Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Мафията се ъпгрейдна! Рушветите за политици, съдии и митничари вече са в биткойни

С тази виртуална "монета" можете да си купите всичко от пица до оръжие на черно
Ключови думи: биткойн, криптовалути, употреба, значение, крипто, валута
В последните години все по-често чуваме за криптовалутите и в частност за първата децентрализирана такава – Биткойн. 

Алтернативните пари започват да добиват сериозна популярност, но малцина знаят на какъв принцип работят.

Транзакциите с криптовалути се извършват посредством сложни криптографически уравнения, които ги превръщат в практически непроследими. Понеже валутата е децентрализирана няма и орган, подобен на банките и надзорът, който да отговаря за разпространението и за търговията с нея. Те не се управляват и от нито една държава или частно лице - хем ги има, хем ги няма. В пълното значение на думата те са напълно анонимни.

Това анонимно творение, започнало да навлиза на финансовите пазари малко след кризата през 2008 г., в момента е един от най-големите хитове и повод за разгорещени дебати във финансовия сектор.

Първата такава валута е Биткойн (именно затова покрай нея се шуми най-много) и тя в момента държи около 55% от пазара на криптовалутите. През последните 3 месеца нейната стойност спрямо долара расте главоломно като само през изминалите 2 седмици тя достигна тоталния си пик от 2800 $ за 1 BTC (абревиатурата за Биткойн).

От 2009 г. на пазара се появиха десетки други такива системи за разплащане, които се характеризират с това, че в началото са много скъпи, постепенно цената им пада и накрая се нормализира до едно средно ниво между 30 и 100 долара. Някои от тях пък в момента дори не се равняват и на 1 цент. За разлика от Биткойна, който извървя обратния път и в момента е изключително конвентируем.

Първоначалната идея е това да е бъдещето на финансовата система. Изхождайки от убеждението, че банковата такава е остаряла и непроменена с години, а вече живеем в дигиталната ера, група от компютърни специалисти започва да разработва първичната идея за криптовалутите.

„Защо това е важно?”, е въпросът, който най-вероятно си задавате вече.

Защото тяхното естество ги прави изключително добро средство за разплащане, не само в ежедневието, но и в подземния свят. Те са практически непроследими, за разлика от обикновените хартиени пари, които имат регистрационен номер, воден знак и са контролирани от държавата. Точно това им свойство ги прави чудесен инструмент както за дребните престъпници, така и за едрите риби и дори за редица хакери. И тъй като има търсене - има и предлагане, а в криптовалутата се въртят милиарди. 

В момента основната употреба на криптовалутите от крими структурите в света се намира в нишата на откупите и наркотиците. Докато холивудските продукции са ни научили да вярваме, че когато някой е отвлечен или нечия информация открадната, престъпниците настояват за куфарче с пари. Това е далеч от реалността днес. По-реалната ситуация в такъв момент е да получите СМС или IM (instant message), в който да ви е описана проста сметка в Биткойн и исканията на престъпниците. За разлика от една банкова сметка обаче тази няма титуляр и не е физическа.

Дори и все пак да изпратите парите, тяхната крайна дестинация е напълно непроследима, тъй като единственото, което се описва в нея е „изпратен”, „пристигнал”. Валидацията на транзакцията може да се осъществи от всеки един потребител, който търгува със или „търси” биткойни в мрежата.

Веднъж изпратени „парите” не могат нито да се върнат, нито да бъдат открити. Те се превръщат в малка част от целия код в интернет пространството и могат да бъдат достигнати само от човек, който знае как и какво да разшифрова. Именно от тук идва и криптографксата част в тези валути, но това е съвсем друга тема.

Точно такъв бе случаят и с масовия хак преди по-малко от месец, който хвърли в тотален хаос Европа. Вирусът, влизащ в категория ransomware (бел. от английското „ransom”, „откуп”), успя да порази стотици хиляди компютри, блокирайки достъпа до информацията, складирана в тях.

Единственото решение – заплащането на откуп под формата на биткойн, който да разкодира информацията.

Оказва се, че и престъпният контингент в България се адаптира в новата ситуация с криптовалутите.

В края на миналия месец станахме свидетели как група от 8 бивши и настоящи митничари, с помощта на 22-годишен хакер, успяха да осъществят измами на границата в размер на 800 млн. лв.

Това стана именно посредством Биткойн, чийто курс спрямо долара тогава се бе качил на $2700. Парите веднага са били обръщани в криптовалутата и възлизат на стойност над 200 000 BTC. Групата правела т. нар. фиктивни транзити. В системата на митниците излизало, че камиони със стока тръгват от Полша и Унгария и по документи се движат транзит за Турция. От компютри в митниците „Капитан Андреево“ и „Калотина“ се отбелязвало, че транзитът е приключен, а тировете са напуснали страната, като търговецът си възстановил ДДС, мита и акцизи. Физически камионите изобщо не минавали българо-турската граница, а стоката им най-вероятно се продавала контрабандно в ЕС.

Това е показало разследването на ГДБОП, но ще е интересно какви доказателства ще се приложат по делото, защото такива трудно могат да се намерят. Реални доказателства, че митничарите са получавали рушветите в биткойни няма как да бъдат приложени, а на косвени трудно ще се намери магистрат, който да ги осъди. Случаят е показателен затова, което ни очаква оттук нататък. 

Криптовалутите са обширна тема, която не може да бъде обхваната в един обикновен материал. Макар да имат своите приложения в криминалния свят те са и със значителни плюсове от гледна точка на обикновения потребител.

С Биткойн в момента всеки може да закупи всичко от интернет. В отделни държави на Запад дори има специални банкомати, който приемат дигиталния портфейл на гражданите и чрез тях се осъществяват транзакции бързо и лесно. Можете да си закупите дрехи, аксесоари, храна и дори апартамент. Дори в София има няколко такива „банкомати” (наричат се битомати) и те са редовно ползвани от хора, който извършват транзакциите си с криптовалутата.

Най-скъпата пица

За финал една интересна история, илюстрираща волатилността на криптовалутите. През 2010 г. – една година след като те официално влизат на финансовите пазари, мъж прехвърля 10 000 BTC на свой приятел с молба да му закупи 2 пици от близката пицария. Тогавашната им стойност е около $25. Този човек тогава дори не е подозирал, че след по-малко от 7 години е щял да бъде милионер, ако не бе изял тези две съдбовни пици. Стойността на 10 000BTC в момента се равнява на малко над 28 млн. долара!
3
Коментара по темата
3.
КоджаРушешветлиев
08.06.2017 21:34:52
БИТкойните са измислени от ком.специалиасти от Библиотекарския У-т УНИбит
2.
:)))))))
08.06.2017 20:19:32
Биткойн и останалите криптовалути са бъдещето, а рушвети винаги ще има.. дали ще с хартиени пари или виртуални, все тая :)
1.
кот такоа
08.06.2017 20:10:40
цената на биткойна се вдига , за сметка на това цената на керанка главоломно пада и пада и пада....
  Добави Коментар
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица
Путин отива на гости на Си в Китай Новият мандат на руския президент започва на 7 май Европейци идват у нас на гости на забранената ОМО „Илинден“ ЕСА приютява сепаратисти от целия континент
Мъж изпи 25 чаши вино, докато тича в маратон Том Гилби дегустира на сляпо различни чаши вино по време на всяка миля от Лондонския маратон Руснаците, избягали в чужбина, се завръщат, подпомагат военната икономика на Путин Обратната миграция с голям принос за икономическия растеж на Русия през 2023 г.