Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Истината за изчезналата черноморска скумрия

В добрите стари времена, наближаването на сезона за улова й предизвиквало небивала еуфория
Ключови думи:
В миналото морето край нашите брегове кипяло от черноморска скумрия. Историците твърдят, че още древните гърци, заселили се по нашите брегове, са ловили тази риба. Чак до 70-те години на миналия век тя била един от първостепенните стопански видове за българския черноморски риболов.

В добрите стари времена, наближаването на сезона за улова й предизвиквало небивала еуфория не само в сърцето на рибарите, но и в съвкупното население на крайморските градчета.

Както пише Антон Костадинов в сайта „За морето“ (zamoreto.com): мерметисвали се мрежите, боядисвали и украсявали аламаните, оформяли се тайфите… освещавани били екипажите. „От този риболов често е зависил бита и благоденствието на хората”.

За „Голям риболов на скумрии” съобщава и старата газета „Вечерна бургаска поща“ в броя си от 3 ноември 1939 г.

„Вчера бе първият голям тазесенен риболов на скумрия. Над 30 гемии бяха дошли от цялото крайбрежие, препълнени със скумрия. Уловени са били около 1 милион и 200 000 екземпляра. Изобилието от скумрия бе почувствано в целия град. Много граждани са си закупили по-големи количества”.

Уловената пък напролет черноморска скумрия увисвала за опашката си, за да изпълни отредената й от съдбата орис да бъде поднесена на трапезата във вид на чироз – ненадминат и до днес по вкус от всякакви предлагани днес сушени патасута.

За изсушаването й сглобявали конструкция, наречена бадури. Тя се правила от палузи – дървени колове от акация, които били вързани в горната си част, а помемежду им се опъвали въжета за окачване на обречената на съхнене предварително осолена рибка. Не една, разбира се, а стотици хиляди...

Подготовката на чироза била основно работа на жените и децата – главите на семействата в това време мятали мрежите или се навъртали около пристанището и рибната борса, за да осигурят нужните количества за изкусителния деликатес.

Постепенно обаче с напредването на индустриализацията по крайбрежието – не само у нас, но и в Румъния и бившия Съветски съюз, скумрията хванала пътя и се изсулила от Черно море, търсейки най-вероятно по-чисти и спокойни води. А с нея и бадурите изчезнали от силуета на морските ни селца и градчета.

Както е известно от енциклопедиите, черноморската скумрия зимува в Мраморно море и навлиза в Черно море през пролетта. Наесен предприема – вече добре охранена – обратния път към родните си места.

Така е било някога. Преди половин век обаче тя сменя навиците и обръща тотално гръб на Черноморието. Влиза в Червената книга на България през 1985 г., а в Червената книга на Черно море се намърдва през 1999 г.

По мнението на екотоксиколога Сергей Дятлов от одеския филиал на Института по биология на южните морета, причината скумрията да изчезне в през последните десетилетия от нашите ширини е, че през 60-те години на миналия век черноморската акватория сериозно е замърсена с минерални торове. От своя страна, тяхното завишено количество във водата провокира силен цъфтеж на планктона, което пък влошава кислородния баланс в морските талази.


Започват също да се развиват мощно синьо-зелените водорасли, които изработват редица токсини. И настъпва масовият мор по рибата, като в търсене на повече кислород по-едрите видове напускат дружно Черноморския басейн...

Според руските еколози, доста голяма вина за тази критична ситуация има и Турция. „В Истанбул канализационните води се изливат в Босфора без никакво пречистване и създават своеобразна бариера, през която рибата не може да премине“ - пояснява Дятлов.

Той е категоричен, че няма как скумрията да бъде изкуствено заселена в Черно море – при тази температура на неговата вода, хайверът просто няма да може да се развие.

От изчезването на скумрията край нашите брегове всъщност печели Турция, защото именно тя най-интензивно може да експлоатира запасите от нея. Хидробиологът проф. Виктор Заика в своята монография „Черноморските риби и историята на техния риболов“ отбелязва, че ако през 60-те и 70-те години на миналия век бившият СССР е ловил 3-4 пъти повече скумрия от Турция, то през 80-те години на ХХ в. уловът се е изравнил. След това Съветският съюз запазва нивото на „добива“ си, докато югоизточната ни съседка го увеличава 1,5 пъти.

По думите му, изчезването на много видове риби в Черно море е повсеместно явление. В Румъния например, през 60-те години на миналия век са ловили над 20 вида промишлено значими видове, докато през 90-те години само от 5 вида се вадят търговски количества.

Днес много рядко някои късметлии успяват да открият в мрежите си единични екземпляри от черноморската скумрия. През 2014 г. се чу, че варненски рибари са сварили да уловят единични бройки от нея. От няколко години и в Созопол се хвалят, че изваждат по 2-3 риби годишно.

