Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Навръх 9 май! Показват как социализмът уби модерната архитектура за сметка на бетоните и панелките

Ключови думи:
Изложбата "Българският архитектурен модернизъм от 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век" представя 30 от най-представителните сгради от периода. Сред тях има апартаментни сгради, фамилни къщи, индустриална и религиозна архитектура, обществени сгради, както и допълнителна достъпна информация за архитектурата и историята от периода.

Изложбата ще бъде открита от 17.30 часа днес в КЦ "Морско казино". Тя е продукт на няколкогодишни изследвания на знаковите сгради, за които са проучени литература, архиви, преса от периода и други материали. Проведени са и теренни проучвания чрез срещи с наследници на първите собственици на зданията. Целта на изложбата е да запознае широката публика с богатото и разнообразно архитектурно наследство, което България все още пази. Желанието на авторите е да покажат, че голяма част от нашите градове са застроени от талантливи български архитекти в периода между двете световни войни. И те са творили на изключително високо ниво.

Изложбата е и своеобразно представяне извън интернет на фейсбук страницата "Български архитектурен модернизъм" (www.facebook.com/BGarch203040 ), която от няколко години съществува с цел да популяризира архитектурното наследство от Модернизма. Основни автори са Васил Макаринов (създател на страницата, историк на изкуството, музеен работник в "Национален политехнически музей") и Теодор Караколев (журналист, изследовател, история на изкуството, студент в "Нов български университет"). По визуалната идентичност и материалите са работили също художничката Дея Вълчева и архитектът Любомир Пейчев, а с научна редакция са се включили изтъкнатите историци на архитектурата и изкуството д-р арх. Любинка Стоилова и доц. д-р Ружа Маринска, консултации по превода на английски прави известната преводачка и любител на архитектурата Мариана Мелнишка.

След откриването на изложбата в Бургас, авторите ще разкажат за проучванията си и целите на работата на групата "Български архитектурен модернизъм". В 18.10 ще бъде проведена и архитектурна обиколка сред някои от интересните бургаски сгради, построени в този период и стилистиката на модеринизма.

Изложбата се финансира от Централния фонд за стратегическо развитие към Нов български университет.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Тръмп вдига на непознати номера, лесно е да се получи личния му номер Той е запазил стария си телефонен номер въпреки опасенията, че Китай може да го следи  Социолог: Вкарването на спортисти в листите е експлоатация на имената им С листите си партиите дават ясен сигнал за посоката, в която ще водят кампанията
Гърците на масов петролен туризъм в България А българите пътуват до Гърция за по-евтини хранителни продукти, след като там бе въведен таван на цените Израел удари високопоставени ирански военни лидери Засегнати са ключови фигури в иранската сигурност
В Шри Ланка обяви всяка сряда ще е почивен ден, за да се пести гориво Правителството предприема мерки за справяне с евентуален недостиг на гориво, причинен от войната в Иран Апелативният съд възобнови делото за предсрочното освобождаване на Брендо Според съда, първоинстанционният съд трябва да продължи производството и да се произнесе по същество.
Тир разсипа товара си и блокира Прохода на Републиката Инцидентът на международния път край село Пчелиново доведе до временно затваряне на пътя Димитър Николов: "Скъпи социални работници, бъдете опора и светлина за нуждаещите се в трудни моменти!" Кметът на Бургас изрази благодарност към социалните работници по повод световният им празник 
Заплахата от хиперзвукови ракети: какви шансове има България за защита? Paзpaбoтĸa e нa ĸoмпaниятa Сhіnа Аеrоѕрасе Ѕсіеnсе аnd Іnduѕtrу Соrроrаtіоn (САЅІС), ĸaтo ce явявa eĸcпopтнa вepcия нa пpoтивoĸopaбнaтa YЈ-12. Ремонт ще затрудни движението в жк „Възраждане“ Затруднено ще е движението по кръстовището между улиците „Цар Калоян“ и „Пробуда“ в ж/к „Възраждане“ в Бургас на 17 и 18 март
Новият върховен лидер на Иран с 3 милиардна финансова империя в Европа Моджтаба Хаменей контролира милиардни активи в Европа и Близкия изток, включително луксозни имоти в Лондон, съобщава Jerusalem Post Земетресение с магнитуд 6 удари Куба Силният трус беше регистриран във вторник сутринта, епицентърът се намира на 15 км дълбочина