Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ето откъде идват дрехите втора употреба, които българите масово купуват!

Ключови думи:
Стари дрехи в добро състояние ще се събират от 1 март. За целта вече са поставени и  специални контейнери.

Инициативата е част от национална кампания на БЧК – до края на годината в Пловдив ще бъдат поставени още 100 такива контейнера, а в цялата страна те ще са около 1000. Таня Георгиева, директор на БЧК- Пловдив обясни, че „целта на  кампанията е създаването на бедствен резерв от дрехи и завивки, чрез които при наводнения, пожари и други катаклизми, веднага в първите часове и дни да можем да реагираме в помощ на тези хора“.

Любопитно е обаче, че дрехите, които българите си купуват от магазините за втора употреба, също идват от такива контейнери, само че от Западна Европа и САЩ. Тоест износваме изхвърлените дрехи на западноевропейците и американците.

От Националния съюз на вносителите и търговците на дрехи втора употреба в България разказват какъв е пътят на дрехите, които висят в много от българските гардероби:

„Дрехите втора употреба в България идват основно от Западна Европа и САЩ. Събирането им се извършва от специализирани в тази дейност фирми. За целите на събирането, те поставят специални контейнери, на които е обозначено, че са само за дрехи и обувки. Целта на контейнерите е да направят по-организиран и по-чист процеса на подмяна на дрехи в страните, където пазаруването и потреблението на дрехи е в пъти по-голямо на един човек, в сравнение с останалите страни.

Камиони на фирмите минават и изпразват контейнерите, след което извозват дрехите и обувките в складови бази. Там те се дезинфекцират и подготвят за доставка за съответната страна. Дезинфекцията с Консолин Формацин спрей при температура 90°, за което се издава „Сертификат
за обезпаразитяване“. Стоката се пакетира и се натоварва в камиони /контейнери за страната клиент. По-голямата част от стоката се продава в Европа и Русия, а друга по-малка част - в Африка.
Чрез продажбата на тази стока се финансират хуманитарни проекти в развиващите се страни.“

По данни на РИОКОЗ броят на магазините за дрехи втора употреба в страната е над 4000. Числеността на хората, които са ангажирани пряко и се трудят в този бранш, е повече от 20 000 души. По данни в страната пък се внасят и обработват около 10 000 т. дрехи втора употреба всеки месец.

Бизнесът с дрехи втора употреба се разраства бързо у нас, което показва, че новите тоалети съвсем не са по джоба на всеки българин.

Остава въпросът кой ще поставя дрехи в българските контейнери, след като нашите идват от чуждестранни такива?
5
Коментара по темата
5.
Free Bulgaria
29.12.2016 06:40:26
Аз обичам да лапам негърски пишки.
И на цигани също.
4.
Qnko
29.12.2016 06:40:11
По главната улица на Бургас има най-вече магазини за дрехи втора употреба и магазини за стоки по 1 лев... Тъжно!
3.
До 1. Free Bulgaria
28.12.2016 18:47:22
Ами що не си хапнеш и американски лайна, гъзолизецо ????
2.
отговор
28.12.2016 17:43:54
Ами купи си нов американски вибратор и си го заври там дето слънце не огрява
1.
Free Bulgaria
28.12.2016 16:28:34
Всичките ми дрехи са втора употреба и миришат на умрели американци. Това е неописуемо чувство. Важното е че не са руски
  Добави Коментар
Може ли да я познаете, тази певица не прилича на себе си Жана Бергендорф е значително променена  Какво се случва днес със синът на Ламбо Днес младото момче вече е пораснал мъж, който определено има с какво да се похвали
Защо милиони деца са изложени на риск Епидемията продължава Запомнете тези 4 дати през юни, може да преобърнат живота ви Астролозите казват, че през тези пет дни не бива да рискуваме, защото планетите ще са в дисхармония
Кметът на Царево предаде ключовете на нов специализиран автомобил за противопожарната служба Дарението бе направено преди месец от местната общност на Барлебен Еврокомисията сътрудничи на българските власти при подготовката по въвеждане на еврото, каза Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в София
Той е едва на 33 години, а вече е един от най-младите професори в България Работи по различни проекти на Русенския университет, включително и международни Почина българският Брад Пит Последните му проекти включваха участия във видеоклипове на Галена, Азис и Лидия, а наскоро като лекар в сериала "Съни Бийч" по bTV
„Азимут“ – кварталът, който поставя нови стандарти за добър живот в Бургас Кварталът е въплъщение на модерния градски живот, съчетаващ в себе си удобство, сигурност и безброй възможности Той участва в социален експеримент и три години получава по 1800 евро без да работи Бившият парамедик споделя, че не е станал по-щастлив, а по-мързелив 
Дори когато връстниците й броят до 12, тази бургаска хубавица мисли само за футбол Йоана завърши гимназията за романски езици "Георги Стойков Раковски“ в Бургас Известна актриса не обича скъпите шопинг дестинации, пазарува от битака Това е най-прекрасното място да намериш интересни образи, да поговориш с хората, да разгледаш, разказва звездата от "Братя"