекаря или зъболекарския стол "Булгаргаз" предлага с 6% по-евтин газ през май Окончателно решение ще бъде взето на 1 май
Слагат и електронен подпис в личните карти Таксата за обикновен срок за издаване става 30 лева, бързата услуга е 60 лв., а експресната - 150 лв. Даниел Петканов стана трейдър Лудия репортер търгува с валути, акции, стоки и индекси