Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Окрупняват ли се лявото и дясното и ще изчезнат ли малките партии

Засега „Да, България” на Христо Иванов изглежда най-перспективна, ДОСТ също събра не малко гласове
Ключови думи: ГЕРБ, БСП, ДПС, ДОСТ, Обединени патриоти, Реформаторски блок, Глас народен, Народен съюз, Бойко Борисов, Делян Пеевски, мафия, Нова република, Радан Кънев, Да България, Христо Иванов, Движение 21, АБВ, Татяна Дончева, Константин Проданов, Подемос, СИРИЗА, Георги Първанов, Румен Петков, Ивайло Калфин


ГЕРБ е безспорният печеливш на парламентарните избори тази неделя. Формацията на Бойко Борисов победи за четвърти пореден път на вот за Народно събрание, което не е толкова голяма изненада. Уникалното в случая е, че ГЕРБ за първи път повишава броя на гласоподавателите си. И то след участие във властта.

Какво обаче става с по-малките формации и има ли бъдеще пред тях?
Привидно през последната година се наблюдава окрупняване на лявото и дясното политическо пространство. Първо БСП смаза АБВ и „Движение 21” на президентските избори през 2016 г., а след това изглежда ги и довърши на вота в неделя. Малката лява коалиция взе едва около 1,5%.
Очевидно е, че оставката на Георги Първанов като лидер на АБВ и последвалата коалиция с Д-21 на Татяна Дончева не даде резултат. Провалът тук бе предвидим. Двете партии изглеждат несъвместими. Новият лидер на АБВ Константин Проданов е фен на леви популистки движения като СИРИЗА и „Подемос” и изповядва техните виждания. В същото време основно лице в партията продължава да е старият играч Румен Петков – политик с много спорна репутация. От друга страна авторитетният Ивайло Калфин изчезна от политическото пространство. Това трудно се връзва с тезите на лидера на Д-21 Татяна Дончева, която се опитва да говори за борба с корупцията и радикална правосъдна реформа. Тема, чиито основни говорители са десни субекти като ДСБ и „Нова република” около Радан Кънев, както и новата формация „Да, България” на Христо Иванов.

За АБВ и Д-21 трудно може да се намери политическа ниша. Бъдещето им изглежда обречено. Обрат е възможен само при чутовен провал на БСП. Какъвто обаче скоро не се очертава. Червените вероятно ще са опозиция в следващия парламент. А Корнелия Нинова доказа, че знае как да се възползва добре от това.

Тук е моментът да се каже, че на пръв поглед БСП изглежда претърпя неуспех на тези избори, но това е само частично вярно. Добре е да си спомним какво бе състоянието на партията само преди година (при стария лидер Михаил Миков). Червените увеличиха вота си спрямо 2014 г. близо два пъти и се доближиха опасно до ГЕРБ. Стратегията на рисковата Корнелия Нинова досега бе успешна. Загубата се дължи вероятно на това, че тя „пренави пружинката” на национализма, популизма и соцносталгията, което консолидира електорат около ГЕРБ.

Партията на Бойко Борисов пък получи допълнителен бонус от разцеплението на старата десница. Много избиратели, които харесват по-малките формации, свързани с „Реформаторския блок”, „Нова република” или дори „Да, България”, предпочетоха да заложат на сигурното. Защото само за ГЕРБ се знаеше твърдо, че е над изборната бариера.

За разлика от малките леви обаче при малките десни има перспектива. На първо място, защото техните резултати не са толкова лоши. „Реформаторският блок” е с 3%, „Да, България” – с 2,9%, а „Нова република” – с около 2,5%. Заедно те събират над 8%. Друг е въпросът, че механичният сбор е некоректен.

В този си вид „Реформаторският блок” е несъвместим с останалите две политически сили. Формацията, особено с добавките „Глас народен” и „Народен съюз” (хора, свързани с БСП и ДПС), изглеждаше доста безпринципна. „Реформаторите” придобиха и реноме на притурка на ГЕРБ. Подобен формат няма бъдеще.

Големият хит на тези избори с много голям потенциал е всъщност „Да, България”. Партията на Христо Иванов бе създадена преди само три месеца и набра бързо над 100 000 гласа. Силата й се крие в няколко неща. Първо, че не робува на деленето „ляво – дясно” и има претенции да обхване избиратели от целия спектър. Освен това залага на много срещи с граждани и на агитация с модерни средства, които предоставя глобалната мрежа - интернет. Христо Иванов и компания нямат пренебрежителното отношение на десните елитарни (и бутикови) формации като ДСБ към хората от малките населени места и са готови да обясняват търпеливо на всеки тезите си с прости думи. В „Да, България” се включиха и много успешни и млади лица от различни професионални сфери, което разширява възможностите и идеите отвътре. Въпросът е дали след тези избори те ще се разбягат или ще се консолидират.