В риболовните интенет форуми старите морски вълци твърдят, че в наши дни тази риба може да се лови на воля по гръцките брегове на Бяло море, и то в сериозни количества.

На нас ни остава да се утешаваме с един малко известен факт – скумрията има неприятния недостатък да натрупва в тялото си повишено ниво от токсичния живак. По тази причина от Американската агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) препоръчват да се ограничава употребата й.

То и гроздето като е нависоко го смятаме за кисело, та и с черноморската скумрия тъй – като я няма в морето, да махнем с ръка и да се примирим, че е отровна...
8
Коментара по темата
8.
Петър
17.12.2017 07:37:36
И след като скумрията тотално изчезна, на път е и паламуда!
Но, защо не Ви прави впечатление "инвестирането" на публични финанси за строежа на поне 6 рибарски пристанище?
Знаете ли колко пари хвърлихме на боклука за строителството на нещо, което ще носи само разход, публичен, но не и улов?
7.
Иван
17.12.2017 04:48:46
Георги Ненков,ти си ебати неграмотника!
6.
Георги Ненков
16.12.2017 19:37:06
Имах честа да улович Черноморска скумрия през лятото на 1988г на далян "ЧАЙКА",след Созопол нреди "КАВАЦИТЕ",като трети набор от сружещи в "АТИЯ",бяхме там та бригада 12 матроса от 05.02.1988 до15.11.1988 г,та лятото през август да сме хванали общо около 20кг,но тогава видях на живо,и още куб други риби за които незнаех че съществуват в нашето море,а дали все още ги има незнам
5.
дЖурналистка
16.12.2017 17:51:32
Скумрията не е изчезнала, просто си смени попрището и сега им викат "Журналя"
4.
дядо
16.12.2017 15:11:58
Американската агенция е лобистка шайка и препоръчва да се яде отгледаната в садки риба,която не е по-различна от бройлерите .Пълна е с хормони и мизерии,но нали сме вече демократи,ще трябва да ядем помии и да ходим на гейпаради.
3.
Anna
16.12.2017 15:02:29
Ами да ? Защо българинът е винаги по-нисък от тревата и си мълчим, траем си? Дори в собствената ни държава ни мачкат, да не би случайно да дадем на височина.
Едва ли някой ще ни защитава интересите з освен самия народ , който обаче се бори за основното и не ни остава нито време, нито средства, нито чувство за единство и подкрепа. Така ни насадиха и така ще продължава. Но медиите са един от факторите, които могат да прекъснат този дяволски кръг!
2.
до 1
16.12.2017 14:38:46
А ти?
1.
Glupav pasiven avtor
16.12.2017 14:04:56
Glupav krai na statiata.
Iska se akcia da otidete do Istanbul i da rabotite sus Turcia da izchistite moreto!!!!
Eba si pasivnia avtor!
Ti kakuv Bulgarin si ve!!!!!!!
  Добави Коментар
Двама служители на НСО са били ранени при тренировъчни стрелби Учението е било с картечни пистолети, като служителите са стреляли отблизо по метални мишени, без да имат прикритие Фестивалът "Джазче" в Лозенец с нова локация и ексклузивна програма Лозенец продължава да е еталон за развитие на туризма и високо ниво на културната програма, коментира кметът на Царево Марин Киров
"Мама и Аз": Защо здравеопазването е част от националната сигурност? Защо Общественият съвет за НДБ е вреден източник на скандали? От 24 хабилитирани педиатри и медици, подкрепени от хиляди лекари и стотици хиляди пациенти, семейства и честни граждани  4300 лв. стартова заплата искат младите българи, сочи проучване Възнаграждението от над 4 бона задължително да бъде чисто - след данъци и удръжки, уточниха авторите на изследването 
Продават най-големия работодател в България в IT сектора Oбcъждa ce цeнa мeждy 22 и 25 дoлapa нa aĸция Мъж преби приятелката си в двора на училище Жената е обяснила, че побоят ѝ е бил нанесен на 10 юни
На кои пръсти не е препоръчително да носим пръстени Местата по пръстите, които пръстените притискат, могат да повлияят на здравето Това са трите зодии, които се обичат най-трудно Проверете дали вашата е сред тях
Гардове от НСО ранени при стрелба с картечни пистолети Не търкайте фурната, просто поставете това aвътре и я включете Този трик е безопасен, евтин и напълно естествен метод, който ще работи с всяко устройство
Асоциацията на Европейските търговски палати с манифест по програмата на Европейския съюз 2024-2029 Борислав Сарафов поиска промени в Наказателния кодекс Нужна е промяна по отношение на вещите лица - да има база данни, да се помисли и за методите за обучение, каза то