Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Експерт посочи пред Флагман.бг защо старите дървета в Бургас са опасни и трябва да се премахнат

Короните на дърветата са редуцирани, с малко листна маса и не могат да се изхранят корените, поради което загиват.
Ключови думи: дървета, отсичане, Бургас, недоволство, община, алергии, корени, улица, доц. Анелия Пенчева, топола, Флагман

Проблемът с отсичането на дърветата по бургаските улици буни от години духовете в града. Флагман.бг потърси експертното мнение на специалистите, защото те са хората, които могат да дадат оценка за състоянието на ландшафта в Бургас. (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)

Днес ви запознаваме със становището на доц.д-р Анелия Пенчева, един от експертите в сферата. Тя е завършила специалността Озеленяване (сега Ландшафтна архитектура) в ЛТУ – София. Специализара в областта на растителната патология „Патология на растенията и химия“.  Има повече от 80 научни и научно-приложни статии и доклади в областта на защитата на декоративните растения, приложната ентомология и приложната фитопатология.

„Премахването е по-скоро желателно при инфраструктурни проекти, защото при различните изкопни работи и полагането на настилки се нарушава драстично кореновата система и такива дървета след това бързо загиват. И представете си колко средства ще трябват отново, ако 2-3 години след като са положени нови тротоарни настилки, се наложи подмяна на уличните дървета. За специалистите в областта на дендрологията и ландшафтната архитектура, дърветата пo бул. „П. Евтимий“ отдавна са загубили функциите си”, обясни доц. Пенчева.

Ето така би трябвало да изглеждат здравите софори на възрастта, на която са дърветата по улиците на Бургас – облистени и с широки плътни корони

Ето как всъщност изглеждат те

Тези дървета още преди десетилетия са драстично подрязвани, което е нарушило съотношението между корона и коренова система. Това е ограничило хранителния режим на дървото и довело до проблеми в здравния му статус.

Короните им са редуцирани, с малко листна маса и не могат да се изхранят корените, поради което  загиват. Доказателство за влошеното им състояние е наличието на плодни тела от  патогенна гъба. Тя се внедрява при наличие на срязване или счупване на клони, намиращи се до 5 м от основата на стъблото.

Корените на въпросните дървета са излезли над повърхността, повдигнали са настилките и в повечето случаи са със силна степен на загниване. Като се има предвид, че и короните са силно дебелансирани, поради драстичните резитби, то при поява на по-силни ветрове съществува опасност от падането им върху хора, МПС или сгради в близост.

Тя посочи, че дърветата, които имат асиметрични и рехави корони обикновено влошават цялостния архитектурен профил на улицата.  В повечето случаи те са несъизмерими с мащаба на сградите и ширината на уличното платно и са разположени в недопустима близост до прозорците на живущите, създавайки им определен дискомфорт.

„При озеленяването на такива улици подчертаването на силуетната й изразителност се постига чрез използването на дървета с еднакъв хабитус и добре оформени корони. В този смисъл търсеният ефект е драстично нарушен и дърветата не допринасят по никакъв начин за модерния европейски облик на уличните пространства, а по-скоро са доказателството за системно натрупвани грешки при поддържане на уличните дървета”, допълни експертът.

По думите й в Бургас през 60-те години на миналия век са засаждани обичайни за този период дървета – липи, софори, брези, чинари, ясени, ацери, акации, конски кестен и др. Оттогава досега са настъпила редица промени,  които променят растежните условия и правят някои от видовете неподходящи за озеленяването на конкретни улици.

„Съществен проблем е състоянието на кореновата система на дърветата по улиците. В много от случаите те са оголени, загнили, с до 50 см над нивото на тротоарната настилка. Това рефлектира в неравности по пешеходната зона и неминуемо ще затрудни и оскъпи предстоящите строителни дейности, свързани с реконструкция на улиците. Другият проблем е, че високите дървета, които са оставени като пилони, само с централно стъбло и без скелетни клони, могат лесно да паднат при по-силен вятър и да нанесат повреди на близкостоящи сгради и МПС”, категорична е доц. Пенчева.

Специалистът  разясни, че проблемът с алергиите при хората се получава, защото  например липите по време на цъфтеж предизвикват реакции, които провокират сенна хрема. Опасни са също женските тополи, които през май изхвърлят пухчета.

Относно ландшафтната архитектура на Бургас доц Пенчева каза, че по принцип зелените площи се изграждат в унисон с архитектурните обекти.

„Развитието на озеленяването в Бургас е следвало тенденциите, характерни за цялостното развитие на България през годините след 9 септември. В момента община Бургас влага много средства в поддържане и реконструкция на зелената система на града. Относително повече средства, отколкото в София например. Бургас има най-добре поддържания парк у нас – Морската градина. И много други примери на добре извършени реконструкции на зелени площи, включително и на улици. Може би има един период след Демократичните промени, когато поради липса на средства грижите по текущото поддържане са силно занижени. Тогава не са извършвани своевременно резитби и е подценено възрастовото възобновяване на парковата растителност. При последвалите масови резитби са нанесени много съществени щети на голяма част от дърветата. Дебелината на отрязваните клони е с диаметър над 20 см, при което са се отворили големи рани. Гражданите възприемат като драстични промените при подмяна на уличните дървета, но на практика заразяването продължава и макар и по-бавно, те загиват. Ако смяната беше поетапна в годините, като се започне с най-заразените индивиди, процесът можеше да се забави. Но дори при грешки в проектирането на растителността, една площ би изглеждала много по-добре, когато околните сгради, настилките и парковата мебел са в добро състояние, а тревният чим е добре поддържан. Така че, не би трябвало зелените площи да се отделят от цялостната инфраструктура на града и да се търсят грешките единствено там”, категоричен е експертът.

