Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

The Economist: Населението на България става 5,2 млн. до 2050 г.

Ключови думи: население, България, спад
До 2050 г. населението на България ще намалее от 7,2 млн. души в момента до 5,2 млн. души. Това пише британският The Economist, цитиран от frognews.bg. Тази демографска катастрофа, чието проявление се наблюдава най-вече в провинциалните региони, има и своите "шампиони". Такъв е Северозападът на България, най-бедният регион в най-бедната страна в Европейския съюз. Всяка година един някога процъфтяващ град като Враца, бивш индустриален център, намалява с около 2 000 души. Работодателите твърдят, че не могат да намерят квалифицирани работници; местните хора казват, че няма работа.

Хората тук са по-бедни, нещастни и е много по-вероятно да напуснат родните си места, отколкото където и да е другаде в България. Това признават и управляващите - Калин Каменов, кмет на Враца, знае, че без инвестиции и държавна подкрепа неговият град ще бъде почти изчезнал след десет години.

България показва може би най-крайния случай на обезлюдяване, което опустошава голяма част от Източна Европа. Посткомунистическият преход беше особено травматичен за хората тук; през 90-те години раждаемостта спада и стотици хиляди млади хора се отправят да търсят работа в богатите страни от Западна Европа, оставяйки по-възрастните и по-малко квалифицираните в родината си.

Днес над 1 милион българи живеят в чужбина, около 700 000 от тях са в държавите от ЕС. И държави като Германия, имат застаряващо население, но дърпащата ги напред икономика им дава възможност да потърсят варианти и затова те внасят имигранти. Докато в България, където почти 60% от пенсионерите са под линията на бедността, определена от правителството на 321 лева ($ 196) на месец, това не се прави.
3
Коментара по темата
3.
хахах
17.01.2018 23:13:37
Арменците са 2 млн и какво ...
2.
e
17.01.2018 20:05:07
Niama po goliama radost ot tava da imame poveche zemia i prostranstvo.
Da se guchat vuv Paris i London sus Arabite.

Ima mnogo poveche polojitelni da sme s po malko no po katchestveno naselenie.

Neka ciganite da triumpfirat v Germania!!!!!
1.
_nib_
17.01.2018 18:36:40
Това преди ЧОРБАДЖИИТЕ да върнат гастербайтерите или с украинците и арменците?
  Добави Коментар
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии Най-романтичните зодиакални знаци – мечтатели и всеотдайни любими
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати Финансовият експерт сравни възнагражденията в Европа и посочи как добавките увеличават доходите в парламента Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06) Испания, Белгия, Аржентина, Франция, Португалия, Англия, Бразилия и Германия излизат в следващите дни
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини Внезапна смърт покоси собственика на „Пацони“ Пламен Здравков Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан Израел продължава да пречи на крехкия мир
Скрит риск дебне Черноморието под земята Солената вода заплашва подземните сладководни пластове при суша, прекомерно водочерпене и сезонен туристически натиск Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ Американците не се отказват от пътуване, но избират по-близки дестинации, по-кратки престои и по-строг бюджет
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид Andros AI отговаря на въпроси за забележителности, хотели, плажове, транспорт и храна "Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син Организатор и домакин на събитието е Регионална библиотека „Пейо Яворов“, а инициативата се реализира с подкрепата на кмета Димитър Николов и в партньорство с писателя Марин Трошанов
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията Тримата работници са от пътноподдържаща фирма и са били на терен за косене и почистване на отпадъци Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ „Ако го затворите, няма да имате държава“, каза Тръмп