Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

10 мита за вредата от антибиотиците

Ключови думи:
Стана модерно да отричаме антибиотичното лечение с оправданието, че тези лекарствени средства повече вредят, отколкото помагат. В. „Доктор” опровергава онези опасни митове, които се ширят безконтролно. И най-вече именно подвластни на тези заблуди, често отказваме антибиотично лечение, залъгвайки се с хомеопатия, народна медицина и прочее „алтернативи”.
Мит 1
Те са опасна „химия”
Истината. Запомнете, че много антибиотици имат природен произход или са полусинтетични. Техните странични действия не са повече в сравнение с всички останали класове препарати.

Мит 2
„Изгарят” чревната микрофлора
Истината. Да, антибиотиците влияят до известна степен на чревната микрофлора, но в повечето случаи тя се възстановява самостоятелно след края на терапията дори без допълнително лечение.

Мит 3
Страдащите от алергия не бива да ги ползват
Истината. Наличието на хранителна алергия не е противопоказание за назначаването на антибиотици. А при установяване на алергична реакция към определен препарат той трябва да бъде отменен и да се предпише друг.

Мит 4
Не могат да служат за профилактика
Истината. Понякога могат. Ако например човек заболее от много заразна бактериална инфекция, всички хора, с които той има контакт, непременно трябва да получат антибиотици за профилактика. Но тези случаи са много редки, затова не бива по никакъв начин сами да си назначавате антибиотици.

Мит 5
Ако определен препарат ми е помогнал в миналото, ще ми помогне и сега 
Истината. Не е така. Първо, бактериите мутират и изработват устойчивост към антибиотиците. Затова ако преди пет години сте излекували някаква болест с определен антибиотик, този път той може и да не сработи, да не повлияе. Освен това формулите с годините също се променят. Съвременните средства най-често нямат тези странични ефекти, които са оказвали техните предшественици. Най-добре по отношение на антибиотиците да се доверите на лекаря си, към който следва да се обърнете.

Мит 6
Ако възникнат познатите симптоми, можем да се лекуваме с обичайните медикаменти
Истината. Много заболявания се проявяват с подобни симптоми. А безразборният прием на антибиотици може да размие клиничната картина. А това впоследствие, дори и да се обърнете към специалист, съществено усложнява поставянето на диагнозата.

Мит 7
Предизвикват увреждане на черния дроб
Истината. И да, и не. В редки случаи могат да възникнат леки усложнения. Що се отнася до тежките усложнения, за последните 20-30 години са регистрирани единични случаи в целия свят.

Мит 8
Ако определен антибиотик дава страничен ефект, той не е подходящ за мен
Истината. Един от най-ярките признаци за това, че определен антибиотик не е подходящ за вас, е алергичната реакция, която възниква през първото денонощие след приема на медикамента. Съвсем нормално е на фона на приема на антибиотици да възникнат различни разстройства. Но в крайна сметка очевиден признак за това, че определен антибиотик не е подходящ за вас - това е липсата на желания ефект. Пълният списък на възможните странични ефекти се съдържат в инструкциите към препарата. Винаги четете внимателно листовките.

Мит 9
Могат да се приемат от време на време, независимо от назначения лечебен курс 
Истината. Първият антибиотик, пеницилинът, сега вече почти изгуби своето значение, тъй като повечето микроби се приспособиха към него и престанаха да реагират на приема. Така може да се случи и с други антибиотици. Затова всеки незавършен лечебен курс помага на бактериите. Винаги изпивайте докрай предписаните средства, дори и бързо да се нормализира състоянието ви.

Мит 10
Дават мигновен ефект
Истината. Някои препарати действително облекчават състоянието на болния още след първата доза, но при много от тях важи ефектът на насищане, затова подобряването настъпва след няколко дни. Това в никакъв случай не е повод да прекъснете лечението.
1
Коментара по темата
1.
Анна
19.02.2017 12:07:52
ами пийте си ги профилактично като са толкова полезни
  Добави Коментар
5 неща, които мъжете искат силно Бъдете честни и открити в отношенията си Китайско-руски учения край Тайван предизвикват тревога в САЩ Това съобщи хонконгският вестник South China Morning Post
Колко пъти на ден трябва да се храните, за да сте здрави и да не напълнявате? Има състояние на тялото, което възниква при продължително отсъствие на храна, в резултат на възбуждане на страничните ядра на хипоталамуса - това е глад Кой е най-вредният работен навик и може да ви вкарат в лудница Очакването, че служителите ще бъдат на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, оказва голям натиск върху работниците
Девици от Отряд на удоволствията забавляват урода Ким Чен Ун Бащата на севернокорейския диктатор вярвал, че сексът с млади жени ще му донесе безсмъртие, но умря от инфаркт на 70 Берлин е лидер на новия пазар за градска слънчева енергия Терасните соларни модули набират все по-голяма популярност в Германия, където цените на електроенергията остават високи
Русия обяви Володимир Зеленски и Петро Порошенко за международно издирване Москва обяви НАТО, че търси конфликт  Ракът ни отне обичана учителка Радка Тодорова се бореше с онкологично заболяване - мозъчен тумор
Брутална катастрофа, цяло чудо е, че има само един пострадал Инцидентът е между 3 леки коли Невена Цонева обмисляла раздялата с Дългия повече от година От година и половина тя успешно развива своя канал в YouTube на езотерична тематика „Без граници“
Какво издава любимата порода куче за вашия характер? Изследователите оцениха пет основни характеристики на личността на собствениците на кучета от различни породи, наричани още "Големите пет" Един убит след стрелба в Париж Шестима са ранени