Доц. Пенчева препоръчва нововнасяните дървета да са съобразени с растежния простор, който различните по ширина улици осигуряват, за да не се налагат такива резитби, които изтощават дърветата. И самите те да са по-адаптивни към промените в климатични условия. „Хубаво е дърветата да се подменят след определена възраст, когато са изчерпали своите функции-около 40 години”, заключи експертът.


11
Коментара по темата
11.
така така
06.06.2017 20:21:03
като никой не се грижи за тях е нормално да изглеждат така... в големите градове зад граница защо изглеждат като на снимка а? защото се грижат за тях!!!
10.
канцеларски плъх
06.06.2017 15:02:15
Спокойно, граждани. Ще започваме да строим небостъргачи които да ви пазят сянка
9.
Георги
06.06.2017 12:05:18
Ако се поддържаха редовно,нямаше да има нужда от поредната ви глупост,която правите за града.
8.
Обществена заплаха
06.06.2017 10:38:51
Значи не е в нас проблама, а в природата?
7.
*********
06.06.2017 10:26:41
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
6.
f
06.06.2017 09:59:48
Те ги режат мангали както им дойде, после как трябвало да изглеждат... сигурно пак предният кмет е виновен нали ....
5.
неспециалист
05.06.2017 23:42:53
Разходка от Тройката до автогара Юг, към Приморец и Републиканска, със сигурност гарантира поне топлинен удар. Скоро и Патриарха ще добавим към списъка!
4.
vvv
05.06.2017 21:18:51
Уникално поръчкова статия, доц. да си вземе дипломата и в тоалетната, за некъдърното управление на "Озеленяване" в Бургас пример площад "Тройката" - множество осакатени дървета, които по логиката на "доц." трябва незабавно да се премахнат. Предлагам управниците лятото да прекарват по един час на площада за профилактика да им дойде акъла, че не всичко е пари!
3.
Spiros
05.06.2017 18:39:58
да ти туря на експерта анално аз.......ако беше така във всички нормални държави щяха да секат на воля. аме не е така. болните дървета се лекуват а не се секат. тъпанарите от ГРОБ барабар с Момата изсякоха дървета на 40 години. колко ще 4акаме да порастнат новите????
да еба и тъпанарите ви да еба нещастни. в коя държава някой е видял нещо подобно
2.
С
05.06.2017 18:32:23
Ей това е идиотизъм! Дърветата променят архитектурния профил на улицата - гениално! Аз си мисля, че хората го правят. Дайте да изсечем всички дървета, после пак ще опънем едни общински пари да залесяваме незнайно с какво, най-вероятно е с най -ефтинкото да има за крадене! А това, че да израстне голямо дърво трябват 10 години минимум? А това,че за десет години през лятото няма да има и едно дърво даващо сянка сред напечения бетон? Ма нищо, дендроложката ще хапне, общинарите също, а вие ще духате супето докато се печте по напеканите улици!
Махат се само болни дървета и замяната се прави поетапно! Те инак франсетата щяха да изрежат булонския лес и да бучнат нови фиданки!
1.
Tapaci
05.06.2017 17:46:35
Kak da izglejdat kato wie gi orqzahte koronite ...wie ate kragli idioti parwo rejete posle mi pokazwate kak trqbwalo da izglejda i kak ste go naprawili vie predi godina
  Добави Коментар
АПИ е осъдена за 200 хил. лв. заради смърт при потопа в с. Бисер Мъжът загива, защото мост, рухнал при бедствието, не е обезопасен, приема съдът Младите даскали бягат от училищата заради агресията и бумащината КТ "Подкрепа" иска заплатата на преподавателите да е 150% от средната
Българите плащат в кеш, използват все повече пари в брой Банкнотите и монетите в обращение са за над 29 млрд. лв. Задържаха 12 партиди лимони със завишени нива на пестициди на границата Ежедневно в страната ни влизат стотици камиони, които внасят храни от трети страни
Фънки призна за страшна болест Хилда Казасян направо изтръпна по време на шоуто от думите му Извадиха 15 кърлежа от тялото на дете след игра в парка Обработвани ли са тревните площи в София
Слави Трифонов се изправи на крака, напът е да пребори множествената склероза Шоуменът се подложил на експериментална терапия, която давала учудващо добри резултати Гърция отчете 16,5% ръст на постъпленията от туризъм Пристигналите в Гърция туристи през 2023 г. възлизат на 30,08 млн. души спрямо 29,875 млн. през 2022 г.
Козунак от Александрийско тесто! Уникален е! Приготвянето става бързо и лесно, а вкусът е повече от уникален – всички го харесват 110 лева - цената великденската трапеза за 4-членно семейство Това показват наблюдения на Института за социални, синдикални изследвания и обучение
Банките спечелиха 818 млн. лв. за три месеца Заемите надминаха 100 млрд. лв. КЗП-Бургас ще проверява агнешко, яйца и козунаци в търговските обекти преди Великден С особено внимание ще се следят стоките с етикети за биопроизход