Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бащата на кмета на Обзор обира призовете на световни изложения с уникални "пеещи“ каруци

Кметът на Обзор Христо Янев разказва за автентичните, ръчно изработени каруци, изрисувани с народни фолклорни елементи
Ключови думи: колела, каручка, Обзор, фолклор, желязо

Кой българин не е чувал за Йовковия емблематичен разказ „Песента на колелетата” и за изкусния майстор Сали Яшар, който превръща обикновените железа в “пеещи каруци”? Тайната на героя е, че влага в тях дарбата, таланта и вдъхновението на майстора, за когото това не е просто работа, а смисъл на живота.

Не знаем колко човека са се вдъхновили от героя Сали Яшар и са последвали неговия пример за измайсторяване на “пеещи каруци”, но един от тях живее в град Обзор. 65-годишният Яни Янев от години произвежда автентични, ръчно изработени каруци, изрисувани с народни фолклорни елементи. За изтъкнатия майстор ни разказва неговият син – Христо Янев, кмет на Обзор.
„Баща ми е член на Задругата на майсторите на народни художествени занаяти в София. Негови експонати са обиколили много страни по света, с каруците е печелил и златен медал“, с гордост ни разказва кметът за своя баща.

И макар 65-годишният мъж да произвежда различни изделия от ковано желязо, овациите остават за уникалните каручки, които могат да се определят като произведения на изкуството.

„Този занаят изчезва и вече почти не се срещат майсторите, които го практикуват. Баща ми е един от малкото останали с това занимание в България. Коларо-железарството е със затихващи функции, защото няма интерес от подрастващото поколение. Колелетата по каруците се изковават много трудно и всичко се прави изцяло на ръка. Дори железните шини по колелата са без нито една заварка. Всичко е ковано желязо, което е много трудоемко занятие. Интересното при тези каруци е, че имат на колелетата си чампари (б.а. - кръгли метални плочи, подобни на кастанети, които се удрят за ритъм при танц). Така се получава едно дрънкане, поради което изделията са известни като „пеещите каруци““, разказва за занаята Христо Янев.
Една от тези уникални каручки кметство Обзор и читалище „Изгрев“ използват по време на празници, за да може в духа на българските традиции да се подчертае фолклорния елемент, заедно с народните носии, песните и танците.

Освен със своите произведения, с които радва хората по цял свят, Яни Янев успява да изуми зрителите и с други, по-майтапчийски номера. С един от тях и синът му, Христо Янев, е спечелил редица басове с приятели, които със съмнение подхождат към уменията на занаятчията.

„Изненада за много хора е как баща ми си пали цигарата – само с чук и желязо. Взима чук и започва да чука желязото, докато то стане червено и се нажежи. Много пъти съм канил мои приятели, за да видят как го прави и те остават изумени. С този номер на баща ми съм печелил и доста басове“, смее се кметът на Обзор.

„Това е човек, който цял живот с труд си е вадил хляба“, казва в заключение гордият син.
*Коларо-железарският занаят възниква през двадесетте години на миналия век след обединяването на двата отделни занаята – коларския и ковашкия. Колата е най-старото превозно средство за превоз на товари и хора, а в миналото и по време на война. До 80-те години на 19 век колата се прави изцяло от дърво — дъб, бряст или орех за главините и спиците, бряст и осен за наплатите и осите, бук за сандъците. След това проникват железните оси и железните обръчи, наричани най-често шини. Такива коли, пригодени да се теглят от коне, се наричат каруци (талиги). Голямо било вниманието към каруците — при направата им се изисквало да бъдат не само здрави, но и красиви. Често те били украсявани с цветни бои с цветя и орнаменти. Защото, освен че служели във всекидневната земеделска работа, те били и мерило за имотността и усета за красота на стопанина. С каруците семействата ходели по сватби, сборове и празненства, с тях се пренасял моминският чеиз, с тях при нужда стопаните предприемали и по-далечни пътувания.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Дует от Бургас оглави „Ново 10+2“, тяхната „Хлебарка“ е на крачка от хит на месеца Втори в музикалната класация на БНТ2 са Мартина Табакова от морския град и Коцето Калки с „Търсехме щастие“ Странен въпрос втрещи мрежата: Изневяра ли е сексът с проститутка?  Не, бе - утринна зарядка е, коментира един от възмутените и съветва жертвата да потърси утеха в прегръдките на жиголо 
Разсъблече се и запали пожар Водещата на "Островът на 100-те гривни" Диляна Попова сподели, че имала едно и също гадже със сестра си няколко месеца Вкараха Андреа спешно в болница Феновете й са в потрес, надяват се да не е пипнала коронавирус
Гамени крадат гайки от джантите в Пловдив, стотици животи са застрашени Има опасност гумите да изхвърчат в движение Златка и Дънди: "Хелс Китчън" е истински ад Всеки път имахме таймер, което допълнително увеличаваше стреса, споделя бургазлийката
Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана