Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В Унгария настояха Закарпатието да се отцепи от Украйна

Ключови думи:
В унгарската столица Будапеща се проведе протестна акция под наслов "Самоопределие за Закарпатието", участниците в която поискаха свобода за румънските, българските, арменските, полски национални общности, живеещи на територията на Украйна. Това разгласи във "Фейсбук" посланикът на Украйна в Унгария Любов Непоп.

По думите ѝ, организаторите на акцията са настояли, че са против "варварствата на превратаджиите, хванали в плен Украйна и заедно с нея унгарските национални братя".

Непоп отбеляза, че Министерството на външните работи на Украйна е протестирало срещу акцията. В отговор, унгарската страна е заявила, че в страната има право на изразяване на мирен протест.

От гледна точка на Непоп, използването на това право не оправдава надпис на гърба на един от участниците в акцията: "Закарпатието по закон принадлежи на Унгария. Самоопределение за всички потиснати народи, принудени да живеят в Украйна."

Министърът на външните работи на Украйна наскоро посети Унгария за обсъждане на скандалния Закон за образованието, като обвини страната в подкрепа на сепаратизма и настоя "да се забрани тази провокация".

Началникът на политическия отдел към външното министерство на Украйна Алексей Макеев също коментира акцията "Самоопределение за Закарпатието" в профила си във "Фейсбук". По думите му, Будапеща "откровено се заиграва". "Решително протестираме и очакваме, че унгарскита власти незабавно ще се дистанцират от тези срамни призиви", написа Макеев.

През септември Върховната Рада (парламента) на Украйна прие закона за образованието, който постановява пълен отказ от обучение на езиците на националните малцинства от 2020 г. нататък. Унгария остро протестира срещу закона и обвини Украйна, че нарушава международното право. Унгарският външен министър Петер Сиярто се зарече, че страната му ще блокира всички международни инициативи на Украйна във връзка с този закон.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
GenZ инфлуенсър си размаза колата, излезе да попее, докато другият шофьор бере душа (ВИДЕО) Видеото събра 80 хиляди лайка от негови подобни привърженици, които пишеха "евала, брат, над нещата си!" Има ли наистина завещание от Ивайло Калушев за младежите от "Петрохан" Майката на Ивайло наследява хижата "Петрохан"
Румен Радев и ПБ се захващат с галопиращите цени приоритетно Парите от ПВУ и съдебната реформа също са на първи план Сърбия в политиката на княз Борис-Михаил На 2 май отбелязваме паметта на светия покръстител, но какво всъщност знаем за него
Шофьор с 3,40 промила помете заграждения пред МВР-Русе Мъжът е задържан от полицията, държал се е арогантно Тони Димитрова и Ники Кънчев на шоу с надиграване и „Стани Богат“ в Сигмен Традиционният курбан за празника ще е утре
Кога технологичният напредък води до затъпяване Не трябва да се бърка лесния достъп до информация с притежаването на знания Клетки "помнят" за затлъстяването до 10 години след отслабване Краткосрочното отслабване може да не намали веднага риска от някои болести
САЩ извадиха България, но вкараха ЕС в списъка за наблюдение за онлайн пиратството През 2025 г. нашето правителство било показало "силна ангажираност" по защитата на интелектуалната собственост Петима души загинаха в самолетна катастрофа в САЩ Самолетът е летял с висока скорост преди да се разбие
Православната църква почита Свети цар Борис Покръстител, кои имена черпят? Даниил ще отслужи днес света литургия в столичния храм "Св. цар Борис" Тръмп още няма стратегия за изход от зле планираната война срещу Иран Два месеца минаха от началото на конфликта, който взриви петролните пазари и доведе света до ръба на глобална криза