Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Магистратите ще се отстраняват от длъжност за всяко тежко умишлено престъпление от общ характер

Ключови думи:
За по-малко от половин час днес парламентът прие окончателно промени от 7 параграфа в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Гласуването на измененията на второ четене в пленарната зала стана след като снощи до 19,30 ч. правната комисия обсъжда текстовете и направи финалните им редакции.

Първо беше приета окончателно възможността за членовете на Висшия съдебен съвет да избират къде в системата да се върнат след края на мандата си - "на длъжността заемана преди избора или на равна по степен длъжност в органите на съдебната власт". Те ще трябва да заявят това свое желание в 14-дневен срок от деня на изтичане на мандата им.

Същата възможност депутатите предвидиха и за съдебните инспектори.

След това промениха част от съществуващите забрани за магистратите в чл. 195 от ЗСВ. Така законът вече предвижда, че магистрат не може "да упражнява търговска дейност под каквато и да е форма, включително лично, чрез подставено лице и/или със скрит пълномощник или да е съдружник, управител или да участва в надзорни, управителни съвети или съвети на директорите или в контролни органи на търговски дружества, кооперации или юридически лица с нестопанска цел, които осъществяват стопанска дейност, с изключение на професионални сдружения, в които членуват".

За възнагражденията, които нямат право да получават съдиите, прокурорите и следователите, беше записано, че са "за извършване на дейност по договор или друго правоотношение с държавна, общинска или обществена организация, търговско дружество, кооперация, юридическо лице с нестопанска цел, физическо лице или едноличен търговец и да упражнява свободна професия или друга платена професионална дейност".

А тези, които имат право да получават, са три вида. Първо за извършване на научна или преподавателска дейност или упражняване на авторски права. Второ - за участие в европейски и международни проекти и програми. И трето - от участие в изработването на проекти на нормативни актове, които са възложени от Народното събрание, Висшия съдебен съвет или органи на изпълнителната власт.

Тук думата взе Филип Попов от БСП. "Остава се с убеждението, че магистратът не може да получава възнаграждение от договор за наем, да речем. Нека да има уточнение, защото иначе е безумно. Възнаграждението за наем също става по договор или друго правоотношение с физическо или юридическо лице", каза той, но текстът беше приет във вида, в който беше предложен от правната комисия със 107 гласа "за", един "против" и 38 "въздържал се". 

Депутатите одобриха и изцяло ново съдържание на чл. 217 от ЗСВ. С него се създава Съвет за партньорство към ВСС,  в който влизат трима членове на съвета, представители на организациите на магистратите (с членски състав не по-малък от 5 на сто от съответния брой на съдиите, прокурорите и следователите), както и представители на магистратите нечленуващи в съсловни организации.

Едно от основните изменения, гласувано окончателно днес от парламента, беше в чл. 230 ЗСВ. В него се предвиди следното: "Когато съдия, прокурор или следовател е привлечен като обвиняем за тежко умишлено престъпление от общ характер, съответната колегия на Висшия съдебен съвет временно го отстранява от длъжност до приключване на наказателното производство". Досега текстът препращаше към чл.132 от Конституцията, а не предвиждаше отстраняване от длъжност за всички тежки умишлени престъпления от общ характер, а само за тези, свързани с правораздавателната дейност.

Единственото изказване в пленарната зала по това изменение направи Пенчо Милков от БСП. Той започна така: "Докладът на комисията е внесен в 8,58 ч., а на мен ми беше даден преди 15 минути. Считам, че това противоречи на правилника. Трябва да има 24 часа преди обсъждането, но въпреки това, мога да взема отношение. Не знам обаче доколко предложенията са ясни на колегите".

Но продължи с предложение за разширяване на обхвата на нормата за отстраняването от длъжност на магистратите. "Сега се предлага да се отстранява от длъжност магистрат, когато е обвинен за умишлено престъпление, но защо от общ характер? Ми, ако извърши престъпление от частен характер - обиди някого или му удари плесница? Сегашната редакция ще му даде правото да продължи да правораздава или да повдига обвинения. Затова правя предложение да остане само умишлено престъпление. Не може лице, което дори е извършило престъпление от частен характер, да продължи да извършва дейността си".

С 35 гласа "за", 64 "против" и 41 "въздържал се" предложението на Милков не беше прието, а в ЗСВ беше предвидено отстраняване от длъжност на магистрат при всякакво обвинение за тежко умишлено престъпление от общ характер.

