Уловиха акула от времето на динозаврите
Експертите уловили с траулер акулата с дължина 1.5 метра на дълбочина 700 метра във водите в близост курорта Портимао.
Мантиевата акула, често наричана „жив фосил“, е страховито животно, живеещо на планетата ни още от времето на динозаврите, вече поне 80 млн. години, макар че това е въпрос на дискусия. Ареалът й е обширен, но разпокъсан, тя обитава територии от Атлантическия и Тихия океан. Броят на тези акули е малък, а те рядко се срещат поради това, че живеят на голяма дълбочина в океана.
Мантиевата акула е с тъмнокафяво змиевидно тяло, а гръбната, коремната и аналната перки са много назад. Достига дължина до 2 метра. Има около 300 зъба, всеки с три върха, заострени като игли. Зъбите са подредени по специфичен начин в 25 реда. Морският хищник се храни с предимно с главоноги, но също така и с хрущялни риби и други акули, поради което се приближава към повърхността. За да си набави храна, акулата огъва тялото си и прави отскок, а захапката й не позволява бягство от страна на жертвата. Поглъща плячката си цяла.
Характерно за този вид акула е, че няма специфичен размножителен период. Ражда между 2 и 15 живи малки след бременност, която е най-дългата сред гръбначните животни – 42 седмици.
Някои смятат, че Мантиевата акула се е запазила в настоящия си вид в продължение на милиони години и почти не е докосната от еволюцията откакто обитава световния океан. Това мнение обаче не се споделя от всички изследователи.
Добави Коментар