Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Д-р Хараланова: Диабетът може да бъде предсказан години преди пациентът да отключи заболяването

Специалистът по клинична лаборатория на МДЛ „ЛИНА” бе гост-лектор на дискусията „Третият обществен час - реална грижа за всеки”
Ключови думи:
Диабетът може да бъде предсказан години преди пациентът да развие заболяването, а наследствената обремененост да се изчисли с точност. Това заяви специалистът по клинична лаборатория на МДЛ „ЛИНА” д-р Пламена Хараланова, която бе гост-лектор на дискусията „Третият обществен час - реална грижа за всеки”. Събитието, чиито организатори бяха  Сдружение   „Диабетни  грижи” – Бургас и  пенсионерски  клуб  Пристанище – Бургас  събра над 60 пациенти.

На година в лаборатория „ЛИНА” своето състояние проследяват хиляди диабетици от Бургас и областта. Именно поради тази причина лабораторията внедри модерния  апарат D-10, с който се изследва гликиран хемоглобин.

„Ако измерването на кръвна захар е момента снимка на състоянието Ви, то гликираният хемоглобин дава представа за нейните осреднени  стойности през последните три месеца”,  обясни д-р Хараланова. Присъстващите й зададоха редица въпроси, свързани с изследванията при диабет и усложненията, които произтичат от него. Важно за пациентите бе да разберат, че честите нива на ниска кръвна захар са също толкова притеснителни, колкото  и високите й стойности.

„През последното десетилетие  диабетът се разглежда като  световна епидемия, тъй като  данните сочат, че 366 милиона души по света са с поставена диагноза диабет, като ежегодно броят им се увеличава със 7 милиона. Обезпокояващ е фактът, че около 40% от хората с диабет не знаят, че имат това заболяване, а 25% от новодиагностицираните пациенти вече имат усложнения”, обясни д-р Хараланова.

Как да разпознаем диабета?

В срещата „Реална грижа за всеки” участваха както пациенти с диабет, така и техни близки. Затова специалистът на лаборатория „ЛИНА” подробно представи методите и изследванията, с които се изчислява рискът от развитие на заболяването.

Например, захарен диабет тип 1 засяга най-често хора до 30-годишна възраст. При него не се наблюдава наднорменото тегло, но пациентите обикновено имат  кетоацидоза. Лечението с инсулин е задължително. При 10% от болните е налицев фамилна предразположеност.  При изследване на гладно в кръвта  на болните се откриват  автоантитела и ниски нива на С-пептид.

Захарен диабет тип 2 най-често се наблюдава при пациенти след 40-годишна възраст. Сред симптомите е надномермено тегло, а  кетоацидоза се наблюадава рядко.  Лечението обикновено включва диета и перорални средства. При тези болни фамилната обремененост е в 30% до 50% от случаите.

Как диабетът може да бъде предсказан години по-рано?

“Автоантителата срещу различни островноклетъчни автоантигени се появяват в серума много преди клиничната изява на болестта, като броят на позитивните антитела е пропорционален на риска от заболяване. При наличие на 3 автоантитела, рискът от изява на захарен диабет до 5 години е почти 100% , в същото време на този етап инсулиновата секреция е съхранена”, разясни д-р Хараланова.

Ето при кои антитела рискът от развитие на захарен диабет тип 1 е най-голям

Автоантитяло: 
aнти-GAD65              52%
aнти-IA2              81%
aнти-IAA              59%
aнти-GAD65 + анти-IAA     68%
aнти-GAD65 + анти-IA2      86%
aнти-IAA + анти-IA2            100%

Определянето на автоантитела е препоръчително при:  ранна диагностика на захарен диабет тип 1, диференциална диагноза между захарен диабет тип 2 и диабет тип 1, при пациенти, развиващи скоро след поставяне на диагнозата инсулинова зависимост, оценка на риска за развитие на захарен диабет тип 1 при пациенти с гестационен диабет (бременни жени),  оценка на риска за диабет при фамилно обременени лица (първостепенни родстевници на лица със захарен диабет тип 1), проследяване и прогноза на клиничното развитие при захарен диабет тип 1.

„Диабетът е социално значимо заболяване, което засяга много хора, а с течение на времето предизвиква  усложнения. Затова е много важно да се полагат грижи за здравето, които включват както диетичен режим, така и спорт. Не са малко примерите за спортисти и известни алпинисти, които постигат много добри постижения въпреки болестта”, сподели д-р Хараланова.

В края на презентацията си тя  благодари на организаторите в лицето на Мая Маркова и Дора Янева от „Диабетни грижи”, както и на председателя на пенсионерски клуб Пристанище Бургас  Стоя Янчева за вниманието и добрата организация.


Чиновническите заплати догониха депутатските Това сочи Докладът за състоянието на администрацията за 2023 Край на "Ергенът" Въпреки че риалитито като цяло се радва на добър рейтинг, за подготовката му отиват няколко милиона, които трябва да се избият с реклами
Мария ще съди до дупка, чака извинение Спорът между двете изпълнителки е за авторските права на песента, която преди 13 г. излезе в изпълнение на колежката й под името „Моят номер“ Ужас, тази певица остава без нос Певицата не е споделяла да се е подлагала отново на ринопластика в скоро време, макар преди 3 години да се показа в компанията на турски хирург
Рени живее в страх, че синът й ще избяга от нея Припомняме, че Борис се изнесе преди 2 години и половина от жилището на майка си и не желае да общува с нея по никакъв повод Как Мария Илиева прецака Ивана за "Гласът на България" Певицата на народа е била фаворит за ментор в предстоящия сезон, но е отпаднала заради поп звездата
Румен Петков: Марков от "Величие" е осъден и няма място в парламента "Избирателите внимателно трябва да си направят анализ и да си дадат сметка какви хора искат да ги представляват в парламента, отбеляза той Откриха тялото на обявен за издирване мъж в Казанлък Смята се, че мъжът се връщал от разходката си по велоалея, където решил да се скрие от бурята
Този българин клонира картата на Бил Гейтст и източи милиони От Буенос Айрес Петров ръководел международна схема за банкови измами, закрилян от мастит полицейски шеф Действително ли тя отслабна толкова или ползва фотошоп И макар според запознати Камелия наистина да е смъкнала някое и друго килце, самочувствието ѝ започна да тича в неочаквана посока
Тежка катастрофа на АМ "Тракия", млад шофьор се заби в мантинелата Няма информация за пострадали  Чувствах се така, сякаш някой е пробил дупка в гърдите ми, каза Шакира за Пике Страданието, което изпитах, беше може би най-голямото, което някога съм изпитвала през живота си, споделя колумбийската суперзвезда