Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Призрак в броня в 21 век, киберпрестъпност и идентичността ни в мрежата

Мария или Милен всъщност успя да заплете стотици в онлайн мрежите си?
Ключови думи: коментар, милен, измами, интернет, мария, профил, социални, мрежи, пари, суми, криза, идентичност
В края на март тази година по кината се появи дългоочакваната екранизация на култовата манга и аниме от 1989 г. „Призрак в броня“, която зачеква в дълбочина сериозните теми на идентичността в модерното, технологично обществото или липсата на такава. През призмата на едно футуристично за времето си виждане за бъдещето, авторът Широ Масамуне успява 30 години по-рано да даде светлина на проблеми, с които днес очевидно започваме да се сблъскваме в ежедневието си.

Най-злободневният пример за това е случаят с 38-годишния бургазлия Милен Станчев, който в продължение на 3 години, се представял за красива жена в нета. Само месец по-рано пък култовият Спас от село Кочериново стана известен с фалшивия си профил, с който бе заблудил хиляди, включително известни и богати българи и чужденци, че е италианец-авантюрист, обикалящ света. Интернет срещата на 11-годишната Никол пък с убиеца й и факта, че днешната младеж се представя за един човек в мрежата, а всъщност е друг, е само потвърждение за дуалността на персоната ни в 21 век. Тези случаи очевидно зачестяват, а е само въпрос на догадки колко всъщност са фалшивите профили в необятната и безкрайна мрежа, която приемаме за даденост.

Всъщност се оказва, че никак не е трудно човек да се представи за някой друг в интернет. Това де факто е така още с появата на чатовете mIRC, ICQ и т.н. Всичко, което е необходимо, е да изберете атрактивна профилна снимка от нечий чужд профил, да я сложите на вашия „собствен“ и да започнете да правите каквото си пожелаете с него. И най-лошото е, че няма как органите на реда да разберат за това навреме, а последващото разследване изцяло разчита на милостинята на големите корпорации като Фейсбук, Гугъл и дори различните и-мейл сайтове.

Като част от киберпрестъпността, този вид ненаказуема (ненаказуема, тъй като се извършва на „място“, което не е в пределите на държава и съответното законодателство, а в рамките на частна корпорация) кражба на самоличност всъщност може да се окаже еквивалентно опасна от тази в реалния живот. Чрез фалшив профил с ваша открадната снимка образът ви може дори погрешно да влезе в медиите, да бъдете обвинени за престъпления, които не сте извършили. Типичен и съвсем пресен пример е фалшивият профил на "Мария Василева", който е създаден от 38-годишния бургазлия Милен Стойчев, чиято мярка за неотклонение бе разгледана в края на миналата седмица. Защото със сигурност голяма част от измамените мъже са смятали и откровено вярвали, че говорят с жена, която изпитва симпатии към тях и която е изпаднала в беда в една чужда държава.

И тук се връщаме на „Призрак в броня“ – същото японско творение, което е вдъхновило филми като Матрицата и Аз роботът, Екс Макина, Аватар и Изкуствен интелект. Същата манга, която още през 1989 г., когато телефоните бяха с кабел, а интернетът бе само в сънищата ни, предсказа пристигането на киберпрестъпността и нейните последици за обществото, индивидуалността и самоличността на отделните хора в 21 век. Кой си ти? Мария или Милен? Те двамата едно цяло ли са и можеш ли да направиш разлика? А ти същият човек ли си, когато си сред хора и когато си в мрежата?

Мангата, където хакер, успява да хакне умовете на хора по улицата и да ги кара да вършат това, което той иска. По много подобен начин, случаят с Милен/Мария е такъв – все пак, представяйки се за друг, той/тя е успял/а да „хакне“ умовете на стотици мъже, които пък без много да се замислят, му/й изпращали трудно припечелените си пари. Не, тези хора не са мизерници, самотници или загорели чички. Те са жертви на системата, в която живеем отскоро. Система, за която все още не знаем нищо и която всъщност е способна на много повече от това, което си представяме щом обикновена красива профилна снимка е способна на толкова много. (бел. а. „даренията“, които Милен получавал от името на „Мария Василева“ се начисляват на над 40 хил. лв.)

Вариантите за изход от тази нагледно безизходна криза са няколко. Или ще се наложи да свикнем с фактите такива, каквито са - да се примирим, че в мрежата е пълно с измами и да се научим как да ги избягваме за наше добро. Или ще трябва в мрежата да се наложат коренни промени, които до известна степен да заличат това, което я прави уникална - свободата на словото и анонимността. Кое ще надделее ще разберем в идващите години, но е факт, че дори в момента вторият подход за решаване на проблема изглежда набира сила.

Този тип престъпления ще станат част от нашето ежедневие в бъдеще така, както ежедневие са телефонните измами и кражбите. Какво обаче ще означава това за интернет, за живота ни в мрежата и за нашата индивидуалност и чувство за "аз" е въпрос само на догадки.
3
Коментара по темата
3.
така така
19.11.2017 17:19:22
по тъпо написана статия не бях че от години! Флагмен вие сте топ на топ-а ! Дух в броня няма нищо общо с идиотщината дето сте написали или копирали от някъде за пореден път! Жалко че офиса ви свети до късно през ноща .. явно други неща правите за разлика от това да работите!
2.
Insider
19.11.2017 16:33:29
Русчев, написал си огромна боза. И като фактология, и като идеи и най вече като изводи. Филип Линч написа F2F още през 1995, вземи я прочети.
1.
Хакеров
19.11.2017 16:04:05
Да, затова ползвайте повече Биткойни и се доверявайте изцяло на "независимата" финансова система в интернет.
Утре като ви хакнат акаунтите ще сте бедни църковни мишоци без стотинка.
  Добави Коментар
Нана, върни се, зоват продуцентите на Нова ТВ Наскоро водещата беше гост в епизод №1000 на култовата тв рубрика и отново тръгнаха коментариите дали блондинката няма да се завърне в Нова телевизия Алек опозори „Ергенът“, майка му го кастрира, той е страхливец, смята Гърдева Той не намери мъжкото в себе си, за да им го каже в очите, бясна е звездата от първия сезон
Нещо неприятно се случи с тази естрадна легенда Апаши разбили апартамента на 85-годишната певица и свили всичките ѝ ценности Вече не съм мамино синче номер едно, хвали се Сашо Кадиев Изместиха ме, детронираха ме, 
Чоткин с голямо решение за бъдещето си, избра... Шеф Ангелов ще му е кум на сватбата с Камелия Как Капките се превърнаха в най-успешния тв формат в България 11000 души изгледаха на живо финала на шоуто за имитации, милиони бяха пред малките екрани 
Свиреп крадец се завърна тайно в България под чужда самоличност Според думите на запознати, Иван Турчина се укрива от органите на реда във Варна, в къща в квартал „Виница“, предоставена му за ползване от морския престъпен авторитет Николай Тошев – Чирпанския Български университет затваря утре в знак на протест Служителите искат увеличение на заплатите
Президентът на РСМ се възхити от българската опера Силяновска предизвика скандал с това, че отказва да нарича страната с международно признатото ѝ име, а използва само Македония, на което България и Гърция реагираха остро Къде отлетяха Цветанка Ризова и любимия й Двамата бяха засечени с куфарите на Терминал 2
Шопската салата поевтинява, поскъпват млечните продукти Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 1,25 на сто От Русе до Истанбул: Вижте българката, която е сред най-популярните актриси в Турция (ВИДЕО) „След 9 сериала и един игрален филм – може да се каже, че имам хубава кариера”, признава Гюлсим Али