Основната разлика между „Да, България” и „Нова република” е, че първите разчитат на нови лица, докато вторите – на изпитани играчи. Политическите им тези и виждания са идентични. Там обединението изглежда логично. Но няма да е чудно, ако партията на Христо Иванов се почувства достатъчно силна да продължи сама, за да не бъде свързвана с десницата, понеже това не отговаря на претенциите й за всеобхватна партия.

Пред „Да, България” обаче ще е трудно предизвикателство да убедят избирателите на ГЕРБ да спрат да гласуват за Бойко Борисов и да подкрепят тях. Другият електорален потенциал за Христо Иванов и компания са хората, които рядко ходят до урните и които наистина са много. Да достигнеш до аполитични граждани обаче е трудна задача.

В „Реформаторския блок” и „Нова република” вероятно ще завалят оставки на лидери, за да могат да се рестартират като алтернатива. Радан Кънев вече я подаде.

Така или иначе партиите отдясно ще трябва да чакат търпеливо ГЕРБ да почне да губи доверие през следващите месеци и дори години. Партията на Бойко Борисов вероятно ще управлява, но с рискови партньори, каквито са „Обединени патриоти”. 44-ото Народно събрание има опасност да бъде превзето от популизъм заради отсъствието на модерна опозиция. През годините Бойко Борисов успяваше да поддържа баланс, като избягваше непопулярните реформи и пазеше добри отношения с медиите, свързани с Делян Пеевски и ДПС, както и с прокуратурата. Замитането на проблемите под килима обаче в един момент неминуемо води до големи бели. Най-очевидният пример е сривът на Корпоративната търговска банка, който по стечение на обстоятелствата се случи при управлението на БСП, ДПС (и „Атака”). Лошата работа на регулаторите, партизацията на администрацията, нарастващата корупция и отровната медийна среда, завладяна до голяма степен от мафиотски политически кръгове, рано или късно ще доведат до тежко срутване в системата.

За изчистване на тези проблеми няма да помогне и партията на Веселин Марешки „Воля”, противно на очакванията на бързо намаляващите му избиратели.
Аптекарят успя да хване „последния влак”, преди подкрепата му да падне под бариерата. Той обаче едва ли ще допринесе за справяне с пороците в системата, а точно обратното – ще отрови средата допълнително. Много е вероятно депутатите му да бъдат „напазарувани”, както се е случвало в последните няколко парламента при формации като РЗС, „Атака”, ББЦ и др. Веселин Марешки явно е мимолетен политически играч.

Освен малките в лявото и дясното на тези избори привидно губеща е и коалицията ДОСТ на Лютви Местан. Това обаче не е точно така. ДОСТ взе над 100 000 гласа и получи близо 3%. Вярно е, че не достигат за прескачане на бариерата, но ефект има. Първо, ДПС губи от ролята си на силен фактор в българската политика и изглежда, че за първи път от много години ще е четвърта политическа сила. В бастиона Кърджали ДПС падна под 50%, а ДОСТ е втора с над 21%. Местан е истински лидер, за разлика от Мустафа Карадайъ, и няма да се предаде лесно оттук нататък. ДОСТ няма да пропусне възможността да атакува и малките населени места на частични местни избори. Не бива да се пренебрегва и подкрепата на Турция. В коалиция с ДОСТ е и Народната партия „Свобода и достойнство” на Орхан Исмаилов и Касим Дал, което също е бонус.

