Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Човешкият мозък може да предсказва бъдещето

Ключови думи: мозък, изследване, проучване, бъдеще
Човешкият мозък има способността да предсказва какво ще видят очите ни след малко. Това са установили учени от Университета в Глазгоу с помощта на ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), съобщава MedicalXpress. В ново проучване, публикувано в списание Scientific Report, изследователите проследяват мозъчните процеси по време на получаването на визуална информация и нейната обработка.

Те разбират, че това, което виждаме, се определя от непрекъснат двупосочен диалог между мозъка и очите. Изследването, ръководено от проф. Ларс Мъкли от Университета в Глазгоу, използва ядрено-магнитен резонанс и визуална илюзия, за да покаже, че мозъкът очаква информацията, която ще види, когато очите направят следващия си ход.

Илюзията се състои от два стационарни мигащи квадрата, които изглеждат за наблюдателя като един квадрат, който се движи между две точки. Мозъкът прогнозира движението, защото този процес е по-познат на човешкия ум и той по-лесно си го представя. По време на тези мигания авторите инструктират участниците да движат очите си. Изследователите проследяват активността на зрителната кора на мозъка и установяват, че предвиждането на движението се обновява в кората до новата пространствена позиция от движението на очите.

Ние движим очите си приблизително 4 пъти в секунда, което означава, че нашите мозъци трябва да обработват новата визуална информация на всеки 250 милисекунди. Независимо от това светът изглежда стабилен. Ако видеокамера правеше кадри с такава честота, филмът щеше да изглежда накъсан и прескачащ.

Причината, поради която все пак възприемаме света стабилен, е, защото мозъците ни мислят в перспектива.

С други думи, мозъкът прогнозира какво ще се случи, какво ще видите, след като преместите очи. Учените твърдят, че това изследване е изключително важно, като по-нататъшните проучвания в областта на невронауката ще спомогнат за намирането на повече възможности за изучаването на мозъчните функции, изкуствения интелект, както и лечението на сложни психични разстройства.


0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Нова измама с изкуствен интелект порази банковите сметки на редица българи Измамниците с откраднатите пари купували криптовалута, злато, наркотици, захранвали са виртуални портфейли за казинa Евакуират по въздух още пътници от кораба, засегнат от хантавирус По данни на Световната здравна организация 8 души на борда са се разболели, като трима от тях са починали
Meteo Balkans: Очакват се интензивни валежи, вятър и градушки колкото лешник Предупреждението е за Северна, Централна България и Горнотракийската низина Почина легендата от "Междузвездни войни" Майкъл Пенингтън Той е най-известен с ролята си на командира на Звездата на смъртта Моф Джерджерод в популярната поредица "Междузвездни войни"
Спипаха мъж с 19 дози "зомби дрога" Фентанилът е силно опасен синтетичен наркотик заради тежките си ефекти върху организма ЕС отхвърля Шрьодер като посредник с Москва за войната Путин иска това, защото бившият канцлер е бил лобист за руски държавни компании, смята Кая Калас
Отрязаха пръстите на мъж с брадва при масов бой Още трима са ранени при сбиването, има задържани Позиция на Застрахователно дружество ДаллБогг: Протест срещу действията на държавния регулатор КФН
Санторини ограничава достъпа на туристи Допускат се до 8000 души да посещават острова ежедневно от круизните кораби efbet стартира мащабен Казино, който носи изненади и награди през целия месец май Точките от всяко ежедневно участие се акумулират и определят месечното класиране на участниците в Турнира
Giro dItalia показа пред света България с нейната красота, енергия и дух Министърът на туризма д-р Илин Димитров благодари на организаторите, институциите, общините, бизнеса и хилядите хора по трасето за успешното домакинство Стартира национална DMS кампания за "Мача на Надеждата" в подкрепа на борбата с онкологичните заболявания Мачът ще се проведе на 6 юни 2026 г. на стадион "Лазур"