Красимир Узунов: Албанци ще заменят българите в Западните покрайнини (ВИДЕО)
Ключови думи:
Красимир Узунов, скандал, Сърбия, българи, Западните покрайнини, Босилеград, лекари, Валентин Янев,
Перспективата е Западните покрайнини не само да се обезбългарят, а да се обезлюдят и на тяхно място впоследствие да дойдат албанците. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ Красимир Узунов, който бе представен като експерт по Западните Балкани.
„Това, което се случи с българските лекари в Босилеград, е част от дългосрочна политика. Най-вероятно кметът на Босилеград е повикал полицията, тъй като той не е в добри отношения с Културно-информационния център. В града живеят около 2600 души. Те са разделени на три групи“, обясни експертът.
„В Западните покрайнини оставяме 1 гимназия и други 122 училища. В 2 града и 118 села имахме 65 000 българи. В момента са останали 18 000 българи. Тези места се обезлюдяват, защото част от хората се преселват в България. а други се асимилират от сърбите“, добавя той.
Пред камерата на бТВ кметът на Босилеград Владимир Захариев каза, че добре дошли са всички медици и добри хора от България, които искат да помогнат на съгражданите му! Трябва обаче да се спазват законите, т.е. трябваше да се обадят в здравния дом или в министерството, добавя той.
Д-р Валентин Янев, който бе един от арестуваните български лекари, разказа как местните власти са провалили хуманитарната мисия на 10 ноември. „Бяхме там след писмо, изпратено ни от Културно-информационния център на българите в Босилеград, но местните власти направиха координирана акция, за да осуетят това и успяха. Държаха ни близо 6 часа, за да може хората, дошли за преглед, да се обезверят и да си отидат. Българите там са лишени от медицинска помощ. Там няма специалисти, които да ги лекуват“, заяви лекарят.
„Прегледите на тези измъчени хора не изискват тичане до Белград за разрешителни! Ние не носехме медицинска документация“, добавя той.
„7 000 българи в района са оставени без специализирана медицинска помощ. 140 км те трбява да изминат, преминавайки през планината, за да бъдат прегледани от специалисти.
Ако сръбските власти са загрижени искрено за българското население там, защо не изпращаха редовно свои специалисти в Босилеград, за да оказват на това население специализирана лекарска помощ? Хората са принудени или да бягат в Ниш, или в Кюстендил“, каза още д-р Янев.