Проблем пред Местан и компания е доколко те са компрометирани заради обслужването на чужди интереси и дали няма да бъдат смазани от държавната машина, прокуратурата и службите, където ДПС все още има осезаемо влияние. Което впрочем се видя и в предизборната кампания. Най-яркото доказателство е това, което се случи в последния момент с попълването на декларациите за гласуващите зад граница. Инструкцията на ЦИК за чужбина дълго време беше, че тези декларации може да се попълват извън секцията, а само подписът следва да се полага задължително пред комисията, за да не се губи време. Два дни преди изборите обаче това внезапно се промени и се реши всичко да се прави пред комисията. Това затрудни изключително много гласуването в Турция. Според Валери Симеонов от „Обединени патриоти”, именно това е лишило ДОСТ от около 50 000 гласа и така коалицията около Местан е останала извън Народното събрание.
Големият въпрос пред ДПС е как може да бъде неутрализиран Лютви Местан, без когото конкуренцията в смесените райони трудно ще оцелее.
8
Коментара по темата
8.
Деоса
28.03.2017 08:09:49
Преброиха ли гейовете колко са?
7.
Наблюдател
28.03.2017 07:12:36
Най добре е да се обединят всичките в парламента и пропорционално да си делят краднатото според процентите ,,,Марешки -4 жълтици ,Корнелия -27 жълтици Боко 32 жълтици патриоти и ДПС по 9 ,,,И да не ни разиграват повече.
6.
Оня
28.03.2017 02:27:34
Касабов,печеливши от тези избори са единствено ПП Възраждане и гласувалите за тях.Започнаха от нищото и без съмнителни дарения като при Да,България,а също така с 5000 лв изхарчени за рекламни материали спечелиха над 1%,но за разлика от другите псевдопатриоти и партии връщат държавната субсидия.На следващите избори ще имат още по-голяма подкрепа и няма да е изненада,ако прескочат 4% -вата бариера след като все повече избиратели започнат да осъзнават,че са единствената адекватна патриотична алтернатива,която застава зад думите с действия,а не искат да са в парламента,за да се подлагат срещу някой лев
5.
Кой
28.03.2017 00:56:17
И няма народен съюз и разни други политически недоразумения. Смешници а си бяха повярвали
4.
тояга за либерасти писани като десни
28.03.2017 00:06:59
Лисицов, да го духаш на гейовете от ДЕОС, нещастен политически драскач. Грантове няма да получиш, колкото и да се мазниш, и ще изядеш тупаниците покрай гейпрайдовете и тролщините
3.
Abv
28.03.2017 00:01:12
Abv gi sazdade gerb i gerb gi pigreba.Prezidenta se naigra sam.Pensioner hitrec mi bil mitove.Prave6kia go izlaga i toi al4en faktor da e.Glasuva li za 11 milarda zaem glasuva.Prodajnici ste abv izlagshte naroda no ne go mislete za tap.
2.
Karnobatlia
27.03.2017 23:56:49
Kmeta na arnovat bil ot abv i parvanov si viarva6e 4e kmet ima.Da hodi v Bel4in bani v hotela si i da ne se pokazva.
I novi precedateli i zamove sme6kovci.Ta i baba tatiana vzeha.2 partii 1.5%
1.
Kodjaba6ev
27.03.2017 23:53:06
1.5% naigrahte se ei djudjeto laga Rumen Petkov laga maza.i prezidenta lagahte ama boiko i zlaev ve izigraha 4e 4ak si piviarvahte.Zavalii
  Добави Коментар
Задържаха 40 медицински служители при разследване в интензивни отделения за новородени Мрежата от около 300 души е работила с 20-процентна комисиона и е прехвърляла бебета от интензивните отделения на държавни към частни болници Терминал 3 на Летище "София" ще се строи през 2026 г. 7 милиона и 200 хиляди пътници е обслужило летище "София" през миналата година, като през тази година се очаква 1,4 % увеличение на пътниците спрямо 2019 година
Напусна ни световноизвестен писател Пол Остър е сред знаменитите автори  Кеф цена няма: Бръкваме се с над стотачка за... Много фирми предлагат сезонен абонамент, като цените са в зависимост от броя на посещенията
Тази Ергенка имала връзка с годеника на Анелия Любимката на Алек дории е направила и специална татуировка с името на Любо Родолюбци грабват пушките и веят знамена, за да почетат героите от Априлското въстание И преди 148 години, и сега има предателства, и те няма да спрат, каза Дончо Мърнков, който участват във възстановката в Копривщица
4 строги забрани през Велика сряда, тежко му на този, който ги престъпи На този ден се припомня за многоценното миро, пролято върху главата на Христос от разкаялата се грешница Тотален обрат в живота на 4 зодии вещае Тамара Глоба Съдбовните промени според прочутата астроложка ще настъпят до края на годината
Бургаски празнични събития в дните до 6 май Богата програма е подготвила Общината След ЦСКА, Гриша Ганчев си избра друг клуб от елита Доскоро Пирин бе изцяло собственост на общината, но в края на миналата седмица бе даден старт на поредно преструктуриране на клуба
Ето как тази участничка от Ергенът разбра, че има брат Звездата от сезон 1 на романтичното шоу Александра не е имала никак лесно детство Радев: Хората на почтения труд създават смисъл, благополучие и достойно бъдеще "Първи май е олицетворение на просветеното общество", каза още държавният глава