Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

"Бургас и морето" се отърва от „трудовите хора" и захърка дълбок сън

Журито на фестивала сякаш е заспало дълбок сън, някъде в началото на 70-те години, когато песни като победилата в събота, може би са звучали адекватно
Ключови думи: Бургас и морето, Стефан Диомов, Георги Генков, Иван Теофилов, Асен Ангелов, Маргарита Хранова, Стефан Данаилов
В един от малкото, мърдащи все още фестивали в нашата страна – „Бургас и морето“, като по чудо, за първи път от много време, имаше цели две песни, които звучаха адекватно за времето, в което живеем. А това рядко се случва на него, понеже обикновено е превзет от скуката и адското ретрозвучене.

На фестивала имаше съвременни парчета в най-актуалните стилове – тези, които звучат по радиостанциите и се редят по класациите. Чак е чудно, че са се намерили хора, като Радо Иванов, който си е направил труда да създаде „Щастливи и от малкото“ - песен в стил „тропикал хаус“, а това е стилът, в който е всяка четвърта-песен на нашата планета днес. И това е стилът, в който са 60% от песните в световните класации. Нейна изпълнителка е Гюлсюм Али, която я изпълни без грешка:

ЧУЙ ПЕСЕНТА ТУК:

И пак – чудно е, че на този фестивал е решил да участва композитор, като Камен Николов, който е създал „Любовта на морето“ - песен в стил „бачата“, в който е всяка трета-четвърта песен в Латинска Америка. Стил, който в момента, наред с регетона, е изпълнил латиноамериканските класации отгоре до долу, а от време на време отскача по класациите и в останалата част от света.

Но „Бургас и морето“ не заслужава такива песни. С решението си да връчи за пореден път наградата на блудкава боза, която никой никога няма повече да чуе, която никое радио никога няма да излъчи и която никой меломан няма да тръгне да тегли в интернет, дори и без пари, журито за пореден път доказа, че то няма ухо за съвременната музика.

Журито на този фестивал е заспало дълбок сън, някъде в началото на 70-те години, когато песни като победилата в събота, може би са звучали адекватно, макар да се съмнявам, че и тогава някой от запалените меломани би им обърнал сериозно внимание.

Журито на фестивала, че и публиката, си харесват кахърните еднодневки, чийто живот започва в часа на началото на фестивала и приключва с излизането на публиката от залата.

Песента победител „Имам в сърцето си море“, изпълнена от вокален ансамбъл „Фортисимо“, само ден след като си взе наградката, вече последва съдбата на много други, които този фестивал толкова незаслужено е награждавал, а община Бургас е премирала с хонорар за авторски права на композитори, текстописци и изпълнители.

Записът на тази песен вече се намира в кошчето за боклук на всички български радиостанции. Няма да я чуете никога никъде повече, с изключение може би по някоя телевизия, която, ако изобщо ще има такава, реши да излъчи еднократно запис от конкурсната вечер. А подозирам, че и нейният композитор Петър Алексиев няма да си направи труда да я издаде на диск. Защото, ако е честен пред себе си, и сам ще признае, че тя не е нищо повече от една средностатистическа баладка, при това аранжирана много, ама много постно.

Уви, с пренебрежението си към модерната музика журито на „Бургас и морето“ година след година убива ентусиазма на малцината, които все още имат желание да я представят там.

И действително – защо наистина е нужно да се мъчиш да правиш тропикал хаус или бачата, като преспокойно можеш да пренапишеш на нов глас някоя монотонна песен отпреди 40 и повече години, че на всичкото отгоре и да вземеш награда за това…

Някой да помни кой спечели миналата година? А по-миналата? Някой да е чувал някога, някъде тези песни?

Иначе организаторите на фестивала обичат да се тупат в гърдите – ние награждаваме млади изпълнители и млади композитори. Ама, моля ви се, какъв е смисълът да награждавате млади хора, които пристигат при вас с мухлясала от ретрозвучене музика? Тези млади, дето ги награждавате, после никое радио не ги взима насериозно, защото самият фестивал е придобил ореола на нещо вехто и ретроградно.

Всъщност, не съм особено справедлив към 70-те години, защото именно тогава на „Бургас и морето“ са представени истински хитове в българската поп музика, които звучат и до днес. През 79-та, когато той се е наричал „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора“ Стефан Данаилов и Маргарита Хранова изпяват „Моето мъжко момиче“, която дори днес звучи много по-модерно от наградената тази събота песен.

ЧУЙ ПЕСЕНТА ТУК

А само четири години по-рано – през 75-та, Асен Ангелов, или както го наричахме още бате Асен, пък представя – като истински бард, нищо, че е артист от театъра, страхотната песен на композитора Георги Генков, по текст на Иван Теофилов, „Звезда на моряка“ (от тях жив днес е само Иван Теофилов).

Тя също е аранжирана семпло – акомпанира една китара само. И също е балада. Но каква балада само!
И стиховете – няма да чуете обичайните глупотевини „Аз съм до теб. Ти не си до мен. Ама и аз не съм до теб. Пък ти си до мен и сме на морето.“

Синьо време на сини надежди,
синя тайна над синя вода.
Всеки път любовта ни извежда
с пътеводната своя звезда.

Всеки път, всеки път като пяна,
като блясък над жива вода
любовта ни блести в океана
с пътеводната своя звезда.

И я няма, и има, и е зрима, незрима
върху вечния звезден атлас.
И е тъй различима сред звездите
и има своя тайна, загадъчна власт.


