Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Цветът на бургаския шахмат се събра на юбилейното издание на турнира за купа "Янко Гюзелев"

Внучката на Янко Гюзелев - Ивон Гюзелева разрязва юбилейната торта
Ключови думи: шахматен турнир, янко гюзелев, бургас

В истински празник за шахмата в Бургас се превърна десетото юбилейно издание на блиц-турнира за купа „Янко Гюзелев“.  В него се включиха  58 състезатели и зала „Компас“ на интерхотел „България“, където турнирът се провежда от основаването си, беше изпълнена до краен предел.
И тази година победител стана руснакът Вячеслав Тиличеев, който от години живее в Бургас и е треньор в детската школа на шахматния клуб „Бургас 64“, донесъл много медали и купи от републикански и международни състезания. Тиличеев събра 6,5 т от 7 възможни и така изпревари с половин точка втория в класирането – Божидар Иванов от Карнобат. Трети с 6 точки остана най-титулованият състезател на турнира – гросмайстор Борис Чаталбашев. Той извоюва шест победи, но допусна загуба от Тиличеев.
При децата до  10 години първо място завоюва Жасмина Кондева, следвана от Виктория Златева и Николай Желев, който е вицеевропейски шампион по ускорен шах до 8 г. В другата възрастова група – до 14 години – най-добре играха Ефим Кан, Явор Николов и Деница Петкова.
Победителите на турнира на обща снимка с юбилейната торта в зала "Компас" на хотел "България"

Ефим Кан е една от младите надежди на Бургас – той е вицерепубликански шампион по блиц до 12 години и републикански шампион по класически шах в състава на „Бургас 64“. В отбора той игра на четвърта дъска и спечели 7 победи от 7 партии. Снощи Ефим събра 5 точки и зае пето място в главното класиране, като изпревари градския шампион по блиц Цветомир Ангелов и управителя на „Флагман.бг“ – Веселин Василев, останали съответно на шесто и седмо място, също с по 5 точки, но по-слаби други показатели.
Отличен състезател е и Деница Петкова  – тя стана втора на републиканското първенство до 14 години и в трите категории – класически шахмат, ускорен и блиц.
Шахматният турнир бе създаден преди 10 години от агробизнесмена и страстен любител на тази древна игра – Янко Гюзелев. След смъртта му, в негова памет, организирането на турнира продължи синът му Стоян Гюзелев, а сега с благородното дело се е заела внучката Ивон Гюзелева.
Тази година, в чест на юбилея, турнирът бе обогатен с още една изненада – малък финал между победителката до 10 г Жасмина Кондева и до 14 г – Ефим Кан. За да се компенсира разликата във възрастта, Жасмина имаше 5 минути за игра, а Ефим – 2 минути. В крайна сметка по-опитният състезател победи и спечели като награда юбилейна монета, направено от злато и сребро.
Малкият финал между Жасмина Кондева и Ефим Кан

Когато победителите, организаторите и съдиите бяха на сцената, в залата бе внесена и огромна юбилейна торта.
Радвам се, че с всяка година турнирът става все по-популярен, събира все повече състезатели и аз виждам, че тук хората идват не просто да участват, а да създават истински приятелства, каза Ивон Гюзелева.