Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пенсиониран учител по история превърна бащината си къща в музей (ВИДЕО)

85-годишният Деян Еничеров от Панагюрище е превърнал бащината си къща в истински етнографски музей
Ключови думи: музей, Деян Еничеров, Панагюрище,

85-годишният Деян Еничеров от Панагюрище е превърнал бащината си къща в истински етнографски музей. Той е пенсиониран учител по история, който от любов към родния край вече 30 години сглобява парченца от миналото на своя край, съобщава бТВ.
Старият учител е тъжен, когато вижда как днешните деца се отдалечават от корените си и нямат връзка със земята. За да им покаже как са живели българите преди 70 години, дядо Деян е изработил сам от шпертплат фигури на домашни животни.
Сбирката съдържа стотици автентични вещи и сечива, които вече е невъзможно да видите в бита и живота на българите. Сред експонатите е самарът, с който дядо Деян като дете е ходил да помага на родителите си на нивата.
Старият учител ревниво пази подредбата на стаята, в която е отгледан. Там трикраките столчета и масичката са отпреди 100 години.
В съседното помещение бил мутафчийският цех. Там майката на дядо Деян правела прежда и дрехи от козя козина.
В домашния етнографски музей на дядо Деян идват много посетители. Той ги посреща и на всеки обяснява как са живели българите преди. „Пари не взимам от никого”, казва дядо Деян.
Съпругата му Гана Еничерова отбеляза, че прави сбирката с надеждата, че някой ще я продължи и българщината ще се запази.
Днес на посещение при стария учител са двама негови ученици. Единият е завършил училище преди 44 години и също е станал учител по история, сега води своите ученици.
„Аз идвам често тук. Водя и други ученици. Сбирката им харесва. Той разговаря с тях , както с Вас – така увлекателно. Приятно му е. Децата научават много за историята на родния край”, казва учителят Петър Терзиев.
„Аз милея за цялата страна, но идва оттук обичта – от родния дом”, посочи дядо Деян.
Той иска да подари сбирката си, за да бъде запазена след смъртта му. Старият учител очаква общината да се заинтригува и да спаси трудно събираните и опазени от него експонати.

1
Коментара по темата
1.
Неа
27.12.2017 09:37:44
Браво!
  Добави Коментар
Още две жени убити в рамките на дни, а институциите отново с оскъдна реакция Убийства в Койнаре и Брестак разкриват системен провал в защитата на жени от домашно насилие Том Круз напусна апартамента си в Лондон за 35 милиона паунда, след като районът му се стори опасен Звездата от „Мисията невъзможна“ е разочарован от упадъка на някога луксозния квартал в Лондон
Израел забранява „Лекари без граници“ да работят в Газа Заради отказ да предоставят списък със служителите си Бургас приветства премиерата на филма "Нас, които ни няма" Режисьор е бургазлийката Габриела Бозова 
Гала се поболя заради рака на дъщеря си Най-вероятно звездата е под постоянно напрежение заради тежката диагноза на младата майка Натали Трифонова обяви блестящото си завръщане След месеци на подготовка за най-важната роля в живота ѝ – майчинството, чаровната синоптичка сподели, че отново ще се качи на сцената като Улла в мюзикъла „Продуцентите“
Президентът Йотова призова за край на политическото опиянение и фокус върху бъдещето на България В село Делчево вицепрезидентът подчерта значението на труда, традициите и обединението за просперитета на страната Цола Драгойчева за смърните присъди от Народния съд: Никога не бях спала толкова добре, както в утрото на екзекуциите 1 февруари е обявен за Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим от Министерския съвет на Република България с решение № 37 от 20 януари 2011 г.
Пазете се от това изчадие Думите са на големия Георги Христов АПИ съобщава за временно ограничено движение в няколко прохода 290 снегорина обработват републиканските пътища при зимни условия
Джип се вряза в заведение, по чудо няма тежко пострадали Жена, която е обядвала е ударена, но съвсем леко  Мартин Пенчев влезе в мейнстрийма с интересно предложение - оставяш телефона си на бара и получаваш 20 % намаление Мярката е въведена в неговия ресторант