Това са стихове, и това е песен, посветени на моряците, които кръстосват световния океан и носят далече от родината си малката надежда, често изтерзани и от прокрадващи се съмнения, че някой ги чака, че има при кого да се върнат след дългите месеци.

Днес на „Бургас и морето“ никой не си прави труда да пише подобни силни стихове, в които има повече от пет скудоумни израза на кръст. И не просто защото поетите са лишени от каквото и да е въображение, а и са отвикнали, ако изобщо някога са се учили, да творят в мерена реч. А и защото България, като държава, отдавна няма свои моряци в световния океан.

Първото нещо, което след 10-ти ноември бе окрадено, понеже имаше акумулирани милиони долари в задгранични дружества и в имущество, бе предприятието „Океански риболов“. И това се случи много преди Иван Костов и кохортата му от крадци с „масовата“ приватизация да закрият безвъзвратно цялата българска индустрия.

И не е никак случайно, че при възстановяването на фестивала през 1996-та година Стефан Диомов изчегърта от заглавието му думите „неговите трудови хора“. Споменът, че в тази държава е имало и моряци и те гордо са кръстосвали целия свят, трябваше да бъде изтрит, изчегъртан – и от фестивали, и от паметта на хората.

ЧУЙ ПЕСЕНТА ТУК

Този запис от фестивала от 1975 година днес звучи и като надгробна песен – на погребаната ни флотилия, на тесногръдите композитори, на стихоплетците, които пишат, гледайки тъпо в една точка. И на заспалото жури, което хърка в дълбок ретрограден сън.
11
Коментара по темата
11.
RRR
09.08.2017 17:15:39
Божко, явно някой е поръчал материала, който си написал. Коя е тая Гюлсум и за какво се бори?
10.
Победител
02.08.2017 13:33:32
Освен да си го завреш отзад,не знам кво да ти кажа,скъпи Божко! Ако има по-добра песен на този конкурс тази година пусни ни я,да я чуем. И на всеки е ясно, че с песента победител нищо не се случва,но защо трябва да изкарваш такъв хейт,че и цяла статия да напишеш... нямаш ли си работа?
9.
Жури
02.08.2017 12:30:59
Поредната платена и жълта статия :) авторът явно е сляп и глух (от старост и подкупност) плюс това и изключително неграмотен, за да нарече цялата публика неадекватна и некадърна, защото е избрала това, които и харесва. Разбира се това е типично за българския селянин и никак не ме учудва.
8.
Трудовите хора
01.08.2017 18:21:40
Божо, ако общинарите не вървяха по акъла на Диомов, а бяха измъдрили някакъв Чалгарски фестивал по подобие на града, сега ние щяхме да сме столица на Чалгата и Общината да бере/краде/ плодовете. Но уви, и тук се изложихме.
7.
Кроки
01.08.2017 14:05:03
Може би трябваше някой да рапира??
6.
Krasi
01.08.2017 13:25:08
Abe Bogo, ti ne znaech mi magor kolko dieza lma muzikalen kritik stana
5.
Що пък
01.08.2017 13:23:01
Явор Гея пя ли?
4.
х
01.08.2017 13:14:47
Много забавен коментар. А моментът с кражбата на "Океански риболов" е също като откъсът "А Сергей Антонов е невинен" в едни кандидат-студентски бисери от изпит по история на България. Разсмя ме авторе..., поздравления!
3.
3
01.08.2017 13:00:32
за пенсионерски град с нисък стандарт- толкоз, фестивали от началото на миналия век
2.
Е
01.08.2017 12:42:17
Явно автора е на възраст от Бронзовата епоха.
1.
Шибан Лошо
01.08.2017 12:39:57
Няма значение вече.
На беден гъз музика ще искаш.
Не става.
Или вдигаш икономиката и ставаш могъщ търговец или духаш супата.
Пак лигави статии във Флагман.
НИЩО не пише за хора които произвеждат и
Правят пари.
Тая въздухари от фестивала да го духат.
Софийските лигьовщини не вървят тук.
Там е Македония, тук е Византия.
  Добави Коментар
Стефан Цанев: Политическият елит се изроди и деградира От небесна гледна точка светът изглежда по-точно. От голямо разстояние нещата се виждат по-добре. Страшно е, защото се вижда безсмислието от живуркането – живот, равностоен на живота на животните Паника в Швеция заради Евровизия Полиция от половин Европа пази израелската певица
Радост за България! Боряна Калейн и Стиляна Николова със златни медали Родните гимнастички разбиха конкуренцията в Баку навръх Великден 19 000 младежи у нас са безработни 2 600 000 са без работа в ЕС
Мразят ли се Валери Григоров и Папи Ханс? Изпълнителят на хита „Кекс“, заплаши на шега, че ще има убийство на дансинга Европа - пазар номер едно на кокаин в света благодарение на балкански престъпници Изяснява се за къде е бил предназначен кокаинът
Кой да почерпи днес Ирина била дъщеря на езичник, но тя призовавала за правата вяра Верижна катастрофа затвори Прохода на Републиката За щастие, няма пострадали
Нашенци пазаруват агнешко от Румъния Русенци традиционно си пазаруват от северната ни съседка Спират пети блок на АЕЦ „Козлодуй” до средата на юни В рамките на всяко годишно презареждане ще се подменят по една четвърт от касетите в реактора
Русия обяви за издирване Петро Порошенко Не е ясно защо Путин е разпоредил търсенето на бившия украински президент Шофьор загина, след като се вряза с колата си в един от порталите на Белия дом Самоличността на водача на колата засега е неизвестна