Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Боли ли ви глава ако не сте пили кафе? Вижте защо!

Ключови думи: кафе, болки, глава, главоболие, причина
Пропускането на сутрешната чаша кафе нерядко води до появата на внезапни главоболия при любителите на енергизиращата напитка. Този и други сипмтоми на абстиненция, свързани с кофеиновия прием, са подробно описвани от съвременната наука през последните два века. Те се дължат на факта че кофеина, биологично активната молекула на кафето, е силно адиктивна, а пристрастяването влияе силно на мозъчната активност и нервната система.  

Макар да не е толкова увреждащ здравето като други наркотични субстанции, кофеина може да доведе до силна зависимост от приема на дневната доза. Кофеина работи, чрез взаимодействието си с аденозин – молекула, намираща се из цялото тяло, но имаща специфични функции в мозъка: регулация на множество невротрансмитери и влияние върху усещането за умора и сънливост. Свързвайки се с рецепторите на някои мозъчни клетки в хода на деня, аденозина постепенно води тялото към по-силна умора и нуждата от почивка към края на деня.  

Кофеиновата молекула има сходна химична структура с аденозина, което и позволява да се свързва със същите мозъчни рецептори и да предотвратява последващото свързване на аденозин. По този начин се блокира функцията на аденозина – кофеина не придава енергия, той спира мозъчния механизъм за усещането за умора, което води до по-високата енергичност на тялото и ума.  И това е интересно: Канела за поумняване - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to. Някои изследвания сочат, че ако кофеин се приема ежедневно, мозъка се адаптира като започва да образува допълнителни аденозинови рецептори за нормализиране на мозъчната функция. При спиране на кофеиновия прием, в мозъка вече са налични повече от нормалния брой аденозинови рецептори, което променя баланса на невротрансмитерите и води до по-бърза умора – първи признак на абстиненцията.  

Между 12 и 24 часа след последната приета доза кофеин, привикналият със стимуланта мозък започва да изпитва промени в кръвоснабдяването и биоелекричната си активност. Те са отговорни за появата на главоболия, отпадналост и понижено внимание. Тези симптоми могат да траят от 2 дни до 2 седмици, след което мозъчната активност се нормализира и адаптира към оптимална функционалност без приема на кофеин.   

Съветва се избягването на болкоуспокояващи в този период, освен ако главоболието не продължава повече от 60-90 минути или е твърде силно. При успешно преминаване на периода на абстиненция, е препоръчително преминаването към безкофеинови алтернативи на кафето.


0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани
Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово Гръмна бомба за него Ще води "белия балет"