После думата взе Филип Попов от БСП, като уточни, че няма да прави изказване, а има въпрос към вносителите. "Какво наложи промяната на 180 градуса от "Осанна до разпни го" - обаждане ли имаше? Какво се случи?", визирайки оттеглянето на текстовете от проекта, които предвиждаха забрана за външно финансиране на магистратските организации.

Така проектът стигна до заключителната си разпоредба, с която беше даден 30-дневен срок от влизането в сила на промените на всички магистрати, членовете на ВСС и инспекторите да подадат декларации по чл. 195а ЗСВ. Т.е. "за всички свои дейности и членства в организации, включително тайни и/или неформални организации и общества, юридически лица с нестопанска цел и в граждански дружества или обединения". Досега това задължение имаха само новоназначените магистрати, а след измененията то вече обхваща всички съдии, прокурори и следователи.

"На заключителната разпоредба е времето да кажем, че този закон, начинът, по който беше внесен, обсъждан и днес приеман съсредоточи в себе си всичко, което законодателната техника не трябва да бъде - внесен от никъде, предизвикал обществен скандал, оттеглен в последния момент основен текст от него. И накрая внесен в зала в нарушение на най-елементарния срок, който може да позволи на депутатите да се запознаят с това, което ще гласуват. И това по темата, по която всички декларирахме, че ще работим - за правосъдната ни система. Това беше едно силово упражнение, едно налагане на един закон и БСП не гласува "за" нито един текст", каза Крум Зарков от левицата.

И това накара председателя на правната комисия Данаил Кирилов да вземе думата. "Аз трудно мога да опиша едно такова отношение и поведение. Обяснявам си го само с оглед необходимостта да се търси сблъсък и политически дебат. Колегите, които вчера не бяха на заседанието на комисията по правни въпроси, трябва да знаят, че тя дебатира около 4 часа до 19,30 ч. по този доклад, нищо, че е само от 6 параграфа. Участваха представители на ВСС, тези които прецениха и имаха изцяло опозиционно мнение по проекта, на всички неправителствени организации, които се припознаваха като получатели на средства от тук и от там. Няма да коментирам и вижданията за прилагането на правилника, но смятам, че по този проект се осъществи един максимално широк дебат", заяви той. А след него и председателят на парламента Димитър Главчев каза: "Нито един срок на правилника не е нарушен, обратното означава спекулации или непознаване на правилника".

Така дискусията завърши, промените в ЗСВ бяха приети и парламентът продължи с другите точки от програмата си.
4
Коментара по темата
4.
М21
29.07.2017 08:54:01
Да не дава господ на съд да ходиш.
3.
Az
27.07.2017 20:18:25
Мамицата им мръсна магистратски курви юридически!
2.
пешо кура
27.07.2017 20:00:01
Сега да излезе кмета на Бургас М.Николов и да каже колко йотела и фирми има след него Далаверко .Данчо Ментата и т.н.
1.
Суджука
27.07.2017 19:57:16
Сега корумпираните съдии дето се правиха на отворено ще духат



на "суджука" "салама"можело значи но не е имало желание
  Добави Коментар
Арестуваха Жерар Депардийо, разпитват го за сексуално посегателство над две жени Според една от жените той я е докосвал по интимните й части без нейно съгласие през 2014 г. на снимачната площадка Главчев смени още 6 областни управители Кабинетът сменя управителите на областите Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, област София и Софийска област
Ученичка от Бургас реши да премине на червен светофар , попадна в болница Момиченцето получило охлузване на лявото коляно Орязаха добавката за Великден на хората с увреждания Не им се полагало след като ползвали и помощта "личен асистент"
И тази певачка легна под ножа, клъцна си носа Новият  дует на Десита и Галин е с над милион гледания за седмица Намериха 700 000 евро в багажа на пътници на летището Двама братовчеди искали да ги изхарчат в Турция
Президентът наложи вето върху промените в Закона за насърчаване на инвестициите Според държавния глава законодателството трябва да позволява бързо и качествено изграждане на важните за България обекти Oтбелязват с концерт постиженията по европроекти по програма „Tранспорт“ Заповядайте на 14 май 2024г., вторник, от 19.30 ч. на площад "Тройката", ще има много музика, игри и изненади
Почина известен бизнесмен Светлозар Пенчев е собственик на пловдивски машиностроителни фирми "Триера" Почистиха коритото на реката зад централен плаж в Лозенец На територията на цялата община превантивно се почистват речни корита и дерета
4-месечно бебе загина заради торнадото в Оклахома Пет са жертвите, а ранените са десетки Започва Страстната седмица Във всичко, което правим, трябва да бъдем водени от вярата в милостта на Господ